Alergie

Alergická onemocnění dětí

Jitka Suchánková
21.05.2013

Počet lidí s alergickým onemocněním v posledních letech stále roste. Výsledky poukazují na 30 až 40 % lidí, kteří trpí nějakou alergií. Ani dětem se bohužel tyto alergické nemoci nevyhýbají.

K rozvoji alergického onemocnění u dětí přispívají nejen genetické dispozice, ale také nepříznivé vlivy prostředí, jako je například znečištěné ovzduší, kouření, celková výživa včetně tekutin, ale třeba i styl bydlení. Nemalý vliv mají koberce v bytě, plastová okna, nábytek, mnohdy i vonné esence či koupele.

Těchto faktorů je mnohem více a jsou mnohdy těžko odbouratelné vzhledem k našemu modernímu stylu života. Alergická reakce se může projevit například při kontaktu s prachem, plísní, roztoči, s pylem trav nebo stromů, se srstí domácích zvířat, s peřím ptáků, po bodnutí hmyzem nebo požití některé složky potravin.

Typy alergických onemocnění

  • alergická rýma
  • průduškové astma
  • kopřivka a angioedém (otok, který vznikne na různých místech organismu, zejména v oblasti obličeje a sliznic dýchacího a trávicího ústrojí; může vyvolat i život ohrožující komplikace)
  • atopický ekzém
  • potravinová alergie
  • anafylaktický šok (nejčastěji se projevuje po píchnutí injekčního alergenu nebo po bodnutí hmyzem; klesá krevní tlak, zvyšuje se tep, hrozí udušení)

Průduškové astma

Výskyt astmatu u dětí v České republice je mezi 10 až 15 %. Je charakterizován častými neinfekčními záněty ve sliznici, ale může se projevovat také pouhým dráždivým kašlem. Pro astma je typický kašel v nočních nebo časně ranních hodinách. Dítě s astmatem patří do péče dětského alergologa nebo pneumologa.

Alergická rýma

Alergickou rýmou trpí 20 až 40 % dětí. Stejně jako pro astma je i pro alergickou rýmu typický výskyt neinfekčních zánětů sliznic nosu a vedlejších dutin nosních. Alergická rýma může být snadno zaměněna s rýmou infekční, která je v dětském období velmi častá.

Pokud ale příznaky rýmy přetrvávají déle než 14 dní, je to jasný impuls k tomu, aby lékař vzal v potaz i jiné možnosti.

Příznaky alergické rýmy jsou trvalé kýchání, vodnatá sekrece z nosu, svědící nos, hlasité dýchání, noční chrápání, otevřená ústa, ztráta čichu i chuti k jídlu, ospalost, únava, často bývají oči postiženy zánětem spojivek.

Jako komplikace se často objevují záněty středního ucha, záněty vedlejších dutin nosních, zduření nosní mandle.

Je třeba vysledovat, kdy se alergická rýma objevuje – po kontaktu se zvířetem, v určitém prostředí apod.

Alergických onemocnění v dětské populaci stále přibývá. Jako rodiče musíme zabezpečit prvotní kontakt s pediatrem, který doporučí další postupy léčby u svých kolegů – jedná se zejména o alergologa, pneumologa, otorinolaryngologa, dermatologa, a případně i o další odborníky, aby se minimalizovaly nepříjemné alergické projevy u našich dětí.

Autor: Jitka Suchánková

Sedm základních čaker
Psychické potíže v těhotenství

Další články

Děti a špína
Péče o dítě

Děti a špína

13.05.2013

Chránit děti před jakoukoli sebemenší špínou není úplně rozumné. Když se snažíme děti držet ve sterilním prostředí, můžeme jim tak spíš uškodit a oslabit jejich imunitní systém.

Arteterapie – léčba uměním
Alternativní medicína

Arteterapie – léčba uměním

06.05.2013

Arteterapie je léčba prostřednictvím umělecké činnosti, vnímání uměleckých děl, ale především vlastní tvorby. Využívá metody kreslení, malování nebo tvorbu koláží, ale i třeba soch ...

Hubnutí po padesátce
Jak zhubnout

Hubnutí po padesátce

30.04.2013

Mnoho žen v přechodu přibírá na váze, často i v případě, že byly dosud velmi štíhlé a nikdy nemusely řešit problém obezity, ani zkoušet nejrůznější diety nebo cvičení. Proč vlastně ...