zdroj: shutterstock.com
Nemoci a léčba

Regenerativní laserová terapie: Efektivní způsob léčby chronických nemocí

Veronika Tůmová
24.04.2020

Regenerativní laserová terapie představuje velmi efektivní způsob léčby mnoha chronických potíží a nemocí. Jednou z jejích velkých předností je, že nemá žádné závažné vedlejší účinky. Ve světě jde o jednu z nejmodernějších léčebných metod určených pro odstranění chronických, tedy dlouhodobě přetrvávajících potíží.

Při laserové terapii jsou využívány jedinečné vlastnosti laserového paprsku. Laserové světlo nízké intenzity stimuluje prokrvení, zlepšuje krevní okysličení, ničí choroboplodné zárodky a podporuje tělu vlastní regenerativní procesy.

Laser a jeho aplikace

Regenerativní laserová terapie se provádí lokálně nebo nitrožilně. Pro dosažení efektivních výsledků je třeba přijít alespoň na deset aplikací v průběhu dvou až čtyř týdnů. Jednotlivá lokální aplikace trvá zhruba dvacet minut, nitrožilní aplikace pak zhruba šedesát minut. Tyto dva způsoby je možné také kombinovat. Specialista v regenerativní medicíně vám doporučí ideální řešení podle typu vašich zdravotních problémů, lékař pak určí přesné parametry dávkování, typ sondy i dobu aplikace. Regenerativní laserová terapie přináší také výrazný protizánětlivý a analgetický efekt.

Laserová sprcha pro léčbu velkých tělesných ploch

Laserová sprcha je v současné době nejvýkonnější terapeutický laser a nejmodernější léčebný postup v laserovém ošetření velkých tělesných ploch. Představuje jednoduché a bezbolestné řešení akutních, chronických a dlouhodobých obtíží, včetně dlouhotrvajících a špatně se hojících defektů. Homogenní infračervený laserový paprsek dokáže působit i na plochy přes 50 cm2. Infračervená laserová sonda je určena k hlubšímu průniku do tkáně, je určena především k ošetření malých kloubů, bolestivých úponů a šlach a k ošetření jizev. Ošetření jsou bezbolestná a nenáročná. Laserové ošetření není hrazeno zdravotní pojišťovnou.

Kdy je vhodné využití regenerativní laserové terapie?

Laserové záření tak nabízí účinné možnosti terapie, odstraňuje či zmírňuje bolest, regeneruje tkáně a potlačuje zánět. Lze ho použít po úrazech - např. kotníku, ramene, u bolestivých úponů nebo třeba u tenisového lokte, při syndromu karpálního tunelu, artritidě, revmatismu, u bércových vředů apod. Dále je pak možné jej využít při zduření Achillovy šlachy, pro léčbu patních ostruh, u bolestivých artróz kloubů nebo bolestí páteře, při migrénách, častých bolestech hlavy nebo vysokém krevním tlaku. Jsou také známy velmi dobré výsledky při léčení ušních šelestů. Může pomoci i při chronickém zánětu v těle, vyvolaném například boreliózou a jejími následky, chronickými virovými infekcemi, pásovým oparem či celkově oslabenou imunitou.

Vysokovýkonný laser

Vysokovýkonný laserový paprsek je schopný proniknout do hloubky až dvanáct centimetrů, čímž může přímo ovlivnit i tkáň hluboko pod kůží. Pomocí laserového paprsku můžeme dosáhnout okamžité, výrazné a dlouhotrvající úlevy od bolesti. Výrazné zlepšení je často zaznamenáváno už po prvním ošetření. Laser umí neinvazivně ovlivnit prostředí kolem buňky, zasáhnout zánětlivé procesy, uvolnit a regenerovat svalstvo, ztlumit bolest. Kromě regenerace kloubů a tkání jej lze využít i k odstranění bakteriálních a virových ložisek. Léčba laserem by vždy měla být součástí komplexní terapie.

Zdroj: www.onhb.czwww.dobrarehabilitace.cz, www.clr.cz , www.celltheraclinic.cz, www.poliklinikaippavlova.cz

Foto: Shutterstock.com

Autor: Veronika Tůmová

Proteinová dieta stvořená pro ženy
Laboratorní zvířata a pokusy na nich: Budou brzy minulostí?

Další články