zdroj: pixabay.com
Úrazy

Nejčastější letní úrazy dětí a jak jim předejít

Veronika Tůmová
21.08.2016

Tonutí v bazénu nebo na koupališti, pády z kola, popáleniny a zranění z trampolín - jak předcházet nejčastějším úrazům dětí právě v létě? Léto zaplňuje cyklostezky, hřiště, lesy, koupaliště i rekreační objekty rodinami s malými dětmi, které si tu užívají prázdnin a sluníčka. Právě na těchto místech přitom stoupá riziko, že se dítě zraní.

Zdravotní pojišťovny v době letních dovolených evidují desítky tisíc případů dětských úrazů ročně, neustále se zvyšující procento zraněných do věku 18 let hlásí také Ministerstvo zdravotnictví. Nejčastější příčinou bývají právě volnočasové letní aktivity, následují pak zranění při sportu a úrazy doma.

1. Tonutí v bazénu

Bazény jsou v létě velkým lákadlem malých i velkých. Jak zabránit tomu, aby dítě, které neumí plavat, nespadlo do vody a neutopilo se? Pakliže jej nemůžete z nějakého důvodu mít neustále na očích a dohlížet na jeho bezpečnost, bazén buď zakryjte celý, ohraďte ho plotem či jiný hrazením, případně dítě zaopatřete plovacími rukávky, které bude mít trvale na sobě, aby se v případě pádu do vody udrželo nad hladinou.

2. Autonehody

S četnějším cestováním na dovolené, chalupy nebo rodinné návštěvy v létě přibývá riziko dopravních nehod. Za úrazy dětí v autě pak nejčastěji může lhostejnost a pohodlnost rodičů. Ti by měli pamatovat na to, že malý pasažér musí být za jízdy vždy připoutaný. Povinnost cestovat v autosedačce pak mají děti do 12 let a do výšky 150 cm.

3. Úrazy při hraní si na ulici

Vozovky a ulice patří k oblíbeným místům pro hraní fotbalu, k projížďce na kole či kolečkových bruslích nebo jiným zábavním aktivitám. Kvůli tomu jsou také z téměř 42 % nejčastějším místem úrazu. Při volné zábavě tam totiž dítě může snadno srazit automobil, což je také nejvíce hlášená příčina úrazů v této oblasti. Naučte proto své dítě, aby se zábavě věnovalo na jiných místech - specializovaná hřiště nebo cyklostezky jsou mnohem bezpečnější. I klidná ulice totiž může představovat velké riziko.

4. Popáleniny od ohně

Pečení špekáčků patří neodmyslitelně mezi oblíbené táborové aktivity. V případě kontaktu nebo manipulace s ohněm je však nezbytné dbát zvýšené bezpečnosti dětí. Měly by se držet v dostatečné vzdálenosti, aby do ohniště nespadly, neodlétla na ně žhavá jiskra nebo při přikládání polínek držely ruce i obličej bezpečně daleko. Těžké popáleniny totiž často vyžadují několikanásobnou hospitalizaci a doba hojení kůže se může pohybovat až v řádech měsíců.

5. Pády z kola

Podle aktuálních statistik se na kole nejčastěji zraní chlapci ve věku od 10 do 14 let. Za bolestivé následky pak nejvíce může absence cyklistické helmy, velká rychlost neúměrná dovednostem dítěte i neznalost dopravních předpisů, která má často na svědomí kolizi s automobilem nebo ostatními cyklisty. Než se proto dítě vydá na cestu, měli byste se přesvědčit, že je vybaveno ochrannými prostředky a neohrozí sebe ani ostatní.

6. Zranění na dětských hřištích

Pád z prolézačky, vyražený dech, zlomená ruka, vyvrtnutý kotník. To je jen pár úrazů, které si děti mohou přivodit při zábavě na dětském hřišti či pískovišti. Jak jim předejít? Nenechávejte je hrát si bez dozoru. Naučte je bezpečnému chování na hřišti a vždy jim buďte na blízku, abyste zabránili případným pádům z výšek nebo zachycené šňůrce v prolézačce, na níž se dítě může uškrtit. Pokud víme, že má naše dítě větší sklony k úrazům, ale nechceme mu bránit v pohybu, můžeme mu i na hřiště pro větší bezpečnost nasadit helmu.

7. Pády ze stromů

Pády ze stromů bývají jednou z dalších častých příčin letních poranění. Čekárny úrazových ambulancí se v době velkých prázdnin plní otřesy mozku, zlomeninami končetin, odřeninami, pohmožděninami a tržnými ranami způsobenými dětskou hrou na stromech v zahradách či v lesích. Rodiče by proto měli naučit děti nelézt do velkých výšek a přizpůsobit hrátky svým motorickým dovednostem. Nepřeceňovat své síly ani odvahu není něco, za co by se děti měly stydět.

Zdroj: www.pharmnews.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Cystická fibróza
Co všechno kryje základní podoba cestovního pojištění?

Další články

Cystická fibróza
Cystická fibróza

Cystická fibróza

19.08.2016

Cystická fibróza je velmi vážné a i přes pokroky medicíny nevyléčitelné onemocnění. Navíc je poměrně časté, vyskytuje se v poměru 1:3000, a to převážně u bílé rasy. Onemocnění je z ...

Letní úrazy a poškození očí
Oči

Letní úrazy a poškození očí

17.08.2016

V létě vystavujeme svůj zrak mnohým rizikům, aniž o nich vůbec víme. Zrak ohrožuje slunce, vítr, sinice a dokonce i lidská moč obsažená ve vodě na koupalištích. Tím vším se oči stá ...

Cestovní nevolnost u různých způsobů přepravy
Cestování - dovolená

Cestovní nevolnost u různých způsobů přepravy

07.08.2016

Těšíte se na každoroční dovolenou, ale máte už předem strach z pocitů, které se vás zmocňují při cestování? Kinetóza, jak se odborně cestovní nevolnost nazývá, se netýká jen našich ...