Sport a relaxace

Boot camp – velmi efektivní dřina

Michaela Holá
22.06.2009

Pokud si chcete znatelně vylepšit fyzickou kondici, mohl by pro vás být Boot camp tou pravou volbou. Jedná se o týmový sport, který pokud vyzkoušíte, jistě na něj jen tak nezapomenete a užijete si zde každou vteřinu. Koncept cvičení vychází z podoby výcviku armády Spojených států, z kterého přejal zejména pravidelnost, ranní vstávání a odborný dohled nad prováděním cviků. Jelikož ve cvičení se ukrývá silný potenciál, byl Boot camp adaptován pro fitness průmysl a již si získal mnoho příznivců.

Jedná se o sport, který probíhá formou velmi intenzivního 6-ti týdenního cyklu cvičení. Jsou při něm prováděny jednoduché pohybové úkony, avšak s velkou intenzitou. V každém cyklu je zhruba 10 - 20 účastníků, mezi nimiž jsou lidé s opravdu různorodou kondicí. Velkou výhodou Boot campu je právě skutečnost, že zde neplatí žádná omezení. Účastnit se může opravdu kdokoliv, kdo má chuť se pořádně zapotit a překonat veškeré své dosavadní limity.

Cvičení probíhá obvykle venku, v zimě je využíván i prostor tělocvičen. Vedení vždy zajišťují odborníci, kteří jsou profesionálními trenéry s potřebným vzděláním a byli pro tuto činnost vyškoleni. Cvičení probíhá obvykle třikrát týdně. Důraz zde není kladen jen na fyzičku vaší, ale též na spolupráci s ostatními účastníky cvičení. Kurzy probíhají převážně v ranních hodinách. Pokud by vám však toto nevyhovovalo, bývají nabízeny též odpolední lekce. Obvyklým začátkem jsou např. kliky, lehy-sedy či běh, dále se využívá běhu do schodů, silových cvičení, tréninků v kopci atd. Veškeré aktivity a prostředí jsou volena tak, aby zde nebyla možná rizika zranění. Každá hodina je jiná a nehrozí, že byste se zde dostali do stereotypu či začali pociťovat nudu.

Boot campu se zúčastňují lidé s různými cíli. Někdo hledá zajímavý doplněk ke svým sportovním aktivitám, někdo chce zažít radikální proměnu svého života a nalézt cestu ke zdravému životnímu stylu, jiní chtějí vytvarovat svou postavu. Kromě účinků po stránce fyzického stavu, však Boot camp přináší i psychickou vyrovnanost, zábavu a dobrý pocit sám ze sebe. Týdny plné dřiny na vás zanechají viditelné výsledky. Mezi nimi lze zmínit:

  • Zlepšení fyzické kondice
  • Posílení těla, vytvarování jeho jednotlivých partií, úbytek tělesného tuku
  • Zlepšení pohyblivosti kloubů
  • Posílení kardiovaskulárního systému
  • Načerpání psychické pohody, zvýšení sebevědomí, vyrovnanost
  • Poznání nových přátel

Pokud se rozhodnete Boot camp vyzkoušet, zjistěte si, kde ve vašem okolí se tato možnost nabízí. Pak již zbývá jen vzít si pohodlné sportovní oblečení a vaše cesta ke skvělé kondici může začít. Oblečení volte dle toho, zda budete venku či v tělocvičně a dle aktuálního počasí. Nezapomeňte si s sebou přibalit též dostatek tekutin. Při odchodu domů si budete jisti, že jste pro sebe něco udělali a bude to na vás brzo vidět. Pro výsledky je však třeba mnohdy zatnout zuby, překonat sám sebe a vydržet až do konce.

Novinkou je též tzv. ESCORT Boot camp. Rozdíl je v tom, že probíhá na místě a v čase vámi určeném a dostanete tedy lekci šitou vám přesně na míru. Cvičení touto formou může být určeno pouze vám, zúčastnit se můžete s partnerem či s rodinou.

Zúčastnili byste se Boot campu?

Autor: Michaela Holá

Probiotika mají velké plus i mínus
Chraňte se před klíšťaty!

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Jak vybrat autosedačku pro kojence?
Péče o dítě

Jak vybrat autosedačku pro kojence?

Autosedačka je jediná věc, která může dítě ochránit při dopravní nehodě. Výběr autosedačky bychom neměli v žádném případě podceňovat. V dnešním článku se zaměříme na autosedačky pr ...