Úrazy

Nejčastější letní úrazy a jak jim předejít

Veronika Tůmová
08.08.2012

Jsme ve druhé polovině prázdnin a léto je na vrcholu svých sil. Pro naše děti je to čas volna, zábavy, her a dobrodružství, pro nás čas odpočinku. Zároveň je to však i doba typických a více či méně častých úrazů.

K častým letním úrazům patří celá řada běžných poranění končetin, jako jsou odřeniny v důsledku pádů, ale také zlomeniny nebo vážnější úrazy hlavy či páteře. Předejít těmto úrazům se dá přitom docela jednoduše.

Poranění hlavy a končetin

Bývají často důsledkem nenošení přilby a chráničů při cyklistice, při jízdě na kolečkových bruslích, skateboardu nebo na motocyklu. Kromě poranění hlavy tak dochází k častým zraněním loktů a kolen.

Pěší túry

Příčinou úrazů na pěších túrách bývá únava. Nepřeceňujte své schopnosti a podřizujte jim proto délku i obtížnost trasy. Během chůze dostatečně odpočívejte a dodržujte pitný režim.

Úrazy ve vodě

O nebezpečích ve vodě určitě všichni víme své. Neskáčeme do vody blízko břehu a v místech, která neznáme, nevíme, co je pod hladinou a nejsme si jisti hloubkou vody. Neskáčeme do vody uřícení.

Alkohol

Konzumace alkoholu bývá častou příčinou typických letních úrazů. Velmi nebezpečná může být kombinace alkoholu a sportu, ať se jedná o jízdu na kole, vodní sporty a další činnosti, při kterých v důsledku opilosti přeceňujeme nebo nodhadneme své schopnosti a reakce. To může být příčinou různých zranění od těch lehčích až po ty tragické, jako je utonutí nebo krvácení do mozku.

Jak správně a včas ošetřit zranění

  • Odřeniny: omýt teplou mýdlovou vodou, nebo aspoň čistou vodou a co nejdříve vydezinfikovat, hlubší rány zalepit náplastí.
  • Řezné rány: malé ranky přestanou krvácet samy, stačí přelepit náplastí. Větší poranění může vyžadovat lékařskou péči.
  • Krvácení: používáme tlakové obvazy nebo zaškrcovadla, záleží na typu poranění a našich zkušenostech. Při krvácení z nosu předkloníme hlavu a můžeme přiložit studený obklad do týla. Pokud krvácení neustává, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.
  • Poranění hlavy a páteře: jedná se o vážné poranění a je vždy nutné zavolat lékaře či záchrannou službu. Zraněného je nutné udržet ve stabilizované poloze zafixováním hlavy a krku, manipulovat s ním co nejméně a v případě jakékoliv manipulace zajistit oporu krku a hlavy.
  • Zlomeniny: podle stavu zraněného ho buď sami dopravíme do nemocnice, nebo k němu zavoláme lékaře. U otevřených zlomenin se snažíme zastavit krvácení a ránu zafixovat, pokud je viditelná zlomená kost, nesnažíme se ji vtlačovat zpět do rány.
  • Vykloubení: vykloubení ramenních a kolenních kloubů patří k velmi častým úrazům. Pokud se kloub po vymknutí vrátí zpět na své místo, je nutno jej zafixovat a udržovat v chladu ledováním. Vždy přivolejte lékaře a kloub se nesnažte nahodit zpět sami. Při vykloubení dochází k vnitřnímu krvácení a bolestivým otokům, neodborná manipulace by jej mohla navíc poškodit.

Vždy se snažte zachovat chladnou hlavu a promyslet další postup poskytnutí první pomoci, nepanikařte a nesnažte se s poraněným v důsledku paniky rychle a neopatrně hýbat. Nejste-li si jisti vážností zranění, vždy je lepší zavolat lékaře.

Autor: Veronika Tůmová

Děti potřebují zeleninu
Alergie na hmyzí bodnutí

Další články

Objímejte svoje děti
Péče o dítě

Objímejte svoje děti

15.10.2012

Že lidský dotek je mimořádný, víme velmi dobře. Přesto s ním máme problémy – chodíme na masáže, mazlíme se se zvířaty, dětmi nebo s blízkým člověkem? To bohužel podstatně méně. Pro ...

Léčba pomocí červů
Úrazy

Léčba pomocí červů

04.09.2012

Máte hlubokou zhnisanou ránu a antibiotika nezabírají. Co když vám lékaři v nemocnici navrhnou zkusit poněkud „jinou“ léčebnou metodu? Slyšeli jste už někdy o červech? Ano, do rány ...

Víte, co kupujete?
Zdravá výživa

Víte, co kupujete?

23.08.2012

Nálepky na kelímcích a obalech nesou spoustu zajímavých informací. Víte ale, co jednotlivá označení opravdu znamenají? Zkušení odborníci z oblasti potravinářství radí, abychom nevě ...

Brambory - chutné i zdravé
Zdravá výživa

Brambory - chutné i zdravé

15.08.2012

Lilek brambor nebo brambor obecný nebo také brambor hlíznatý. Užíváme název v mužském i ženském rodě (ten brambor i ta brambora), ale nejčastěji se setkáváme s pomnožným číslem – t ...

Děti potřebují zeleninu
Péče o dítě

Děti potřebují zeleninu

07.08.2012

Podle posledních průzkumů zaměřených na konzumaci zeleniny u kojenců a batolat v roce 2012 bylo zjištěno, že téměř 80 % malých dětí v České republice nemá dostatek zeleniny. Přitom ...