Jak otěhotnět

Zabiják plodnosti - tuky a stres

Milena Mocková
30.07.2012

S neplodností bojuje až 15 % českých párů. Jednou z nejčastějších příčin je u žen problém s ovulací a u mužů nekvalitní spermie. Těmto problémům se přitom dá snadno vyhnout. Důležité je vsadit na správnou stravu a odbourat stres.

Cestě za odbornou pomocí do reprodukčního centra by měla předcházet změna stravovacích návyků u obou partnerů a snaha povzbudit tělo a dostat jej do optimální kondice.

Proto je dobré se u žen zaměřit na důslednou změnu jídelníčku, očistu organismu a v některých případech i na redukci váhy. Tělo se dostane do přirozené rovnováhy.

U mužů může zase důkladná očista těla a doplnění důležitých živin podpořit kvalitu a pohyblivost spermií.

Co tedy doporučit párům, které se pokoušejí o zplození potomka? Mnoho lidí si myslí, že udělali velký krok ke zdravému životnímu stylu, když si k obědu místo knedlíků dají brambory. V tomto případě je třeba udělat zásadnější rozhodnutí a jídelníček opravdu vylepšit.

Nutné je ubrat vše, co tělo zatěžuje a dodává mu minimum živin. Jde především o tučné a smažené pokrmy, sladkosti, instantní potraviny, umělá sladidla, ztužené tuky, bílou mouku.

Jídelníček by měl být naopak bohatší o potraviny, které tělo posilují:

  • syrová zelenina
  • ovoce
  • ořechy
  • celozrnné obiloviny
  • správné tuky

Pokud trpíte nadváhou, problémy se zažíváním nebo jste vystaveni velkému stresu, začněte řešit výživou tyto problémy. Tělo se dostane do větší harmonie, což má na těhotenství veliký vliv. Drastické diety nejsou v tomto případě dobré řešení. Stresovou zátěž je možné odbourat třeba masážemi, akupunkturou nebo reflexní terapií.

Zdravý jídelníček pro ženy

Hlavním prvkem ženského jídelníčku by měly být kromě ovoce a zeleniny hlavně cereálie, které jsou plné vitaminů B a E. Ty jsou totiž klíčové pro buněčnou reprodukci, hormonální rovnováhu a tedy i tvorbu zdravých vajíček.

V jídelníčku by neměl chybět med. Tento přírodní produkt obsahuje minerály a aminokyseliny, které podporují ženský reprodukční systém a stimulují správnou funkci vaječníků. Důležité jsou také mléčné výrobky s obsahem vápníku.

Ženy, které touží otěhotnět, by se měly vyhýbat tukům, alkoholu a nadměrnému pití kávy. Podle nejnovějších výzkumů totiž velký příjem kofeinu zvyšuje riziko potratu v raném stádiu těhotenství.

Správná potrava pro muže

Kvalitní sperma zajistí dostatečný přísun čerstvého ovoce a zeleniny s vysokým podílem antioxidantů. Jídelníček by měl proto obsahovat citrusové plody, papriky, špenát. Zdravé jsou také ústřice, které obsahují velký podíl zinku. Právě přiměřený příjem zinku je rozhodující pro dostatečnou kapacitu semene a hladinu testosteronu v krvi.

Pohyblivost spermií a jejich životaschopnost zvyšuje vitamin E, který je například v avokádu. Důležitý je také vápník a vitamin D. Muži, kteří chtějí potomka, by proto měli jíst sardinky, lososa nebo makrely. Mužskou plodnost zvyšuje také česnek.

Autor: Milena Mocková

Lehká sádra
Pomoc, mám spálenou hlavu!

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Homeopatie
Homeopatika

Homeopatie

31.07.2012

Alternativní léčba je stále ještě hodně opomíjena. Přitom homeopatická léčba pomáhá tam, kde konzervativní terapie selhává.

Lehká sádra
Zlomenina

Lehká sádra

26.07.2012

Do lehké sádry se vyplatí investovat. Dobu hojení zkrátí až o týden, zmírní bolest, sníží riziko komplikací a můžete se v ní i koupat. A navíc na ni od ledna přispívají zdravotní p ...