Zdraví muže

Vliv počasí na člověka

Jitka Suchánková
19.06.2012

Jistě to znáte podle sebe – když dlouho nesvítí sluníčko, jste nevrlí a nepříjemní. Přepadají vás depresivní stavy a velmi slabé nátury mají dokonce větší sklon k sebevraždám. Když jsou dlouhá vedra, jste unavení a přejete si ochlazení. Když jsou velké mrazy, choulíte se do kdečeho a nejraději byste z domu nevystrčili ani nos. Mnozí z nás poznají změny počasí už dopředu – bolí je hlava, jizva po operaci, klouby nebo svaly, může se jim také hůře dýchat. Vědecké výzkumy zjistily, že na povětrnostní změny je citlivá více než polovina lidstva.

Vědní obor - klimatologie

Jistě ne neznámý je vědní obor, který se zabývá studiem podnebí, dlouhodobými podobami a celkovými účinky meteorologických procesů, které na Zemi probíhají. Nazývá se klimatologie.

Mezi hlavní úkoly klimatologie se řadí studium utváření podnebí na naší planetě celkově, ale i v jejích jednotlivých částech, objasnění podnebných zvláštností Země, vymezování klimatických oblastí a studium podnebí v dobách historických.

Bioklimatologie

Tento vědní obor zkoumá do podrobností to, co sami na sobě v souvislosti s počasím často vnímáme:

  • v horkém počasí trpí zejména lidé s kardiovaskulárním onemocněním
  • mrazy nesvědčí chudokrevným lidem, navíc jimi trpí kůže a plíce
  • silný a trvalý vítr škodí játrům
  • dlouhotrvající sucho vadí ledvinám
  • nepřiměřené vlhko neprospívá slezině

Součástí bioklimatologie je biometeorologie, která se zabývá vlivy meteorologických prvků na živé organismy. Pokud se tento obor zaměří na člověka v souvislosti s medicínou, pak jeho výzkum bude směřovat zejména k obšírnému tématu civilizačních chorob.

Prevence proti vlivům počasí

Podle výzkumů má počasí nejhorší vliv na člověka v našem nejkrásnějším ročním období - na jaře. Na jaře se prudce střídají teploty, teplotní rozdíl bývá vysoký a právě tyto výkyvy nedělají dobře našemu, po zimě oslabenému organismu.

Důležitá prevence v tomto směru spočívá v naší výživě, kterou můžeme každý ovlivnit. Strava by měla být pestrá, důležité je omezit tuky a sacharidy, naopak by měla obsahovat dostatečné množství bílkovin, vitamínů a minerálů.

Autor: Jitka Suchánková

Neviditelní požírači energie
Co jsou to barbituráty

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Homeopatie
Homeopatika

Homeopatie

31.07.2012

Alternativní léčba je stále ještě hodně opomíjena. Přitom homeopatická léčba pomáhá tam, kde konzervativní terapie selhává.

Éčka - přídatné látky v potravinách
Zdravá výživa

Éčka - přídatné látky v potravinách

02.07.2012

Všude přítomná a tolik diskutovaná “éčka“, čili tzv. aditivní látky přidávané do většiny potravin, jsou tématem stovek článků, studií, debat a výzkumů zabývajících se zdravou výživ ...

Předcházejte dětským úrazům
Úrazy

Předcházejte dětským úrazům

30.06.2012

Když jsou děti malé, chtějí všechno kolem sebe poznávat. Nejdříve se plazí, potom se stavějí a dělají první krůčky. S tím vším přichází i riziko pádů, škrábanců, modřin, zlomenin a ...