Péče o dítě

Děti a špína

Milena Mocková
13.05.2013

Chránit děti před jakoukoli sebemenší špínou není úplně rozumné. Když se snažíme děti držet ve sterilním prostředí, můžeme jim tak spíš uškodit a oslabit jejich imunitní systém.

Pokud si opravdu myslíte, že se děti musí držet v absolutní čistotě, aby je neohrozil jediný mikrob nebo bacil, tak se mýlíte. Vědci se dokonce domnívají, že dnešní generaci plnou alergiků a přecitlivělých dětí mají na svědomí rodiče, které to přehánějí s hygienou a doma vytvářejí takřka sterilní prostředí. Malý organismus si pak neumí poradit při setkání s neznámým bacilem.

Většina maminek začíná být na špínu citlivá v okamžiku, kdy jejich děti začínají lézt. Je pochopitelné, že začnou častěji vytírat či luxovat, ale i tady platí ono známé, že nic se nesmí přehánět. Jakmile totiž odstraníte z místa, ve kterém dítě vyrůstá, všechny mikroskopické nepřátele, nemá absolutní šanci posilovat imunitu.

Není špína jako špína

Jsou různé druhy špíny. Špína, která může opravdu ublížit, a špína, která může dítěti dokonce prospět.

Pokud bydlíte ve městě, je samozřejmé, že nechcete, aby vaše dítě ochutnávalo zbylé rohlíky z chodníku nebo osahávalo v parku každou nečistotu.

Nebezpeční parazité

Dejte si pozor, pokud navštěvujete dětská hřiště, zda se na nich nezdržují toulavé kočky. V jejich výkalech se totiž může nacházet nebezpečný parazitický prvok toxoplazmózy, která dokáže pořádně znepříjemnit život. Děti kolem jednoho roku jsou velmi zvědavé, všechno potřebují prozkoumat, a to nejen rukama, ale i pusou. Takže tady je zvýšená opatrnost na místě.

"Přírodní špína" neškodí

Když dětem dopřejete radost z budování tunelů a průplavů po dešti, či je necháte skotačit v kalužích, možná budete muset víc prát, ale tento druh špíny dětem určitě neublíží, naopak posiluje jejich imunitu.

Pokud sami z nějakého důvodu nemůžete mít doma nějaké zvíře, umožněte dětem častý kontakt se zvířaty. Najděte ve svém okolí třeba nějakou farmu, navštěvujte přátele, kteří mají psa nebo kočku atd. Častý kontakt se zvířaty je totiž další příjemný způsob posilování imunity, navíc minimalizuje riziko vzniku alergie a v neposlední řadě působí pozitivně i na psychiku dětí. Nebuďte úzkostlivými rodiči, venkovské děti jsou fyzicky mnohem odolnější než děti, které žijí ve městě.

Možná že na rčení, že si každé dítě musí za život sníst svůj škopíček špíny, něco bude. Výpravy a hry za špínou, které děti přitahují jako magnet, začínají prvními samostatnými krůčky a končí kolem pěti let.

Autor: Milena Mocková

Očista jater
Barvy do dětského pokoje – pro radost i pro zdraví

Další články

Hubnutí po padesátce
Jak zhubnout

Hubnutí po padesátce

30.04.2013

Mnoho žen v přechodu přibírá na váze, často i v případě, že byly dosud velmi štíhlé a nikdy nemusely řešit problém obezity, ani zkoušet nejrůznější diety nebo cvičení. Proč vlastně ...

Mimoděložní těhotenství
Mimoděložní těhotenství

Mimoděložní těhotenství

26.04.2013

Mimoděložní těhotenství je velmi závažný problém, který může postihnout jakoukoliv ženu. Znamená to, že oplodněné vajíčko se uloží mimo děložní sliznici, například do vejcovodu a v ...

Léčivá síla eukalyptu
Bylinky

Léčivá síla eukalyptu

24.04.2013

Eukalyptus, česky blahovičník, pochází z Austrálie, postupně se však rozšířil do mnoha dalších zemí světa, např. na pobřeží Středozemního moře, do Portugalska nebo do severní Afrik ...