Péče o dítě

Když rostou zoubky

Lucie Regenermelová
29.01.2010

Mezi 6. a 8. měsícem života začíná pro dítě bolestivé období – začínají mu růst první zoubky. Růst zubů je u každého dítěte individuální, některému se začnou mléčné zuby objevovat kolem šestého měsíce života, jiné má ještě kolem jednoho roku holé dásničky. Takže pokud máte zdravé půlroční dítě a zatím se mu zoubky neklubou, není důvod panikařit.

Zoubky hned po narození

Asi každé dvoutisící miminko se narodí s tzv. natálními zoubky, bývají jeden až dva, většinou na spodní dásni. Problém je, že takové zoubky nemají kořeny a viklají se. Aby miminko zub nevdechlo, doporučují lékaři příliš uvolněné zoubky vytrhnout. Navíc takové zoubky mohou způsobovat potíže při kojení. Pokud lékař určí, že je možné zoubek v ústech ponechat, začnou mu postupně dorůstat kořeny a v dásni se pevně usadí.

Kdy se prořezávají první zoubky

Jako první se vyklubou střední řezáky (jedničky) v dolní čelisti, poté postranní řezáky (dvojky), stoličky (čtyřky), špičáky (trojky) a nakonec druhé stoličky (pětky).

Vnitřní řezáky (6. - 12. měsíc)
Vnější řezáky (8. - 14. měsíc)
První stoličky (12. – 18. měsíc)
Špičáky (17. – 22. měsíc)
Druhé stoličky (24. – 30. měsíc)

Jak poznat, že rostou zoubky

  • Prořezávající se zoubek poznáme spolehlivě podle zarudlého zduření na dásni. Někdy bývá zarůžovělá a teplejší i tvářička na straně rostoucího zoubku.
  • Dítě intenzivně sliní, špatně spí, mívá i několik dnů trvající řidší stolice, méně pije a jí. Můžeme pozorovat i zvýšenou teplotu (i když vědecké studie souvislost teploty a prořezávání zubů neprokázaly).
  • U trochu starších dětí se nám může zdát, jako by se vrátily v duševním vývoji o krok zpět.

Jak dítěti pomoci?

  • Kousátka a obklady

Chladivými obklady čelisti rozhodně nic nezkazíte. Stačí jen několikrát za den na 5 minut přiložit na čelist kapesník namočený ve studené vodě.
Zmírnit bolest pomůže i kousací kroužek, který vychladíte v lednici.

Jak vybrat vhodné kousátko:
Obyčejnější kousátka jsou vyrobená z odolných materiálů se zvrásněným povrchem a podobají se dudlíkům.
Kousátka mají také chladit a k tomu se používá buď gelová náplň, která udrží déle nižší teplotu, nebo se kousátka plní vodou. K jejich vychlazení stačí lednička, nikdy je nedávejte do mrazáku, mohly by se mrazem roztrhnout. Před použitím se opláchnou teplou vodou a do kousátkové části se nalije studená voda.

94488684.jpg

  • Dudlík

Neberte Vašemu děťátku dudlík. Masíruje mu dásně a taky ho uklidňuje.

  • Šalvěj

Zklidňujících přípravků ze šalvěje koupíte v lékárně mnoho. Osvědčilo se potírat děťátku dásně čajem nebo tinkturou ze šalvěje.

  • Speciální gely

V lékárně seženete také speciální gely, kterými se při prořezávání zoubků potírají dásně. Stačí potřít bolestivé místo a dásni se do několika minut uleví.

  • Bachova květová terapie

Existuje i přírodní cesta, jak pomoci vašemu děťátku od bolesti. Bachova květová terapie nabízí uklidňující kapky Rescue Rezedy, které Vám odborník naředí přímo na míru.

 

Kdy začaly růst zoubky vašemu dítěti a jak to u vás probíhalo?

Autor: Lucie Regenermelová

Jaká masáž je pro vás ta pravá?
Sushi - zdravá pochoutka s bohatou historií

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Rakytník řešetlákový - zázračná rostlina
Bylinky

Rakytník řešetlákový - zázračná rostlina

19.10.2010

V současné době stále více lidí vyhledává alternativní způsoby léčby, mezi něž se dá zařadit také užívání bylinek. Velmi významnou léčivou rostlinou je rakytník řešetlákový.

Opařila jsem své dítě
Popáleniny

Opařila jsem své dítě

11.09.2010

Honzík slavil své 3. narozeniny. Pozvali jsme přátele s dětmi, aby si to děti pořádně užily. Byli u nás 4 kluci ve stejném věku a dvě holčičky o rok mladší, takže si dovedete před ...