zdroj: Shutterstock.com
Péče o tělo

Vsaďte na citron v kosmetice: eliminuje kožní skvrny a působí proti stárnutí pokožky

Pavlína Klaudová
11.06.2023

Citron je oblíbené ovoce a zároveň zdroj vitamínu C, který je důležitý pro dobře fungující imunitu. Rovněž i pleť má svoji přirozenou imunitu, které toto kyselé ovoce prospěje v množství více než malém. Jeho překvapivé benefity jsou totiž čím dál více využívány na poli přírodní kosmetiky.

Nedílná součást domácností a skvělý spojenec zdravé a krásné pleti

Citron (Citrus limon) je ovoce bohaté na kyselinu citronovou a vitamín C, které mu propůjčují antiseptické vlastnosti a působí proti skvrnám. Proto se také stal oblíbenou součástí pleťové i tělové kosmetiky. Díky výborným antioxidačním vlastnostem napomáhá úspěšně bojovat proti působení volných radikálů. Ty mohou za poškození buněk a vedou k projevům předčasného stárnutí pleti i vlasů. V oblasti kosmetiky je ceněný ve formě hydrolátu nebo esenciálního oleje. Neměl by se na pleť používat v přirozené podobě, protože hodnota jeho pH je velmi kyselá a může způsobit kožní podráždění.

Citron si poradí s mastnou pletí i vlasy

Citron se často používá v produktech bohatých na ovocné kyseliny, které mají tu výhodu, že podporují obnovu buněk, jemně exfoliují a přirozeně zvyšují produkci kolagenu v pleti. Čímž napomáhají obnovit její zdravou texturu. Využívá se rovněž jako pomocník proti přílišné tvorbě kožního mazu a vlasového séba. Ve vlasové kosmetice může za podporu lesku. Chcete-li přidat citronový esenciální olej do domácí kosmetiky, dbejte na to, aby prošel procesem destilace (neobsahuje pak kumariny). U toho, který pochází z lisovaných slupek, je potřeba dávat pozor na fototoxicitu. To znamená, že v letním období musíte dát pozor na to, abyste nevystavovali pokožku, na kterou byla nanesená kosmetika s jeho součástí, přímému slunečnímu záření po dobu nejméně osmi hodin. Fototoxická reakce kůže se projevuje vznikem nepříjemných skvrn, které mizí jen velmi pomalu.

Vyrovnaná pleťová pigmentace s citronovou kosmetikou

Pokud se trápíte tím, že máte nevyrovnanou pigmentaci pokožky, citron je skvělým pomocníkem pro srovnání jejího barveného tónu. Používá se totiž jako eliminátor hnědých kožních skvrn. Přidává se pro tyto účely do krémů, pleťových vod a sér. Často se pro tyto účely kombinuje s medem. Citrón rovněž napomáhá rozjasnit pleť a podpořit její celkový pěstěný vzhled a pevnost.

Chcete-li zakomponovat citron do domácí anti-agingové péče, lze ho úspěšně kombinovat například s esenciálním olejem kadidlo, geránií nebo růží, všechny tyto jmenované druhy vykazují silnou anti-agingovou aktivitu. Do 30 ml rostlinného oleje v lahvičce s kapátkem nadávkujte 1% esenciálních olejů nebo jejich kombinace, což znamená maximálně 9 kapek. Takto připravený olejíček ale nepoužívejte v oblasti očního okolí.

 

Zdroje: ncbi.nlm.nih.govmsdmanuals.com

Autor: Pavlína Klaudová

Třešně – jejich význam pro naše zdraví a zajímavosti o tomto oblíbeném ovoci
Jak elegantně uskladnit sekačku a další zahradní výbavu

Další články