zdroj: Shutterstock.com
Rodiče a děti

Dbejte na složení školních pomůcek pro děti a myslete na jejich zdraví

Pavlína Klaudová
28.10.2023

Ekologie, non-toxic životní styl a to, jakým způsobem co nejlépe chránit přírodu i vlastní zdraví je čím dál větší téma. A netýká se jen toho, co jíte, čím čistíte domácnost nebo v čem perete prádlo. Do pozornosti se dostávají rovněž obalové materiály, barvy na stěny i školní pomůcky.

Dětem kupte netoxické školní pomůcky, stojí to za to

Netoxické tužky a pastelky se vyznačují tím, že jsou z přírodních materiálů, nelakované, nelepené a neobsahují těžké kovy. Takže mají jednu velkou výhodu, když je potřebujete ostrouhat, můžete přidat hobliny přímo do kompostu. Je však pravdou, že pokud jste vegani nebo vegetariáni, může být problém sehnat variantu bez živočišných složek, protože někteří výrobci používají včelí vosk a v grafitových tuhách lze najít lůj živočišného původu.

Obecně lze ekologické nebo netoxické pastelky a tužky objevit v bambusové variantě nebo jsou rovněž vyráběné z recyklovaného papíru. Zajímavé jsou také ekologické pastelky, které když doslouží svému původnímu účelu, jsou připravené k úspěšnému zahradničení. Prostě jejich konec zasadíte do květináče a vypěstujete si z nich bazalku nebo rozmarýn.

Pozor i na zvýrazňovače i korektory

Dejte si pozor také na plastové fluorescenční zvýrazňovače. Ty jsou často vyrobeny z organických rozpouštědel s obsahem těžkých kovů, konzervačních látek na bázi aldehydu, chlorovaných fenolů a anilinu, které mohou při vysoké expozici způsobit bolesti hlavy a podráždění očí, nosu, krku a dýchacích sliznic, a dokonce jsou spojovány s nemocemi jako astma a rakovina. 

Jejich hroty jsou vyrobeny z plsti, která obsahuje toxická organická rozpouštědla. Když už potřebujete fixy, vybírejte raději ty bez rozpouštědel, vyrobené z plastu bez obsahu chlóru. Můžete se také rozhodnout pro zvýrazňovače z nebarveného a nelakovaného dřeva, s bezolovnatou tuhou. 

Korektory, zejména tekuté, obsahují toxická organická rozpouštědla, která být pro děti toxické. Dnes existují tekuté korektory na bázi vody a jiné na bázi alkoholu, které jsou pro zdraví školáků netoxické. Pokud chcete tuhé korektory, rozhodněte se pro ty se zatahovací páskou, který lze znovu naplnit. 

Vyberte dětem také ekologické sešity a lepidla

Škola může být celkově ekologičtější a přátelštější k životnímu prostředí, i když není lesní. Kromě dřevěných tužek s certifikací PEFC nebo plnících per lze sehnat i ekologické popisovače na vodní bázi, gumy bez ftalátů, šetrná rostlinná lepidla bez rozpouštědel a poznámkové bloky, které jsou vyrobené z recyklovaných vláken. Víte, z čeho jsou vlastně obecně vyráběná komerční lepidla? Obsahují pryskyřice nebo polymery, těkavá rozpouštědla jako aceton nebo toluen a další přísady, které se starají o jejich konzervaci.

I když mnoho značek ze svých výrobků toxická rozpouštědla i konzervanty odstraňuje, je o nich důležité mluvit kvůli jejich roli při degradaci ozonové vrstvy. Některé jsou dokonce považovány za karcinogenní nebo mutagenní. Přírodní lepidla obsahují rostlinné látky jako přírodní latex, pryskyřice, bramborový či rýžový škrob, ale také některé živočišné suroviny jako kasein, výtažky z ryb a jejich kostí. Jejich velká výhoda je výborná biologická rozložitelnost.

Zdroje: chooseveganism.orghealthline.comecoenclose.com

Autor: Pavlína Klaudová

Mořské řasy jsou v kosmetice stále oblíbenější pro hydrataci i regeneraci
EKG vyšetření – v čem spočívá a co díky němu zjistíme?

Další články