Sex a erotika

Rizika letních sexuálních dobrodružství

Veronika Tůmová
15.07.2010

Romantická atmosféra letních večerů, zaplněné pláže, dovolené, ale i bohémské festivaly a prázdninové románky na nás zaútočily v plné síle, stejně jako tropické teploty. Právě tohle je doba nezávazných milostných flirtů, vášnivých vzplanutí a lásek, které většinou končí spolu s létem. Pokud i vás láká tahle pomíjivá romantika, nezapomeňte na nejedno možné riziko s tím spojené.

Jepičí život prázdninových vztahů

Zřejmě každý z nás to někdy zažil. Navazování nových známostí probíhá v těchto parných, kouzelných dnech nějak jednoduššeji. Naše smysly se zdají být zostřené a veškeré vjemy prožíváme podstatně intenzivněji.

Smyslnou touhu po neznámém a novém v sobě můžeme pocítit naprosto kdekoliv a při jakékoliv činnosti, včetně romantických večerů u táboráku, na plážích plných obnažených těl, kde si mnozí z nás řeknou - jak tady na "to" nemyslet! Ale i na pracovišti, v kanceláři, kde se větrákem marně snažíme rozhýbat vzduch, potíme se v lehkých halenkách či upnutých košilích. I tady se poddáváme nejrůznějším představám, nejen těm o orosené sklenici piva v hospodě naproti.

Přirozeně i procento nevěr a tzv. úletů je v tuto dobu podle odborníků vyšší. I když se nejeden prázdninový vztah stal vážnou známostí nebo i pohádkou na celý život, mnohem častěji nám však zbudou jen hořkosladké vzpomínky, ne-li přímo oči pro pláč. Je-li však pouhý letní flirt právě tím, co byste letos rádi prožili, budiž vám přáno. Jistým rizikům je však stále nutné předcházet, v tomto případě alespoň těm zdravotním.

Pozor na pohlavní nemoci

Neubráníme-li svá srdce, braňme aspoň své zdraví! O nebezpečí nemocí přenosných sexuálním stykem už jsme si všichni jistě někde přečetli a víme i to, že riziko je tím vyšší, čím častěji se oddáváme těmto radovánkám s málo známými nebo úplně cizími lidmi.

Zdaleka nejde jen o skupinu lidí "náctiletých" a pravidelných návštěvníků klubů a diskoték, kam spousta lidí chodí právě proto, aby tu vyhledávala podobná dobrodružství. Přiznat bychom si měli i fakt, že alkohol, ale i jiné omamné látky mají nemalý podíl na našem rozhodnutí "jít do toho" bez uvažování o ochraně a prevenci.

V naší společnosti a době, kdy si rozhodně nemůžeme stěžovat na nedostatek informací a můžeme být rádi, že podobná problematika u nás není zastřena už žádným tabu nebo cenzurou, je však stále nepochopitelné, že někteří z nás znovu a znovu podstupují a podceňují zdravotní rizika ve svém sexuálním životě a i tu nejdiskrétnější a jednoduchou formu ochrany (kondom) považují za zbytečnou, nebo se za ni stydí.

Základní preventivní pravidla

  • vyvarujte se neobvyklých sexuálních praktik při styku s méně známým partnerem
  • buďte opatrní při orálním a análním sexu, kdy je větší pravděpodobnost poranění sliznice
  • vyhněte se alkoholu a drogám
  • mějte vždy po ruce kondom, pokud možno více kusů
  • vyvarujte se kousání, škrábání a jiným poraněním kůže
  • dejte přednost styku se stálým partnerem
  • při podezření z infekce neodkládejte vyšetření

Jak se bránit letním úletům?

Záleží samozřejmě na nás, pokud se jim vůbec bránit chceme. I v horkých letních dnech a měsících bychom si však měli zachovat chladnou hlavu. Strávit zbytek léta v atmosféře "profláknuté" nevěry a balení kufrů z jiného důvodu, než je společná cesta na dovolenou, to by asi nestálo za to nikomu z nás. Zvažme nakolik je pro nás důležitý trvalý vztah a co všechno může zničit i jen krátkodobé letní poblouznění.

Tato prchavá chvíle štěstí rovněž nestojí za riziko pohlavní infekce či choroby. Dejte si studený koktejl, kupte si nové plavky, zamiřte k nejbližšímu rybníku a kochejte se skutečností, že je toho přece tolik, na co se stačí pouze dívat, co nás potěší a nikomu neublíží.

 

Prožili jste někdy nečekaný letní románek? Přinesl vám jenom radost nebo i výčitky svědomí, případně jiné problémy?

Autor: Veronika Tůmová

Nebezpečí klíšťat a bodavého hmyzu
Rychlé a zdravé hubnutí do plavek

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...