Menopauza a pomoc přírody pomocí esenciálních olejů
Menopauza je období, které čeká absolutně každou ženu. Její projevy se různí. Některé ženy ji snáší lépe, jiné hůře. Pro všechny je tu ale přírodní pomoc k tomu, aby byla tak nějak snesitelnější. Aromaterapie je jednou z úspěšných průvodkyň ženského přechodu, a to převážně díky hormonálnímu působení některých esenciálních olejů.
Esenciální oleje a jejich hormonální působení pro efektivní pomoc
Esenciální oleje představují významnou pomoc v období menopauzy, protože mají podobné účinky hormonu estrogenu. Jsou proto ideálními prostředky ke kompenzaci jeho přirozeného poklesu v těle ženy. Aromaterapeutická péče je v období přechodu komplexní, zaměřená nejen na vyvážení hormonálních hladin, ale rovněž efektivní podporu emočního rozpoložení ženy, která jí prochází.
Typickými esenciálními oleji, které jsou používané jako pomoc pro překlenutí menopauzálních potíží jsou cedr atlaský, šalvěj muškátová i lékařská, koriandr, pačuli, tymián satureiodes, řečík lentišek, helichrysum italicum, muškátový oříšek. Ve směsích najdete převážně cypřiš, mátu peprnou, šalvěje, geránium, růži damašskou, cedr atlaský nebo himalájský, fenykl, pačuli, niaouli, helichrysum, nard.
Dobrý, řádně vzdělaný aromaterapeut volí vhodné esenciální oleje v návaznosti na možné kontraindikace ženy. Řeší, zda užívá medikaci (například léky na úpravu hladin krevního cukru nebo vysokého tlaku, antikoagulanty, při onkologických onemocněních), a podle toho pak vybere vhodné esenciální oleje, které nemají interakce s aktuálním zdravotním stavem.
Narušený spánek a menopauza
Ženy v období menopauzy si obecně stěžují na návaly horka, výkyvy nálad nebo špatný spánek. Díky biochemické aktivitě esenciálních olejů a jejich složení, založeném na aromatických molekulách, které efektivně pracují v součinnosti s lidským tělem se dají tyto potíže značně omezit. Aromaterapie je navíc výbornou pomocnicí pro snižování projevů a následků stresu, který může za narušené spánkové rytmy.
Typické esenciální oleje pro lepší spánek a zklidnění rozrušené mysli jsou neroli, růžové geránium, citrusy, růže damašská, růže bílá či růže stolistá. Můžete si vyrobit masážní olej s jejich obsahem nebo požádat aromaterapeuta o namíchání vhodného osobního parfému. Směs esenciálních olejů a rostlinného oleje (jojobový, mandlový, meruňkový) je vhodná například po koupeli nebo pro uvolňující relaxační masáž. Na 50 ml nosiče nakapejte maximálně 30 kapek esenciálního oleje nebo směsi.
Hydroláty jsou skvělými spojenci menopauzy
Pokud je žena obzvlášť citlivá na vůně, mohou jí v menopauze esenciální oleje vadit. V tomto případě nastupují nekonzervované květové vody (hydroláty). Poskytují nejen osvěžení, ale napomáhají eliminovat migrény a návaly horka. Lze je kdykoliv nastříkat na hrudník, tvář i vlasy. Podporují lepší psychické rozpoložení. Například máta peprná, která se používá při bolestech hlavy je ideální pro podporu zklidnění pokožky a regulaci vyčerpání. Nekonzervované hydroláty můžete používat také do ultrasonických difuzérů.
Při menopauze zkuste třeba:
- Kadidlo
- Růži damašskou nebo růži bílou
- Geránium bourbon
- Citrusy
- Pačuli
Zdroje: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, sciencedirect.com, iphm.co.uk
Autor: Pavlína Klaudová