Třešně – jejich význam pro naše zdraví a zajímavosti o tomto oblíbeném ovoci
Máme tu období třešní, jasnou a neomylnou předzvěst léta. Přestože je všichni známe, možná o nich zas tolik nevíme a nebude na škodu přečíst si o nich pár zajímavostí. Třešně patří k nejzdravějším druhům ovoce, a protože jejich sezóna je velmi krátká, přecpat se jimi, a třeba i několikrát, je prostě nezbytnost.
Třešně se u nás začaly pěstovat ve středověku, plané třešně čili ptáčnice jsou patrně evropského původu a pecky se nacházejí po celé Evropě v archeologických vrstvách od doby bronzové. Jejich přínos pro naše zdraví i chuťový požitek je zkrátka ryze blahodárný. A protože se v těchto dnech mnozí z nás pokouší o redukci váhy, i s tím mohou třešně pomoci.
Třešně proti dně i jako skvělý antioxidant
Třešně mají prokazatelné pozitivní účinky proti nepříjemnému onemocnění dna. Už pět hodin po konzumaci třešní dochází ke snižování hladiny kyseliny močové, nepříjemné příznaky dny tak zeslábnou nebo už se tak často neobjevují. Podobné množství těchto prospěšných látek mají podle všeho i maliny.
Třešeň jako superpotravina
Třešně mají minerální složení, které z nich dělá podobné superpotraviny jako je špenát nebo červená řepa. K důležitým minerálům, které třešně obsahují, patří především draslík, hořčík, vápník, zinek, železo a křemík. Z vitamínů je to pak vitamín C, B a E. Třešně jsou také skvělým antioxidantem působícím v organismu proti tvorbě volných radikálů.
Třešně pro kvalitní spánek i proti demenci
Třešně obsahují hormon melatonin, který pomáhá ke kvalitnímu spánku. Obsahují ho ve větším množství, než si naše tělo dokáže samo vyprodukovat. Třešně obsahují také anthokyaniny – látky, které se používají při léčbě stařecké demence, Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Posilují srdce, odvodňují, prospívají nervům.
Třešně proti křečím
Třešně jsou vhodné i pro sportovce a milovníky náročnějších outdoorových aktivit. Šťáva z třešní díky obsahu antokyanů ulevuje od bolesti svalů a křečí, zejména při vytrvalostních sportech, náročných fyzických aktivitách nebo výletech do hor.
Třešně proti rakovině
Flavonoidy obsažené v třešních mají prokazatelné silné protirakovinové účinky. Obsahují také perillyl alkohol, který má jistou souvislost s potlačováním růstu nádorů. Vláknina obsažená v třešních je velmi prospěšná pro naše střeva.
Třešně zpomalují stárnutí a čistí krev
Třešně pomáhají čistit krev a ledviny. Obsahují velké množství vody, jejich konzumace tak podporuje vyměšování trávících šťáv a moči. Vzhledem k vysokému obsahu jódu mají pozitivní vliv na štítnou žlázu a ulevují od bolesti páteře. Pomáhají také chránit tělo proti zánětům, využívají se také v kosmetice, jelikož mají schopnost dehydrovat buňky a zpomalovat stárnutí pokožky.
Česká odrůda slavila úspěch
Čeští ovocnáři slavili velký úspěch, a dokonce získali v Americe patent na svou vyšlechtěnou odrůdu třešně Tamara, která je tak považována za nejkvalitnější vyšlechtěnou třešeň.
Pecky pro hřejivou masáž i pro zábavu
Pecky jsou ideálním zásobníkem tepla, stačí je usušit a zašít do kousku plátna, abyste získali skvělý termo polštářek. Pak ji stačí jen nahřát a položit po úlevu na bolavé svaly, klouby, břicho a podobně. Termo polštářek můžete využít i k hřejivým masážím rozbolavělých zad, ztuhlé šíje, rukou i nohou. A když už jsme u těch pecek, věděli jste, že existuje i šampionát v plivání peckami do dálky? Světový rekord momentálně drží Američan Brian Kraus.
Největší nepřítel třešní
I třešně mají své nepřátele, jsou to bezesporu špačci, ale také moucha vrtule třešňová. Zatímco špačci mohou během krátké doby zlikvidovat úrodu celého stromu, tato moucha klade do třešní vajíčka a způsobuje tak jejich červivost. Zajímavostí je, že vrtule klade do každého plodu jen jedno vajíčko, jedna třešeň vždy uživí jen jednu larvu. Na každém plodu pak vrtule zanechává svou specifickou chemickou stopu, že je tato třešeň obsazena.
1000 druhů třešní
Třešní můžeme rozlišit až 1000 různých druhů. Liší se barvou i chutí. Plody třešní mohou být žluté, červené, růžové, tmavě rudé až černočervené. Dělí se na srdcovky, polochrupky a chrupky.
Zdroj: webmd.com, health.com, Magazin Vím co jím, Blog Jime Jinak
Autor: Veronika Tůmová