Umělé oplodnění

Zmražená embrya jsou větším předpokladem pro narození zdravých dětí

Alena Mrákotová
18.12.2008

V dnešní době, kdy je stále složitější počít dítě přirozenou cestou, dochází k mnoha výzkumům a následným možnostem, jak pomoci párům, kteří řeší tento problém.

Je jím umělé oplodnění, které má několik možných způsobů. Díky možnostem uchovávání vajíček a spermií ve zmraženém stavu je vhodné akt samotného oplodnění načasovat na nejideálnější vhodnou dobu.

Dalším problémem je stále vyšší výskyt dětí narozených s různými vrozenými vadami a onemocněními, postihující tak malé tvorečky těžkými chorobami již od té doby, co přijdou na svět.

Na základě všech nových poznatků a výzkumů se provádějí další zkoušky a výzkumy, zda nedochází k ovlivnění zdraví plodu a matky.

Nejnovější výzkumy totiž dokázaly, že děti vyvinuté ze zmražených embryí jsou zdravější než děti, které jsou narozeny z čerstvých embryí.

Ve Spojených státech amerických se na konferenci ohledně plodnosti prezentovaly tři studie. Právě během těchto studií došlo k objevu, že u dětí vyvinutých ze zmraženého embrya se vyskytlo menší riziko podváhy plodu nebo jeho nedonošení. Předchozí výzkumy však poukazovaly na to, že pouze silná embrya přežijí proces zmražení.

Poslední studie byla prezentována Americkou společností reproduktivní medicíny v San Francisku. Děti narozené z čerstvých embryí byly z 35 % nedonošené a ze 64 % měly nižší porodní váhu než děti, které se narodily ze zmražených embryí.

Další studie z Univerzity ve Philadelphii potvrdily u 15 % dětí narozených z čerstvých embryí nízkou porodní hmotnost a u 15 % dětí dokonce došlo k úmrtí během porodu.

Výzkum Nemocnice v Melbourne v Austrálii zaznamenal u 11 % dětí vyvinutých z čerstvých embryí nízkou porodní váhu. Ve srovnání s dětmi vyvinutými ze zmražených embryí se nízká porodní hmotnost objevila jen u 6,5 % dětí.

Je samozřejmé, že samotný vývoj a předpoklady pro zdravý vývoj dítěte se odráží také na kvalitě placenty a na stavu zažívacího a dýchacího systému plodu. Zde je nutno také podotknout a uvědomit si, že zmražené embryo nemá takovou schopnost pohybu jako embryo čerstvé. Proto by i samotný proces oplodnění zmraženého embrya mohl být daleko složitější.

Australští vědci tvrdí, že do budoucna není vyloučeno, že si ženy budou moci samy zvolit, zda budou chtít počít dítě z čerstvého nebo zmraženého embrya.

Tento záhadný výzkum však jde proti normálním předpokladům a v nejbližší době jeho realizace není přípustná.

A jaký názor máte na početí dětí ze zmražených embryí vy?

Kdyby byla možná volba, zda počít vašeho potomka z čerstvého nebo zmraženého embrya, ovlivnily by vás nějak výsledky těchto výzkumů?

Autor: Alena Mrákotová

Ischemická choroba dolních končetin
Jak na kocovinu

Další články

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...