zdroj: pixabay.com
Zdravý život

Jak oblékat děti do chladného počasí

Veronika Tůmová
08.11.2017

Venku už je podzim v plné síle a se svým typickým počasím. Prší, rána jsou citelně chladná a ani během dne už se teploty směrem vzhůru nijak urputně nešplhají. Nastalo nám období, které mnohé maminky nemají rády kvůli náročnějším procesům oblékání dětí.

Zase ty bundy, čepice, a rozhodně něco teplejšího dospod. Jak ale dítě správně oblékat, když je venku nevlídno, mokro a třeba i větrno, ale ještě nemrzne?

Oblékání dětí - na kulichy a šály je ještě čas

S prvním znatelnějším ochlazením máme často tendenci sáhnout hned po té nejteplejší čepici a zimních botách s kožíškem. Vždy je ale nutné si uvědomit, že na podzim rozhodně není potřeba oblékat dítě jako při teplotách pod bodem mrazu! Malé děti nemají ještě plně vyvinutou schopnost termoregulace, to však znamená, že tak jako mohou prochladnout, mohou se i snadněji a rychle zpotit, což bývá prvním krokem k nachlazení. V těchto dnech proto vsaďte především na čepice, které mohou být z tenčího materiálu, ale přes uši, protože vítr je na podzim častý jev a uši bychom si před ním měli chránit. Boty by měly být pevné a nepromokavé, opět nemusí být se silně chlupatou vložkou, aby se nohy zbytečně nepotily. Bundy a vrchní vrstvy oblečení by pak měly především zabránit prosakování vody a chránit proti větru.

Vsaďte na správné vrstvení oblečení a kvalitní termoprádlo

Pokud jde o zásady správné tepelné izolace, je lepší obléci dětem více tenčích vrstev než jednu silnou. Začít bychom proto měli termoprádlem nebo kvalitním bavlněným prádlem, na které ostatně nedáme dopustit ani my dospělí. První vrstva oblečení má za úkol odvádět pot a udržovat teplo. Potom by měla následovat mezivrstva, jejíž funkcí je tepelně izolovat a odvádět nadbytečnou vlhkost těla z vrstvy předchozí. A nakonec vrstva odolná proti vodě a větru, přesto však prodyšná. Neměla by totiž bránit odvádění potu z těla ven, navíc by měla zajistit, že déšť a vítr jí nebudou moci proniknout.

S funkčním prádlem v teple a pohodlí

Funkční prádlo je pro děti na podzim a v zimě stejně důležité jako pro nás. Pomáhá odvádět pot od těla a udržuje tak dítě v příjemném suchu. Zajišťuje dobrý tepelný komfort, a to i v náročnějších podmínkách. Prádlo je lehké a mívá ploché švy, což je příjemné i pro děti s citlivější pokožkou, kterou jiné materiály snadno podráždí.

Podzim je pro zdraví dětí krizovým obdobím, co s tím?

Oblékání v závislosti na počasí i na aktivitách během dne

Děti své aktivity během dne rychle mění a střídají, jejich oblečení tak musíme přizpůsobit i tomu, čemu se budou věnovat a jak budou trávit čas v daném počasí. Samozřejmě že jinak oblékneme miminko v kočárku a jinak větší dítě, které už samo běhá. Aktivní dítě oblečeme stejně jako sebe, teplé vrstvy navíc často vedou ke zbytečnému přehřátí, které je pak původcem nežádoucího nachlazení. Víc oblečení bude potřebovat dítě, které tráví veškerý čas v kočárku. Dítě, které naučíme oblékat se přiměřeně, chráníme před typickými nemocemi podzimu, ale také jej vedeme k samostatnosti při rozhodování o vlastní skladbě oblečení a systému jeho správného vrstvení.

Zdroj: Maminka.cz, Zena.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Avokádo - pro člověka lék, pro zvířata jed
Nejméně známý vitamín s nejzajímavějšími účinky

Další články

Naslouchadlo - skvělý pomocník při nedoslýchavosti
Uši

Naslouchadlo - skvělý pomocník při nedoslýchavosti

23.10.2017

Používáte vy sami, nebo někdo z vašich blízkých, naslouchátko? Pak je pro vás tenhle malý pomocník určitě jedním z nejpřevratnějších vynálezů. Vypovídá o tom i krátké video kolujíc ...