zdroj: Shutterstock.com
Alternativní medicína

Vlčí mák a jeho léčivé účinky a symbolika

Veronika Tůmová
16.06.2023

Právě v těchto dnech se můžete na loukách a polích setkat se záplavou jeho jasně červených květů. I podél cest a silnic se můžete pokochat krásou této typické plevelovité rostliny. Vlčí mák svou krásu inspiruje i mnoho umělců. V našich podmínkách kvete od května do srpna, v teplejším počasí se s ním setkáte i v září.

Sbírají se okvětní plátky vlčího máku, užívání makoviček, i když v lidovém léčitelství známé a zmiňované, je sporné a spíše se nedoporučuje. Usušení jednotlivých plátků bývá pracné a plátky špatně schnou, pro domácí využití však není potřeba velká zásoba této byliny. V každém případě jsme odkázáni jen na vlastní sběr, neboť ji běžně v obchodech nekoupíme.

Co léčí vlčí mák?

Vlčí mák má zejména uklidňující účinky, hodí se také ke zklidnění podrážděných orgánů. Pomáhá překonat nutkání ke kašli, je vhodný do průduškových bylinných směsí. Tato léčivka má celkově pozitivní a uklidňující účinky na dýchací soustavu při chřipkových onemocněních či nachlazení. Má mírně sedativní účinek, umí navodit klidnější spánek a zbaví vás stresu. Lístky vlčího máku jsou bohaté na alkaloidy, třísloviny a pryskyřice.

Sbírání a sušení vlčího máku

Krásou vlčího máku se obvykle jen pokocháme, děti je s oblibou trhají maminkám do vázy, ale mák v ní vydrží jen velmi krátce. Vlčí mák je křehký, rychle vadne a brzy je po kráse. Je však možné si vlčí mák natrhat i pro zdravotní účely. Sbíráme okvětní plátky, nejlépe však jen když je sucho, aby rychle nezvlhly a nezačaly plesnivět. V makovičkách se nachází opium, okvětní lístky květů však v předepsaných dávkách nemají žádné vedlejší účinky. Pokud je chceme usušit, je třeba rozložit vedle sebe po jednom, na velkou plochu, kde lépe a poměrně rychle uschnou a uchovají si i barvu.

Vlčí mák do čajových směsí

Květy vlčího máku jsou oblíbenou součástí čajových směsí, navíc jim dodávají i krásnou barvu. Na nespavost působí velmi dobře spolu s třezalkou, chmelem, majoránkou a meduňkou. Pije se před spaním oslazený medem.

Vlčí mák a jeho užívání

Vlčí mák můžete využít na nachlazení, chřipku, angínu i psychické zklidnění a dokonalé odreagování. Čtyři lžičky nadrcených usušených okvětních lístků vlčího máku zalijete půl litrem vody a necháte několik minut odstát. Odvar je dobré nejprve vyzkoušet, tedy okusit sílu jeho účinku na váš organismus, proto při první přípravě můžete dát i o lžičku méně. Je vhodné pít maximálně dva šálky čaje za den. Pokud se vám po něm udělá nevolno, nebo pocítíte jiné znepokojivé příznaky, okamžitě s užíváním přestaňte.

Vlčí mák jako symbol

Vlčí mák je symbolem vzpomínky na padlé ve všech válkách, proto se každoročně 11. listopadu nosí špendlík s látkovým květem vlčího máku v klopě, na šatech nebo i na kabelce. Děje se tak podle textu básně „Na flanderských polích“ od Johna McCrae. Můžete jej v tu dobu zakoupit téměř všude, v prodejnách, knihkupectvích, kavárnách, informačních centrech a podobně. Ve Velké Británii se začal poprvé objevovat vlčí mák jako symbol pomoci válečným veteránům.

Zdroj: smocr.czbylinkyprovsechny.czdtest.cz

Autor: Veronika Tůmová

Červen je měsíc tenkého střeva. Jak mu můžeme prospět?
Účinné přírodní prostředky na kousance od hmyzu

Další články