Pleť

Molekula mládí - kyselina hyaluronová

Milena Mocková
21.08.2012

Každá žena touží po mladistvém vzhledu a hladké pleti bez vrásek. Proto jen stěží najdeme ženu, která by o kyselině hyaluronové neslyšela. Blahodárně působí na kůži, která je díky ní pevná a pružná. Zároveň také zlepšuje pohyb a funkci kloubů.

Co to vlastně je kyselina hyaluronová? Jedná se o látku, která je jednou z hlavních složek lidské kůže. Její funkcí je vázat a přenášet vodu. Díky omlazujícím účinkům a regeneračním schopnostem je známá ve farmacii a kosmetice.

Léčivá i omlazující

V šedesátých letech 20. století se využívala při hojení ran, léčbě popálenin a kožních vředů. Kyselina hyaluronová zabraňuje ukládání kolagenu a díky tomu nevznikají jizvy. Dříve se kyselina vyráběla ze zvířecích chrupavek. Dnes vzniká biotechnologicky, takže nevyvolává alergické reakce.

Mezi další pozitiva této látky patří schopnost neutralizovat volné radikály, regenerovat kůži, zajišťovat hydrataci, udržovat pružnost chrupavek a zároveň promazávat klouby.

Každé ženě se kolem třicátého roku věku začínají kolem očí tvořit první malé vrásky. Pokožka je následkem pomalejšího metabolismu a stárnutí sušší. Svou vinu na tom nese i nedostatek kyseliny hyaluronové. Věkem totiž klesá její přirozená tvorba, kůže ztrácí svou pružnost a proto vznikají drobné vrásky.

K jejímu úbytku dochází při nadměrném opalování, ať už na slunci nebo v soláriu. Je proto dobré používat krémy nebo emulse s obsahem této kyseliny. Pokožka bude díky tomu hydratovaná, pružnější, jemnější a vrásky budou méně viditelné. Obsah této látky se však v jednotlivých kosmetických produktech liší.

Využití v estetické medicíně

Zázračné účinky kyseliny hyaluronové se užívají hodně v estetické medicíně. Účinná látka v podobě čirého gelu je aplikována pomocí tenké jehličky do podkoží. Konkrétně do míst, která chcete upravit. Kyselina na sebe naváže vodu. Kůže se tak hydratuje a regeneruje a vrásky se postupně vyhladí. Zvyšuje se pevnost a pružnost pokožky, podporuje se tvorba nových kolagenových a elastických vláken. Ošetřená pokožka je měkká, poddajná a má přirozený vzhled.

Kyselina hyaluronová je někdy nazývána molekulou mládí. Tato kyselina není prospěšná pouze pro svěží pleť a mladistvý vzhled, ale zlepšuje i funkci kloubů. Kyselina hyaluronová je součástí synoviální tekutiny neboli maziva kloubů. Čím vyšší je její koncentrace, tím lepší jsou viskoelastické vlastnosti a lubrikace chrupavky. V kloubech snižuje tření a zároveň absorbuje tlakové nárazy, takže dochází ke zmírnění bolesti. Tvorba kyseliny a regenerační schopnost chrupavky se s přibývajícím věkem snižují.

Autor: Milena Mocková

Jak vydržet extrémní vedra
Pobyt na slunci - na co dát pozor

Další články

Objímejte svoje děti
Péče o dítě

Objímejte svoje děti

15.10.2012

Že lidský dotek je mimořádný, víme velmi dobře. Přesto s ním máme problémy – chodíme na masáže, mazlíme se se zvířaty, dětmi nebo s blízkým člověkem? To bohužel podstatně méně. Pro ...

Léčba pomocí červů
Úrazy

Léčba pomocí červů

04.09.2012

Máte hlubokou zhnisanou ránu a antibiotika nezabírají. Co když vám lékaři v nemocnici navrhnou zkusit poněkud „jinou“ léčebnou metodu? Slyšeli jste už někdy o červech? Ano, do rány ...

Krevní transfuze
Vyšetření a léky

Krevní transfuze

30.08.2012

Byla vám, nebo někomu blízkému, někdy provedena krevní transfuze? Pak jste si možná ani neuvědomili, že šlo o specifický příklad transplantace orgánu. Jde o proces, při kterém je d ...

Víte, co kupujete?
Zdravá výživa

Víte, co kupujete?

23.08.2012

Nálepky na kelímcích a obalech nesou spoustu zajímavých informací. Víte ale, co jednotlivá označení opravdu znamenají? Zkušení odborníci z oblasti potravinářství radí, abychom nevě ...