Masáže

Masáž prstů - jednoduchý prostředek úlevy

Milena Mocková
12.04.2012

Nervozita u některých lidí se pozná i tak, že si masírují prsty. Ani při tom netuší, že nevědomky pomáhají svému zdraví. Na prstech ruky a na dlani máme totiž citlivé body, které jsou přímo spojené s jednotlivými orgány našeho těla. V dnešním článku se podíváme na to, jak si ulevit od bolesti, fyzické i duševní.

Každý prst má svoje reflexní zóny. Pokud si prsty masírujeme nebo jinak stimulujeme, pomůže nám to utlumit nejrůznější druhy bolesti, dokonce i té psychické.

Z čínské medicíny je známo, že ruka je mapou orgánů celého našeho těla. Když masírujeme určitou část ruky či prstů, působíme tím na odpovídající orgán v těle.

Důležité je, aby se prsty masírovaly od konečků směrem k srdci. Všechny masáže musí totiž směřovat k srdci. Pokud se naučíte rozpoznat, které jsou ty správné body, máte vyhráno. Nejednou si můžete takto pomoci od nepříjemné bolesti.

Při reflexní masáži rukou, ale i nohou nebo také uší nejde o klasické masírování, ale o stlačení konkrétních bodů spojených s jednotlivými orgány našeho těla. Stlačení reflexních zón bývá někdy bolestivé a právě tato bolestivost signalizuje, že s konkrétním orgánem není něco v pořádku a je třeba ho masáží povzbudit.

Nevynechávejte ani masáž prstů na nohách, plošek mezi prsty a především palce. Tam se totiž nacházejí reflexní zóny mozku a nervové soustavy. Stačí desetiminutová masáž denně a zbavíte se psychické únavy a nervového vyčerpání. Jako prevence postačí rovnoměrná masáž citlivých částí na obou chodidlech tlakem palce.

Prsty jako orgány

Jak už bylo řečeno, každý prst představuje nějaký orgán a jeho masáž může pomoci od potíží způsobených špatným fungováním daného orgánu. Prsty masírujte dle potřeby takto:

  • Palec – masírujte ho, pokud cítíte únavu, stres nebo vám hrozí výbuch hněvu
  • Ukazovák – jeho stimulací odstraníte nervozitu, vyčerpání, rozladěnost
  • Prostředník – masáž vám pomůže proti bolestem hlavy, krku, při poruchách spánku a pomáhá také při hubnutí
  • Prsteníček – masírujte ho,  pokud vás bolí kolena, máte zažívací problémy nebo kašlete
  • Malíček – když vás bolí záda, pomáhá zmírnit bolesti při menstruaci

Péče o ruce

Ruce jsou našimi nejzatíženějšími končetinami. Měli bychom se proto o ně dostatečně starat a sem tam je i rozmazlovat. Rozhodně jim dopřávejte výživnou koupel. Do teplé vody přidejte citronovou šťávu a mandlový, případně jojobový olej. Ruce koupejte deset minut a potom je dobře osušte a nakrémujte. Preventivně je krémujte i přes den hydratačními krémy na ruce.

Autor: Milena Mocková

Očkování proti rakovině děložního čípku
Chirurgie ruky

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Plastika prsou
Plastická chirurgie

Plastika prsou

24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Duševní pohoda
Stres

Duševní pohoda

13.04.2012

Zimní období, ale i začátek jarního, jsou velice plodné na epidemie chřipek a různých nachlazení. Tělo je nastavené přijímat okolní negace včetně mikrobů. Za to může nedostatek slu ...

Je schizofrenie nemoc géniů?
Schizofrenie

Je schizofrenie nemoc géniů?

12.04.2012

Schizofrenie je nemoc mnoha podob, druhů a příznaků, je opředena řadou mýtů a v jejích příčinách je stále mnoho otazníků. Je zajímavé, že byla prokletím mnoha velikánů a slavných o ...