Terapie

Co si představit pod terapií uměním?

Michaela Holá
23.10.2010

Umění všeobecně má pozitivní vliv na lidskou psychiku.Terapie uměním se zabývá léčbou různých psychických poruch. Prostřednictvím uměleckého sebevyjádření se mohou odstranit psychické bloky, zátěže a jiné poruchy. Nejznámější je arteterapie - léčba výtvarným uměním.

Princip terapie

Při těchto terapiích je podstatné, aby člověk nebyl do ničeho nucen. Pokud k tvorbě nemá chuť, nemělo by být za něj rozhodováno a neměl by mu být daný postup vnucován. Nejde zde o to, zda někdo má umělecké nadání či nikoliv. Výsledek práce není posuzován dle klasické umělecké hodnoty.

Významné arteterapeutické metody

  • animace - tato metoda je vhodná zejména při práci s dětskými klienty, mohou se při ní ztotožnit s postavou z obrázku a prezentovat z jejích úst svůj problém
  • imaginace - přispívá k uvolnění emocí, jsou díky ní zpracovány a znovuprožity důležité životní situace
  • rekonstrukce - při ní jsou dotvářeny části celistvého obrazu (např. pomocí tvorby koláže)

Kdy umění pomáhá?

Terapie uměním může být využita při léčbě potíží v sociálním kontaktu, u dětí s poruchami učení, hyperaktivitou. S úspěchem bývá užívána při léčbě závislostí, neuróz či psychických poruch. Pomáhá vyrovnat se se stresem, uvolnit mysl a pozitivně rozvíjet svého ducha. Člověk se díky ní dokáže snáze vyrovnat se svými emocemi.

Jaké umění lze při terapii využít?

Nejčastěji je využíváno bezesporu výtvarné umění. Může být využito k léčbě či vzdělání a rozvoji osobnosti. Dle konkrétního cíle a vlastností klientů se může jednat o individuální či skupinovou práci, lidé se mohou vyjadřovat kresbou, koláží nebo třeba prací s korálky či s keramickou hlínou. Výsledkem je pak pozitivní rozvoj mezilidských vztahů, podpora duchovního i emocionálního růstu.

Obvyklá je také muzikoterapie, čili využití hudby při procesu léčby. Představuje pestrou škálu terapeutických cvičení, která jsou prováděna za doprovodu hudby, samostatně či s pomocí terapeuta.

Dalším typem léčby uměním je dramatoterapie - divadelní terapie. Právě v roli někoho jiného může dojít k odventilování emocí, poznání sebe sama a k rozvoji vlastní osobnosti.

 

Vyzkoušeli jste některou z uvedených terapií?

Autor: Michaela Holá

Nemoc motýlích křídel
Co je to kranking?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Rakovina žaludku - zákeřné onemocnění
Rakovina žaludku

Rakovina žaludku - zákeřné onemocnění

26.11.2010

V dnešní době se velmi často hovoří o důležitosti zdravé stravy. Jedním z důvodů je prevence onemocnění známého jako rakovina žaludku, jinými slovy – zhoubný nádor (karcinom) žalud ...