Péče o dítě

Děti a let letadlem

Milena Mocková
13.08.2012

Výhradně děti jsou pro letecké společnosti tím nejváženějším cestujícím. Pokud vás čeká první let s ratolestí a chcete si ho užít bez úhony a nervů, nemusíte se dopředu hroutit. Stačí drobný plán a hlavně velké odhodlání.

Podle jednoho zdroje čelí přední letecké společnosti tlaku, aby rodiny s dětmi měly v letadle vyhrazen zvláštní prostor, popřípadě aby jim byly některé lety úplně zakázány.

Hlavní příčinou jsou rozhořčení spolucestující, kteří si zvolili tu a tu společnost a zaplatili nemalou částku za letenku, aby cestovali v klidu a komfortu. Jenže co mají dělat rodiče, kteří svou ratolest nehodlají odložit do zavazadlového prostoru?

Zcestovalé maminky nevidí žádný problém v letu s dítětem. Ty, na něž čeká let poprvé, mají obavy, zda to zvládnou samy, natož pak jejich děti. Nemůže jim ublížit třeba změna tlaku či prostředí?

Děťátku je nejlépe doma a cestování do větších dálek by bylo dobré odložit na dobu, až bude větší. Při krátkých letech po Evropě se pár hodin s dítětem na klíně dá vydržet. Malý cestovatel potřebuje co obvykle: čistou plenu, spánek, pohlazení a mléko.

Příliš dlouhý let

Jak ho však zabavit, když vás čeká dlouhý let za oceán? Některé letecké společnosti mají v nabídce speciální služby, kde si můžete pro své dítě rezervovat postýlku nebo speciální jídlo. Možné je mít na palubě kočárek nebo sedačku. Podmínkou jsou pouze nařízené rozměry a váha nezvyklých zavazadel. To, že rodiče s dětmi vstupují na palubu letadla jako první, je samozřejmostí.

V případě, že nekojíte a máte starosti, zda budete mít možnost si ohřát mléko, nemusíte se bát, že bude malý trpět hlady. V dnešní době už není problém domluvit se při rezervaci letu na možnosti ohřátí vlastní stravy v kojenecké láhvi přímo na palubě letadla.

Cestuje-li vás letadlem více, jako první vyřešte místa k sezení. S většími dětmi možná stojí za úvahu se rozdělit. Malý předškolák může sedět v jedné řadě s tatínkem, který tam bude jenom pro něj, a vy zase můžete pohodlně pečovat o miminko v řadě druhé.

Kdy let raději odložit

Nezapomínejte ale také na zdraví. Není zrovna ideální vyrazit na dlouhou cestu v nepříliš dobré kondici za cenu super dovolené u moře.

V žádném případě není vhodný let při zánětu středního ucha, stejně tak po jeho prodělání. Ani po prodělané infekci horních cest dýchacích se nedoporučuje cestovat letodlam.

Zrádná může být také klimatizace, a proto mějte raději po ruce vždy deku navíc. Rovněž dbejte na to, aby se mohlo dítě při vzletu i přistání dostatečně napít.

 

Absolvovali jste někdy cestu letadlem s malým dítětem? Jaké jsou vaše zkušenosti?

Autor: Milena Mocková

Alergie na hmyzí bodnutí
Bylinná domácí kosmetika

Další články

Objímejte svoje děti
Péče o dítě

Objímejte svoje děti

15.10.2012

Že lidský dotek je mimořádný, víme velmi dobře. Přesto s ním máme problémy – chodíme na masáže, mazlíme se se zvířaty, dětmi nebo s blízkým člověkem? To bohužel podstatně méně. Pro ...

Léčba pomocí červů
Úrazy

Léčba pomocí červů

04.09.2012

Máte hlubokou zhnisanou ránu a antibiotika nezabírají. Co když vám lékaři v nemocnici navrhnou zkusit poněkud „jinou“ léčebnou metodu? Slyšeli jste už někdy o červech? Ano, do rány ...

Víte, co kupujete?
Zdravá výživa

Víte, co kupujete?

23.08.2012

Nálepky na kelímcích a obalech nesou spoustu zajímavých informací. Víte ale, co jednotlivá označení opravdu znamenají? Zkušení odborníci z oblasti potravinářství radí, abychom nevě ...

Brambory - chutné i zdravé
Zdravá výživa

Brambory - chutné i zdravé

15.08.2012

Lilek brambor nebo brambor obecný nebo také brambor hlíznatý. Užíváme název v mužském i ženském rodě (ten brambor i ta brambora), ale nejčastěji se setkáváme s pomnožným číslem – t ...

Alergie na hmyzí bodnutí
Alergie

Alergie na hmyzí bodnutí

10.08.2012

Všechny děti znají pohádkovou postavičku včelku Máju. Netuší však, jak moc se liší realita od kreslené pohádky. Buďte proto ve střehu a bližším pokusům svého dítěte o osobní seznám ...