zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Laserové operace křečových žil – kdy jsou vhodné a na jakém principu fungují?

Klára Vojkůvková
05.06.2023

Chodit po pláži v plavkách nebo krátkých šortkách může být nepříjemné, zvláště pokud by naše křečové žíly nejraději zůstaly sedět doma. Kdo přes zimu poctivě nosil kompresní punčochy, se stoupajícími venkovními teplotami jistě začíná ztrácet motivaci. V létě nám pravděpodobně na této problematice nejvíce vadí estetické hledisko, ale věřte, že je potřeba zamýšlet se i nad zdravotními komplikacemi, které s sebou mohou křečové žíly přinášet, naštěstí chirurgie počítá se vším.

Co jsou křečové žíly?

Křečové žíly jsou poměrně běžným problémem, který postihuje mnoho lidí, zejména ženy. Jsou to křivolaké, zvětšené a viditelné žilky, které se obvykle nacházejí na nohou. Když se v žilách vyskytuje narušení průtoku krve, dochází k nárůstu tlaku, což může vést ke ztrátě pružnosti žilních stěn a ke vzniku nevzhledných křečových žil. Ty mohou být způsobeny mnoha faktory, včetně genetické predispozice, obezity, nedostatečné fyzické aktivity, hormonálních změn, těhotenství a dlouhodobého stání nebo sedavé práce. A i když je medicína mocná, nějaká práce bude i na samotném pacientovi, bez shození nějakých kil, bez vhodného pohybu, zdravého životního stylu nás ani operace na dlouho nespasí. Mezi nejčastější příznaky křečových žil patří bolest, únava a otoky nohou, další nepříjemnosti, kvůli kterým bychom se jich nejraději rychle zbavili. I když křečové žíly samy o sobě nejsou nebezpečné, mohou být velmi nepříjemné a omezující, nejen v letních měsících.

Laserové operace křečových žil jsou jednou z moderních a účinných metod, které pomáhají lidem zbavit se tohoto problému.

Jak funguje laserová operace křečových žil?

Laserová operace křečových žil je ambulantní výkon, to znamená, že odejdete ve stejný den, ve který jste na zákrok přišli. Při této operaci lékař vloží malé laserové vlákno do postižené žíly, které poté zahřívá poškozenou žilní stěnu až do teploty, která způsobí, že se žíla stáhne a zanikne. Krev se posléze přesměruje v rámci pleteně na zdravé žíly v okolí. Tato metoda je skutečně minimálně invazivní a obvykle nevyžaduje žádné řezy. Postačí malá jehla s již zmiňovaným laserovým vláknem, abychom se přiblížili k životu bez bolesti s krásnýma nohama. Pacient při tomto zákroku cítí pouze mírné nepohodlí, proto se nepoužívá ani žádná celková anestézie.

Kdo je vhodným kandidátem pro laserovou operaci křečových žil?

Laserová operace křečových žil je vhodná pro lidi s mírnými až středně těžkými křečovými žilami. Pokud jsou žíly příliš velké nebo jsou příliš hluboko umístěné, může být tato metoda méně účinná, je na zvážení lékaře, jakou metodu doporučí. Obecně je možné tuto proceduru podstoupit i v letních měsících. Nicméně, během léta je vhodné se vyvarovat přímému slunečnímu záření a horkým teplotám, protože to může způsobit nepohodlí a zvýšit riziko komplikací během hojení. Někteří pacienti se také obávají, že se jim může po operaci zvýšit citlivost na slunce, protože laserové světlo může mít vliv na pigmentaci kůže. Proto je důležité dodržovat doporučení lékaře ohledně péče o rány a ochrany před sluncem. Jelikož je nutné po operaci nosit kompresní punčochy a vyhýbat se intenzivní fyzické aktivitě po několik týdnů, pacienti zákrok plánují před prázdninami.

Závěrem lze říci, že existuje několik metod léčby, avšak laserová operace křečových žil se stává stále populárnější volbou díky své účinnosti a minimální invazivnosti. Pokud trpíte křečovými žilami, je důležité navštívit odborníka a konzultovat s ním vhodnou léčbu. Mějte na paměti, že prevence a pravidelná péče o nohy mohou předcházet vzniku křečových žil a zlepšit celkový stav nohou.

Zdroje: nhs.ukurmc.rochester.edu

Autor: Klára Vojkůvková

Muži a kosmetika: co potřebuje mužská pleť a jaké látky jí prospívají?
Třešně – jejich význam pro naše zdraví a zajímavosti o tomto oblíbeném ovoci

Další články