Zlomenina

Čím se zabývá obor ortopedie?

Veronika Tůmová
11.07.2012

Ortopedie je považována za základní chirurgický lékařský obor, zabývající se diagnostikou, prevencí, léčbou a rehabilitací poruch, onemocnění a úrazů pohybového a podpůrného aparátu člověka.

Ortopedie je velmi blízká oboru sportovní traumatologie, která se zabývá úrazy a poraněními vzniklými zátěží při vrcholovém sportu, jakými jsou např. tenisový loket, skokanské koleno atd.

Historie ortopedie

Historie ortopedie sahá až do doby kolem roku 1780, kdy byl založen první ortopedický institut, který byl rovněž první nemocnicí zabývající se deformacemi růstu dětských kostí.

Zakladatelem byl muž jménem Jean-Andre Venel, který je považován mimo jiné za “otce“ ortopedů a oboru ortopedie vůbec díky svým prvním ortopedickým metodám.

Ortopedie je někdy také nazývána chirurgií velkých kloubů. K jejím podoborům patří odvětví pediatrie (dětská ortopedie), onkologie (onkoortopedie), artroskopická sekce atd.

Nejčastější ortopedické zákroky

K nejčastějším zákrokům ortopedie patří např. artroskopické operace kolene a kyčelního kloubu, operace menisku nebo stabilizace kolenní čéšky. Dále pak totální endoprotéza kyčle či kolenního kloubu, ošetření a stabilizace ramenních šlach, nebo operace ramenní luxace (vykloubení) a další.

Ortopedická rehabilitace

Ortopedická rehabilitace zahrnuje různé fyzioterapeutické procedury:

  • elektroléčba a elektrostimulace
  • cvičení podle nejrůznějších odborných metod (Vojtova metoda)
  • akupunktura a akupresura
  • kryoterapie (léčba chladem)
  • lymfodrenáže a lymfatické masáže
  • magnetoterapie

Další ortopedická péče

Neoperační ortopedická péče se zabývá např. diagnostikou a léčbou osteoporózy (úbytek kostní hmoty, časté např. u žen v menopauze) nebo ultrazvukovým vyšetřením kyčlí kojenců, které předchází vzniku vrozené dysplazie kyčlí.

Dále sem patří např. obstřiky a punkce, konzervativní léčba úrazů, léčba osteoartritidy a bolestí zad, léčba kmenovými buňkami, manuální fyzioterapeutická korekce atd.

Ortopedická ambulantní péče se obvykle dělí na zaměření pro dospělé a dětské pacienty, jejich akutní či chronická onemocnění a úrazy pohybového aparátu včetně páteře, dále na sportovní traumatologii a sonografická vyšetření svalů, šlach a kloubů.

Autor: Veronika Tůmová

Hemoglobin – krevní barvivo
Světový den boje proti drogám

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Homeopatie
Homeopatika

Homeopatie

31.07.2012

Alternativní léčba je stále ještě hodně opomíjena. Přitom homeopatická léčba pomáhá tam, kde konzervativní terapie selhává.

Hemoglobin – krevní barvivo
Anémie

Hemoglobin – krevní barvivo

17.07.2012

Hemoglobin (Hb) je krevní barvivo obsažené v tělech obratlovců a některých dalších živočichů, jeho hlavní funkcí je přenos kyslíku z plic do tkání a opačným směrem odstraňování oxi ...

Totální endoprotéza kyčle
Onemocnění kloubů a končetin

Totální endoprotéza kyčle

16.07.2012

Totální endoprotéza kyčle znamená úplnou neboli celkovou náhradu kyčelního kloubu – hlavice i jamky, a to v případě, že došlo k poškození kloubu např. úrazem, zánětlivým onemocnění ...