Zdravá výživa

Sushi - zdravá pochoutka s bohatou historií

Petr Zimola
01.02.2010

Neustále obdivujeme Japonce, jak jsou štíhlí, zdraví a pracovně výkonní. Mnozí to přisuzují tradici, historii a životním podmínkám. S tím jistě nesporně souvisí i způsob stravování. Ale pod pojmem zdravá strava u Japonců nehledejme jen bylinkové čaje.

Původ sushi je v Číně

Původ sushi sahá do Číny někam do 4. století před naším letopočtem. V té době se ryby vkládaly do vykopaných jam naplněných rýží. Díky rýži probíhalo v jámě kvašení, vznikala kyselina mléčná a ryby se tak nezkazily. Ryby se konzumovaly zhruba za rok až dva, rýže se nejedla.

Japonci později začali se syrovými rybami dělat něco podobného a všimli si, že se k sobě obě potraviny chuťově velmi hodí. Poté se také přišlo na to, že když se ke všemu přidá ocet, tak se nejen urychlí kvašení, ale i zlepší chuť. Čerstvě připravené sushi se v jakési formě fast foodu začalo prodávat někdy v 19. století.

Základní surovina - rýže

Když se téměř kohokoliv zeptáte. co si představí pod pojmem sushi, okamžitě vyhrkne syrová ryba. Bylo by ale nesprávné pod touto japonskou pochoutkou hledat pouze kus syrové ryby. Základní a nepostradatelnou surovinou tradičního sushi je rýže, která je po uvaření promíchávána se směsí octa, cukru a soli.

Ryby v sushi mohou být nahrazeny i jinými plody moře, jako jsou krevety, chobotnice a sépie. Do sushi se přidávají další ingredience, například zelenina, tofu, houby atd..

Další nepostradatelnou součástí klasických sushi závitků je řasa Nori. Ta se pěstuje v moři blízko při hladině. Po sběru se její listy rozdrtí, usuší a slisují na obdélníkové plátky, do kterých se vše zabalí.

Je syrová ryba nebezpečná?

Při slově syrová ryba se mnohým vybaví nebezpečí nákazy mnoha parazitickými nemocemi. Proto také při výrobě a distribuci sushi platí velice přísná pravidla.  Pokud se rozhodnete k návštěvě restauračního zařízení s nabídkou sushi, řiďte se jednoduchou zásadou - jakmile ucítíte pach rybiny, přesuňte se raději o něco dál do steak baru. Maso pro sushi nesmí být cítit rybinou, to je známka čerstvosti.

V Japonsku, kde se díky podnebí vyskytuje daleko více bakterií než u nás, se do sushi kvůli desinfekci někdy přidává velmi ostrý křen wasabi.

91464571.jpg

Důležité látky se neztrácejí

Mořské ryby jsou bohatým zdrojem jódu, ale i omega-3 nenasycených mastných kyselin. Podle odhadů se při vaření až 30 procent těchto důležitých kyselin ničí. To u této pochoutky nehrozí. Krom nenasycených mastných kyselin, jódu a minerálů najdete v sushi také ideální poměr tuků a bílkovin.

Stolování

Tradičně se v Japonsku neužívá příbor. Pro konzumaci sushi lze užít hůlky, ale úplně nejtypičtější je nabírání rukou.

Vhodný nápoj

Typickými nápoji k sushi je víno, zelený čaj a pivo. Pokud vám nezachutná silné (až 17% alkoholu) asijské rýžové víno, můžete ho nahradit bílým vínem z hroznů, které se k rybě také výborně hodí.

Jste milovníky sushi?

Autor: Petr Zimola

Když rostou zoubky
Hřebíček - nejen jako prevence zubního kazu

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Rakytník řešetlákový - zázračná rostlina
Bylinky

Rakytník řešetlákový - zázračná rostlina

19.10.2010

V současné době stále více lidí vyhledává alternativní způsoby léčby, mezi něž se dá zařadit také užívání bylinek. Velmi významnou léčivou rostlinou je rakytník řešetlákový.

Opařila jsem své dítě
Popáleniny

Opařila jsem své dítě

11.09.2010

Honzík slavil své 3. narozeniny. Pozvali jsme přátele s dětmi, aby si to děti pořádně užily. Byli u nás 4 kluci ve stejném věku a dvě holčičky o rok mladší, takže si dovedete před ...