zdroj: pixabay.com
Ovoce a zelenina

Avokádo - pro člověka lék, pro zvířata jed

Jitka Suchánková
05.11.2017

Avokádo je bohatým zdrojem vitamínů a minerálních látek. Obsahuje jen málo cukru, ale naopak hodně vlákniny, díky čemuž pomáhá udržovat pocit sytosti. Netypické je také složení mastných kyselin, které se v avokádu podobá olivovému oleji.

Avokádo je plod tropického stromu hruškovce přelahodného. Má hruškovitý tvar, uvnitř je velká pecka, která je jedlá. Avokádo je zhruba poměrně velký plod vážící od 100 g až po 1 kg. Avokádo je pro své výživové hodnoty na jedné z prvních příček u příznivců zdravého životního stylu.

Co obsahuje avokádo

Avokádo je velice výživné ovoce. Obsahuje 20 různých vitamínů a minerálních látek, zejména vitamíny K, C, B5, E, A, B1, B2, B3, kyselinu listovou, dále pak draslík, hořčík, železo, měď, mangan, zinek a fosfor. Je opravdu cenným zdrojem vlákniny. Zmiňovaný draslík je velice významný pro buňky v těle a většinou ho máme nedostatek. V avokádu (ve 100 gramech) lze najít až 14 % doporučené denní dávky. To je víc, než kolik obsahuje banán, který byl donedávna považován za největší zdroj draslíku.

Mononenasycené mastné kyseliny

Avokádo patří k potravinám s vysokým obsahem tuku. Tento tuk je z většiny kyselina olejová, tedy mononenasycená mastná kyselina, což je hlavní složka olivového oleje. Významným pozitivem kyseliny olejové je fakt, že snižuje záněty a má dobrý vliv na geny, které jsou provázány s onemocněním doby - rakovinou. Avokádový olej je velmi vhodný pro zdravé vaření.

Rakovina - zákeřné a obávané onemocnění

Další pozitivní účinky avokáda

  • snižuje hladinu cholesterolu
  • má antioxidační účinky, obsahuje antioxidant, který chrání oči
  • umožňuje čerpání živin z rostlinných potravin
  • pomáhá předcházet rakovině
  • působí preventivně proti osteoporóze
  • zmírňuje příznaky artritidy
  • napomáhá hubnutí

Společnost National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) provedla ve Spojených státech amerických průzkum o stravovacích návycích a celkovém zdraví lidí, kteří pravidelně jedí avokádo. Z výsledků tohoto průzkumu vyplynulo, že lidé, kteří pravidelně jedí avokádo, jsou mnohem zdravější než zbytek populace.

Avokádo a domácí mazlíčci

Avokádo obsahuje mimo jiné také jedovatou látku persin. Tato složka je jedovatá hlavně pro ptactvo, ale může vážně poškodit zdraví i psům nebo kočkám, krávám, koním, případně dalším zvířatům. Z dostupných informací vyplývá, že pro zvířectvo jsou toxické všechny části rostliny, tedy nejen plod, ale i listy a kůra.

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Elektronické recepty - pro a proti
Jak oblékat děti do chladného počasí

Další články

Obrana před nachlazením? Rybí tuk s omega-3
Nachlazení

Obrana před nachlazením? Rybí tuk s omega-3

Náchylnější k nachlazení se váš organismus stává ve chvíli, kdy máte oslabenou imunitu.Tomu však můžete předcházet tím, že budete dbát na zdravou stravu. Jezte pravidelně tučné moř ...