zdroj: Shutterstock.com
Sport a relaxace

Výhody cvičení, které nejsou vidět: Jak ovlivňují naše zdraví?

Veronika Matoušová
05.02.2021

Když se rozhodnete začít s pohybem, máte většinou jasnou motivaci – lepší vzhled. Chcete být štíhlejší, mít pevnější tělo, větší svaly. Ať už ale začnete s jakoukoliv fyzickou aktivitou, štíhlejší pas nebo vypracované bicepsy rozhodně nebudou tím jediným efektem. Výhody cvičení, o kterých se dozvíte v tomto článku, sice nejsou vidět, ale můžou vám pomoci u pravidelného pohybu vydržet. Nakonec tou skutečnou motivací totiž nemusí být nic, co uvidíte v zrcadle. A budete se cítit lépe po zdravotní i psychické stránce. Jaké „neviditelné“ výhody cvičení přináší?

Prevence nemocí

Když se budete pravidelně hýbat, účinně snižujete riziko kardiovaskulárních chorob, mrtvice, cukrovky a dalších civilizačních onemocnění. Nezáleží na tom, kolik zrovna vážíte. Pokud si pravidelně dopřejete fyzickou aktivitu, podpoříte lepší cirkulaci krve. A tím bojujete proti kardiovaskulárním onemocněním. Zdravé a silné srdce znamená dlouhý a aktivní život.

Lepší spánek

Pokud vás trápí špatná kvalita spánku, nebo máte problém s nespavostí, začněte cvičit! Díky pohybové aktivitě se zvyšuje doba hlubokého spánku a vy se tak budete cítit více odpočatí. Zařazujte pravidelně také pohyb venku na čerstvém vzduchu. Fyzická aktivita navíc přispívá k přirozené únavě organismu, takže do postele budete uléhat příjemně unavení. Těsně před spaním se však vyhněte náročnějším tréninkům. To by spánek mohlo naopak narušit. Večer se hodí krátká mírná procházka, protažení celého těla nebo jóga.

Odolnější psychika

Není žádnou novinkou, že fyzická aktivita podporuje dobrou náladu. Během pohybu mozek produkuje endorfin, což je hormon štěstí. Proto se po cvičení vždycky cítíme skvěle, usmíváme se a jsme plní života. Nekončí to ale jen dobrou náladou. Pravidelné cvičení také snižuje příznaky depresí a úzkostí. Lékaři často svým pacientům místo okamžitého nasazení léků doporučují nejdříve pohyb, který by mohl jejich psychickou nerovnováhu zmírnit. Každodenní součástí našich životů je také stres, i proti němu je cvičení účinným bojovníkem. Nejenže pomáhá stres snižovat, ale také zvyšuje odolnost proti tomuto nepříteli. Buďte fyzicky aktivní a jen tak něco vás už nerozhodí.

Jóga proti stresu: Udržte své zdraví pod kontrolou 

Bystřejší mozek

Chcete, aby vám to v práci nebo při jiné činnosti lépe myslelo? Potřebujete zlepšit soustředění, zvýšit kreativitu a vylepšit paměť? Tak se začněte hýbat! Cvičením neposilujete jen viditelné svaly, ale také svůj mozek! Při pohybové aktivitě se vytváří nové mozkové buňky, váš mozek tak bude lépe pracovat a dojde ke zlepšení jeho funkcí. To znamená, že vaše soustředěnost se razantně zlepší, budete si všechno lépe pamatovat a vaše hlava bude hýřit nápady.

Zlepšíte svůj imunitní systém

Rovněž je známý fakt, že pravidelným pohybem opravdu velmi podpoříte svou imunitu. Jedná se o jednu z nejdůležitějších a největších výhod, které cvičení může přinést. Netrapte se tím, jestli pohybem hubnete, kolik centimetrů vám v pase ubylo, nebo zda při běžeckém tréninku uběhnete o pár kilometrů více. Podstatnější je, že si tím velmi posilujete svou imunitu. Pravidelná fyzická aktivita vás může dovést do stavu, kdy nebudete vědět, co je to nachlazení, chřipka nebo jiná onemocnění.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv druh pohybu, zkuste myslet také na benefity, které nejsou na první pohled znát na váze či v centimetrech. Na tom ve výsledku až tolik nezáleží. Důležité je, jak se po čase budete cítit uvnitř. Tento pocit by vás pak mohl nejvíce motivovat k pravidelnému opakování a může být právě tohle důvod, proč se pohyb stane nedílnou součástí vašeho života. Na prvním místě je vždy zdraví. Lepší vzhled nebo štíhlejší tělo berte jako příjemný bonus.

Ubraňte se nemocem: Klíčem pro silnou imunitu je zdravá strava

Autor: Veronika Matoušová

Koenzym Q10 potřebuje skoro každá buňka v těle. Odkud jej získat a čím je tak důležitý?
Jste vegetarián nebo vegan? Nezapomeňte na doplňky stravy!

Další články

Parkinsonova nemoc - co o ní možná nevíte?
Nemoci a léčba

Parkinsonova nemoc - co o ní možná nevíte?

22.01.2021

Parkinsonova choroba nebo také třaslavá obrna postupně způsobuje ztrátu kontroly nad činností svalů, zjevný třas, problémy s artikulací a později může dojít až k tzv. zamrznutí hyb ...