Výživa dětí

Děti a důležité vitamíny

Milena Mocková
22.05.2013

Dostatečný příjem vitamínů a minerálních látek potřebuje člověk v každém věku. Dohlédněte proto obzvlášť na své děti, aby nebyly odbývány rychlým jídlem mezi hrou a zábavou, a aby dostaly přesně to, co jejich vyvíjející se organismus potřebuje.

Jarní a letní měsíce svádějí k tomu se jídlem moc nezabývat, protože se spousta času tráví venku a na výletech a na velké vaření nezbývá čas a prostor.

Děti však potřebu kvalitní jídlo, které obsahuje hodně vitamínů. Když nemáte čas na přípravu jídla, mějte po ruce čerstvou zeleninu a ovoce, cereálie... Jaké vitamíny děti potřebují, aby byly zdravé?

Vitamíny skupiny B, riboflavin, nicacin

Riboflavin obsahují přírodní zdroje mléka, játra, hovězí maso, ryby, celozrnný chléb, vejce a houby. Niacin zase najdeme v potravinách bohatých na bílkoviny. To je například kuřecí a hovězí maso, ryby a ořechová jádra.

Oba tyto vitamíny pomáhají tělu správně využívat energii z potravy. Pokud je v těle málo riboflavinu, dochází ke kožním vyrážkám a loupání kůže kolem nosu a uší.

Vitamín C

Vitamín C najdeme téměř v každém ovoci a zelenině. Céčko pomáhá vstřebávat železo, posiluje imunitní systém a je výborný antioxidant.

Mírný nedostatek se projevuje zpomaleným růstem, zvýšenou kazivostí zubů a nedostatečnou odolností proti infekcím.

Vitamín D

Vitamín D se tvoří v těle, když je kůže vystavena slunečnímu záření. Jeho dalším zdrojem jsou tučné ryby (losos, tuňák). Déčko hraje významnou roli v přirozené obranyschopnosti organismu.

Nedostatek tohoto vitamínu u dětí může poškodit kosti a vyvolat křivici. Trvale vysoké dávky mohou porušit rovnováhu mezi vápníkem a fosforem, oslabit kosti a způsobit ukládání vápníku v měkkých tkáních (svalech).

Vitamín E

Nalezneme ho především v pšeničných klíčcích, listové zelině a ořeších. Je to velmi důležitý antioxidant.

Působí jako prevence proti nádorovému bujení, zvyšuje plodnost a podporuje činnost nervového systému. Pokud má tělo málo éčka, může dojít k poškození nervů a ke snížení životnosti červených krvinek.

Železo

Železo je nejvíce obsaženo v játrech, vejcích, mase, ovoci a zelenině. Podílí se na přenášení kyslíku červenými krvinkami a má důležitou roli pro správné fungování imunitního systému u nejmenších dětí.

Při nedostatku může docházet k anemii a také ke snížení imunity.

Jód

Nejlepším zdrojem jódu jsou mořské ryby, plody a řasy a také mořská sůl. Je součástí hormonů vylučovaných štítnou žlázou, které ovlivňují vývoj pohybové soustavy a mozku v raných etapách růstu. Jód také působí na správný vývoj kontigativných funkcí.

V případě nedostatečného množství jódu v těle může docházet k poruchám růstu a zaostávání v duševním vývoji.

Autor: Milena Mocková

Rizika a druhy břišní kýly
Jak se nejlépe vyhnout kvasinkám

Další články

Rizika a druhy břišní kýly
Kýla

Rizika a druhy břišní kýly

27.05.2013

Kýla (latinsky hernie) patří mezi nejčastější chirurgická onemocnění. Kýly jsou buď vrozené, nebo získané. Dále se dělí podle místa jejich vzniku. Mezi nejčastější patří břišní kýl ...

Jak mít krásné vlasy
Vlasy

Jak mít krásné vlasy

23.05.2013

Každá žena touží mít krásné a zdravé vlasy. Po zimě však vlasy vypadají úplně jinak, chybí jim lesk, objem a vypadají unaveně. Zde je několik tipů pro zvětšení objemu či dosažení l ...

Co dělat proti jarní únavě
Únava

Co dělat proti jarní únavě

17.05.2013

Stává se vám v tomto období, že sotva vstanete z postele, cítíte se malátní, vše vás bolí a jste podráždění? Nemusíte se ničeho obávat, protože se pravděpodobně jedná "pouze" o jar ...

Očista jater
Onemocnění jater

Očista jater

14.05.2013

Bez pomoci jater se neobejde fungování prakticky žádného orgánu. Játra jsou nezastupitelným orgánem při detoxikaci organismu.

Děti a špína
Péče o dítě

Děti a špína

13.05.2013

Chránit děti před jakoukoli sebemenší špínou není úplně rozumné. Když se snažíme děti držet ve sterilním prostředí, můžeme jim tak spíš uškodit a oslabit jejich imunitní systém.