Alergie

Alergie na hmyzí bodnutí

Milena Mocková
10.08.2012

Všechny děti znají pohádkovou postavičku včelku Máju. Netuší však, jak moc se liší realita od kreslené pohádky. Buďte proto ve střehu a bližším pokusům svého dítěte o osobní seznámení s vosou či včelou raději včas zamezte.

V jarním a letním období se vynořují mouchy, komáři a jiný hmyz, ale i nebezpečné bodavé včely, vosy a sršni. Je přitom třeba rozlišovat mezi přirozenou agresí a obrannou reakcí. Například včely a čmeláci na člověka útočí pouze tehdy, pokud se cítí být v ohrožení. Co ale udělat, když dojde na bodnutí?

Jak postupovat při bodnutí

Ze všeho nejdříve se snažte dítě uklidnit, zvláště pokud bodnutí zažívá poprvé. Žihadlo se pokuste vytáhnout tak, že jej ze strany vyškrábnete nehtem a poté zkusíte jed v rance jemně vymáčknout. Postižené místo ochlaďte a použijte buď dostupný speciální gel, nebo klasický babský recept – plátek cibule, citronu nebo místo potřete octem.

V případě že dojde k bodnutí do úst, hrozí nebezpečí otoku, který by mohl uzavřít dýchací cesty. Ústa zchlaďte cucáním ledu nebo zmrzlinou. Na nic dalšího nečekejte a okamžitě se s dítětem vydejte k lékaři.

Alergická reakce

Jde o velmi nebezpečnou situaci, která může postiženého dokonce ohrozit na životě. Dle statistik se objevuje 1-3 % případů, přičemž se obvykle jedná o alergii na žihadla včel, vos a sršňů. Rozlišují se dva typy – alergická reakce místní a celková.

Alergická reakce místní se projevuje jako bolestivý otok se zrudnutím, který může přetrvávat i několik dní. Co dělat pokud taková reakce nastane? Nejprve místo ochlaďte nebo zaledujte a podejte antihistaminika. Pokud pupínek doprovázený zarudnutím během několika hodin zmizí, jde o přirozenou reakci na hmyzí jed, nikoli o alergii.

Celková alergická reakce bývá doprovázena postupně kožními příznaky, zrychleným tepem, poklesem tlaku, nevolností a dušností. Projevuje se velice brzy po bodnutí. Obvykle do čtvrt hodiny. Postiženému je nutné podat adrenalin, inhalační lék a vyhledat odbornou pomoc. V těžkých případech může přijít dokonce i šok. Léčba vyžaduje hospitalizaci, kdy jsou formou infuze podávány léky.

Pokud víte, že je vaše dítě alergické na včelí, vosí nebo sršní bodnutí, měli byste o tom informovat veškeré lidi, které budou mít nad dítětem dozor (prarodiče, učitele ve školce a škole, vedoucí na táboře).  Dávejte pozor při konzumaci sladkých potravin a limonád ve volné přírodě, vyhněte se pestrobarevnému oblečení, nadměrně se nevoňte a vyhýbejte se oblastem s úly.

V případě, že se k vám hmyz blíží, zůstaňte v klidu a v žádném případě nemáchejte divoce rukama na všechny strany. Zachovejte klid a rozvahu.

Autor: Milena Mocková

Nejčastější letní úrazy a jak jim předejít
Děti a let letadlem

Další články

Objímejte svoje děti
Péče o dítě

Objímejte svoje děti

15.10.2012

Že lidský dotek je mimořádný, víme velmi dobře. Přesto s ním máme problémy – chodíme na masáže, mazlíme se se zvířaty, dětmi nebo s blízkým člověkem? To bohužel podstatně méně. Pro ...

Léčba pomocí červů
Úrazy

Léčba pomocí červů

04.09.2012

Máte hlubokou zhnisanou ránu a antibiotika nezabírají. Co když vám lékaři v nemocnici navrhnou zkusit poněkud „jinou“ léčebnou metodu? Slyšeli jste už někdy o červech? Ano, do rány ...

Víte, co kupujete?
Zdravá výživa

Víte, co kupujete?

23.08.2012

Nálepky na kelímcích a obalech nesou spoustu zajímavých informací. Víte ale, co jednotlivá označení opravdu znamenají? Zkušení odborníci z oblasti potravinářství radí, abychom nevě ...

Brambory - chutné i zdravé
Zdravá výživa

Brambory - chutné i zdravé

15.08.2012

Lilek brambor nebo brambor obecný nebo také brambor hlíznatý. Užíváme název v mužském i ženském rodě (ten brambor i ta brambora), ale nejčastěji se setkáváme s pomnožným číslem – t ...

Děti potřebují zeleninu
Péče o dítě

Děti potřebují zeleninu

07.08.2012

Podle posledních průzkumů zaměřených na konzumaci zeleniny u kojenců a batolat v roce 2012 bylo zjištěno, že téměř 80 % malých dětí v České republice nemá dostatek zeleniny. Přitom ...