zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Jaké zdravotní problémy může znamenat častá tvorba modřin

Klára Vojkůvková
18.11.2023

Častá tvorba modřin nemusí nutně znamenat závažný problém, ale může to být důvod k pozornosti a k návštěvě lékaře. Modřiny jsou obvykle způsobeny poškozením krevních cév pod kůží, což může nastat v důsledku drobných úrazů, tření nebo tlaku. Někteří lidé jsou přirozeně náchylnější k tvorbě modřin než jiní, a to může být ovlivněno genetikou, stárnutím kůže nebo jinými faktory.

Co jsou modřiny?

Modřiny jsou v podstatě krvácení pod kůží. Pokud cokoliv naruší strukturu kapilár, které se vinou pod povrchem kůže, dojde k vylití krve do okolí, a to se z venku jeví jako modro-fialové zbarvení. Pokud je příčinou trauma, úraz nebo tření není se čemu divit. I u starých lidí, kdy se kůže ztenčuje musíme být připraveni na vyšší výskyt modřin, avšak v některých případech mohou být modřiny způsobeny závažnějšími problémy, jako jsou poruchy srážení krve nebo různé zdravotní stavy, jako jsou jaterní onemocnění, záněty nebo avitaminóza (nedostatek některých vitamínů).

Když modřiny vznikají bez zjevné příčiny

Nechápeme-li výskyt modřin a nenechá nás to chladnými, pak se lékař začne pídit, kde je kámen úrazu. Pomohou mu k tomu krevní testy. Sledovat se pravděpodobně bude hladina krevních složek, které jsou zodpovědné za srážení krve, jako jsou trombocyty a koagulační faktory. Nasměrovat nás mohou také testy na vitaminové nedostatky. V tomto případě nás zajímá zejména vitaminu C a vitaminu K. Ty totiž ovlivňují zdraví krevních cév a proces srážení krve. Lékař také může doporučit ultrazvukové vyšetření nebo jiné zobrazovací testy k vyhodnocení stavu krevních cév a tkání pod kůží, což může pomoci identifikovat potenciální problémy. Pokud jsou zjištěny neobvyklé změny nebo podezřelé abnormality v tkáních pod kůží přistoupí se k biopsii.

Jak si poradit, pokud se nepřišlo na žádnou konkrétní či vážnou příčinu?

Pokud se objevují modřiny, které jsou spíše kosmetickým problémem a nejsou spojeny s vážnými zdravotními komplikacemi, můžeme zvážit následující kroky, které mohou pomoci urychlit hojení a zmírnit nepříjemné pocity spojené s modřinami:

Ledová terapie: Po vzniku modřiny můžete na postiženou oblast aplikovat studený obklad nebo led zabalený do tenkého ručníku. To může pomoci snížit otok a zánět v okolí modřiny.

Vitamíny a přírodní látky mohou být někdy užitečné při péči o modřiny a pro rychlejší hojení:

Vitamin K: Vitamin K je důležitý pro srážení krve, a pokud máte nedostatek tohoto vitamínu, může to ovlivnit proces hojení modřin. Při nedostatku vitaminu K může lékař doporučit doplňky nebo potravinové zdroje vitaminu K, jako jsou listová zelenina (např. špenát a brokolice), květák nebo játra.

Vitamin C: Vitamin C je známý pro svou úlohu při hojení tkání. Má antioxidační vlastnosti, které mohou pomoci snížit zánět a urychlit hojení ran. Můžeme zvýšit příjem vitaminu C konzumací potravin, které jsou bohaté na tento vitamin, jako jsou citrusové plody, kiwi, paprika, rakytník, acerola nebo jahody.

Rutin: Rutin, také známý jako vitamín P, je flavonoid, který se nachází v různých rostlinách, zejména v listové zelenině a citrusových plodech. Rutin má několik zdravotních výhod a může být užitečný i při péči o modřiny, protože posiluje cévy.  Pomáhá zlepšit pružnost a odolnost cévní stěny, což může snížit pravděpodobnost, že dojde k poškození cév a tvorbě modřin. Kombinace s vitamínem C je ideální.

Je důležité si uvědomit, že tyto kroky mohou pomoci zmírnit příznaky, ale neposkytují záruku, že modřina okamžitě zmizí. Pokud máte časté nebo velké modřiny bez zjevného důvodu, je vždy vhodné konzultovat s lékařem, abyste vyloučili závažnější zdravotní problémy.

Zdroj:  lekarnickekapky.cz

Autor: Klára Vojkůvková

Světový týden antibiotik: Boj proti neviditelné hrozbě
Bambusové nádobí: je ekologické, anebo představuje riziko?

Další články