Těhotenství

Vícečetné těhotenství

Veronika Tůmová
10.08.2010

Rozplýváte se nad růžovými nebo modrými dvojčátky a trojčátky, které potkáváte na ulicích, nebo vy samy brzy očekáváte vícečetný přírůstek do rodiny? Pak vás možná zajímá problematika těhotenství a porodu, v těchto případech méně obvyklá, někdy i více komplikovaná, ale rozhodně neméně radostná.

Vícečetné těhotenství je sice méně obvyklé, a proto více fascinující, ale není už tolik výjimečné, vzhledem k narůstající frekvenci využívání metod umělého oplodnění a jiných procedur vedoucích k léčbě neplodnosti a podobných poruch reprodukce.

Průběh vícečetného těhotenství

Čekáte-li dvojčata či vícerčata, obvykle to váš lékař pozná nejen podle ultrazvukového vyšetření, ale i podle běžných hormonálních testů. V ojedinělých případech může počet plodů v děloze zůstat nejistý až do porodu, ale k takovým překvapením opravdu nedochází často.

Pro ženu může vícečetné těhotenství znamenat znásobení běžných těhotenských potíží, zvýšenou únavu, bolesti zad, častější a silnější nevolnosti a samozřejmě větší přírůstek na váze.

Běžné komplikace a možná rizika

Vícečetné těhotenství u nás bývá většinou automaticky považováno za rizikové, vzhledem k možným komplikacím, které se mohou vyskytnout i u zdravé matky. Problémem bývá příliš vysoký tlak, u ještě nenarozených dětí se může vyskytnout syndrom typický u dvojčat, kdy jeden plod ubírá nutnou výživu druhému, a tak se zpomaluje jeho růst a zdravý vývoj. Velmi častý pak bývá předčasný porod, většinou před dokončeným 37. týdnem těhotenství.

Redukce vícečetného těhotenství

Dnešní medicína dává možnost redukce vícečetného těhotenství, pokud přináší příliš velké zdravotní riziko pro matku i její dosud nenarozené děti. Špatný zdravotní stav matky, její celkové oslabení, nedostatečný růst a vývoj plodů, to vše se stává důvodem ke zvážení této možnosti, která může mimo jiné zaručit i delší a pro plod vývojově výhodnější průběh gravidity. Riziko celkového přerušení gravidity tu i v tomto případě je, ale procento takovýchto potratů je nízké. Je zajímavé, že v případě léčby neplodnosti, kdy výsledkem jsou troj a vícerčata, může být toto dokonce považováno za komplikaci léčby.

Prenatální péče a porod

Prenatální péče bývá komplikovanější, matka bývá déle hospitalizována a pod intenzivním dohledem, k docílení zdravého donošení plodů. Porod může probíhat stejně jako v případě jednoho dítěte, pokud je v termínu, nehrozí žádné komplikace a děti jsou hlavičkami dolů. Císařský řez však není neobvyklý a mnohdy bývá upřednostňován, když je jeden z plodů v příčné poloze, nebo porod trvá příliš dlouho a hrozí komplikace.

 

Máte dvojčata, trojčata či čtyřčata, nebo zrovna zažíváte vícečetné těhotenství? Podělte se o své zkušenosti.

Autor: Veronika Tůmová

Zdravé plavání – 2. díl
Je pro dítě vhodné chodítko?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...