zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Účinné přírodní prostředky na kousance od hmyzu

Klára Vojkůvková
19.06.2023

Na jarně-letní pikniky v přírodě se netěší jen lidé, své sosáčky si brousí i všudypřítomný otravný hmyz. Co dělat, pokud se nám na hostinu přizvou nepříjemní hosté, kteří mají v plánu napojit se naší krví?

Kdo se nechce stát potravou, pravděpodobně z batohu vytáhne repelent. Potíž je v tom, že prostě někteří z nás jsou k hmyzímu kousnutí náchylnější více než jiní. Můžeme spekulovat o tom, proč to tak je. Hovoří se o roli „voňavého“ potu nebo vlivu krevních skupin, některé studie skutečně naznačují, že např. skupina 0 může být pro komáry velmi atraktivní. Hmyz je také přitahován teplem, které z těla sálá. Lidé s vyšší tělesnou teplotou budou větším lákadlem, zásadní budou také genetické faktory a zde ani repelent nezabere na 100 %.

Naštěstí však existuje několik způsobů, jak se se štípnutím od komárů či mšic, kousnutím od mravenců a píchnutím od včel a vos vypořádat. Přípravek, který zvolíme by měl umět ulevit od svědění, uhasit otok a začervenání a zastavit případnou generalizovanou reakci. Pojďme se kouknout na různé strategie v tomto nerovném boji.

Přírodou proti přírodě

Méně chemie, cena, snazší dostupnost, šetrnost, jednoduchost a minimum vedlejších účinků, to vše nás přivádí k alternativním metodám, jak si ulevit, pokud poštípe hmyz. Zvláště starší generace nedá dopustit na ocet a med. Nejen léta praxe a zkušeností k tomu svádí, ale i jejich chemické vlastnosti. Ocet je protizánětlivý a mírně antiseptický. Můžeme do jeho naředěného roztoku jednoduše namočit vatový tampón, který aplikujeme na ranku, pro rychlou úlevu. Kdo by potřeboval být sofistikovanější může využít výhody octanového krému, který je snadno dostupný v lékárně. Ten pomůže zregenerovat podrážděnou pokožku, má svíravé a chladící účinky, což ocení každý poštípaný. I med má přirozené protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti. Můžete nanést malé množství medu přímo na kousnuté místo a nechat ho působit několik minut.

Babky kořenářky se přimlouvají za levandulový olej, zvláště kvůli jeho uklidňujícím vlastnostem. Snadno si ho připravíte doma a pak už stačí jen pár kapkami potřít postižené místo. Nabízí se také gel z aloe vera pro své protizánětlivé a chladivé vlastnosti či Tea tree olej. Máta peprná má také osvěžující účinky. Stačí v dlani promnout čerstvé lístky a nanést je na postiženou oblast.

Je důležité si uvědomit, že přírodní přípravky mohou mít individuální účinky, a proto se ve svém efektu mohou u každého lišit. Pokud je reakce na kousnutí hmyzem silná nebo pokud se příznaky nezlepšují, je vždy nejlepší konzultovat situaci s lékařem nebo lékárníkem.

Co nabízí lékárna?

Je pravdou, že řada výrobců se při výrobě vhodných preparátů proti hmyzu inspirovala přírodou. Společným jmenovatelem všech možností bude chladivý a dezinfekční efekt. Pro tyto účely se využívá mentol, esenciální oleje z nejrůznějších bylin, amoniak apod.

Lékárník se však na prvním místě pravděpodobně vytasí s nějakým vhodným antihistaminikem. Klidně bych nakombinovala nějakou lokální a celkově působící formu. Antihistaminika jsou, jak už název napovídá látky, které blokují účinky histaminu, který je uvolňován během alergické reakce a který je zodpovědný za vše otravné, co se s námi v této situaci děje. Gel a tabletka vyřeší příznak i příčinu velmi efektivně a mnohem rychleji. Fenistilový gel i kapky jsou velmi známou formou, je však třeba říci, že dnes už jsou v nabídce i modernější varianty s menšími nežádoucími účinky, jako je např. únava. S lokálními variantami antihistaminik je potíž, pokud je vystavujeme slunci, mohou mít totiž tzv. fototoxický potenciál, to znamená, že mohou způsobit citlivost kůže na sluneční záření.

Na výlet do přírody bych se vyzbrojila i nějakým příjemným sprejem s obsahem termální vody. Díky svým chladivým účinkům uleví od svědění a poskytnou alespoň dočasnou úlevu. Navíc jsou multifunkční, v určité části cesty osvěží, jindy zbaví obličej alergenů, zvlhčí vysušené sliznice očí, zchladí i spálená místa a jednoduše, jsou několik v jednom.

Možná se ptáte, proč se článek nezmiňuje o tekutém pudru s mentolem nebo o genciánové violeti. Je pravdou, že v minulosti se mohlo jednat o velmi významné pomocníky, ale dnes bych si troufla tvrdit, že jsou již překonaní. Vydezinfikovat ránu a zabránit svědění dnes již dokážeme, aniž bychom se museli natřít na bílo nebo fialovo. Zinková mast je další možnost, kterou lze zmírnit podráždění po hmyzím štípnutí, a to díky obsahu oxidu zinečnatého, ale počítejme s tím, že i zinková mast nás trochu obarví.

Možností je řada, kromě výše uvedených můžeme pro inspiraci ještě nabídnout příjemnou ovesnou koupel, krásně zklidní výletem, sluncem a hmyzem zkoušenou kůži. Její pohodlnější verzi najdete v lékárně, ale i levnou variantu si zvládnete doma připravit sami.

Pamatujme, že každý člověk může reagovat odlišně na různé přípravky, a proto je vhodné provést testování na malé části pokožky před širokým použitím nového produktu. Pokud příznaky přetrvávají, zhoršují se nebo jsou vážné, je vždy vhodné vyhledat lékařskou pomoc.

Zdroje: celostnimedicina.cz, autor, blog Dr. Max

Autor: Klára Vojkůvková

Vlčí mák a jeho léčivé účinky a symbolika
Vyšetření u dětského ortopeda: jaké vady a onemocnění patří k nejčastějším?

Další články