zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Světový týden antibiotik: Boj proti neviditelné hrozbě

Klára Vojkůvková
15.11.2023

Týden okolo 18. listopadu věnován osvětě o antibiotikách a problému antibiotické rezistence. Tento týden nám připomíná, jak důležitá jsou antibiotika pro lidské zdraví a proč je tak naléhavé chránit tuto klíčovou součást moderní medicíny. Antibiotika jsou léky, které změnily svět. Když antibiotika fungují, dokážou potlačit růst nebo zabít bakterie, které způsobují infekce, a umožňují našemu imunitnímu systému bojovat proti nim.

Jak vzniká antibiotická rezistence?

Problém antibiotické rezistence se stal hrozbou, která ohrožuje účinnost těchto zázračných léků. Antibiotika jsou účinná pouze proti bakteriálním infekcím, nikoli proti těm virovým. Pokud pacient dostane antibiotika zbytečně, mohou nejen způsobit nepotřebné vedlejší účinky, ale navíc se tak přispívá k rozvoji antibiotické rezistence. Jde o proces, kdy si bakterie vyvinou schopnost přežít v přítomnosti antibiotik a odolávat jejich účinkům. Tento jev můžeme přirovnat k „evoluci“ bakterií, protože se jedná o genetické změny, které umožňují těmto mikroorganismům nebát se našich léků. Tato bakteriální super schopnost se následně může šířit napříč bakteriální populací a způsobit, že více a více bakterií bude odolných. Což je problém, kterého si vědecká komunita a zdravotnické orgány začaly všímat v průběhu druhé poloviny 20. století. A od té doby s ním bojují.

Boj proti antibiotické rezistenci

Problém antibiotické rezistence vznikl z několika hlavních důvodů. Jedním z hlavních faktorů bylo nadměrné užívání antibiotik. Antibiotika byla často předepisována neoprávněně nebo na infekce, které byly virové povahy, na něž antibiotika nemají žádný vliv. Dalším důležitým aspektem bylo nedodržování předepsaných léčebných režimů. Předčasné ukončení léčby, vynechané dávkování, to vše má negativní vliv. Kromě toho byla antibiotika často používána v průmyslovém zemědělství k podpoře růstu zvířat. K tomu všemu přispívá i nedostatek nových antibiotik. Vývoj nových léků byl v posledních desetiletích pomalý, což znamená, že nemáme vždy nové nástroje pro boj. A tak se problém stal globální.

Jak jinak a lépe?

Při léčbě virových infekcí, jako jsou nachlazení, chřipka nebo virová angína, by měla být používána tzv. antivirotika, pokud jsou k dispozici. Řešením jsou i podpůrná opatření, sloužící ke zmírnění příznaků a podpoře imunitního systému. Nabízí se léky proti horečce, také na rýmu a bolest v krku. Klidový režim a doplňování potřebných vitamínů a antioxidantů může udělat také důležitou službu. Správné diagnostikování a léčba virových a bakteriálních infekcí je důležité pro zajištění bezpečnosti pacientů a prevence rozvoje antibiotické rezistence.

Jaký je význam světového týdne antibiotik?

Tento týden slouží k tomu, aby upozornil na důležitost správného používání antibiotik a potřebu udržet jejich účinnost. Pokud nebudeme jednat racionálně a uvědoměle ohledně antibiotik, můžeme se dostat do situace, kdy bude stále obtížnější léčit běžné infekce.

Světový týden antibiotik nám připomíná, že jsme společně zodpovědní za zachování účinnosti antibiotik. Každý z nás může přispět tím, že bude užívat antibiotika s respektem.

Zdroje: eagri.czantibiotickarezistence.cz

Autor: Klára Vojkůvková

Kolostrum: co to je a jak prospívá naší imunitě?
Jaké zdravotní problémy může znamenat častá tvorba modřin

Další články