Autismus

Světový den autismu

Dominika Škamlová
01.04.2011

Zítřejší den, 2. duben, byl v roce 2007 ustanoven jako Světový den zvýšení povědomí o autismu. Součástí tohoto dne je mezinárodní kampaň Light it up Blue. Různé firmy a společnosti v předvečer Světového dne autismu osvětlují své budovy modrým světlem, a zapojují se tak do osvětové kampaně.

Autismus je celoživotní neurovývojové postižení. Problém autistických dětí je v tom, že nedokážou správně pochopit a vyhodnotit, co vidí, slyší a cítí. Autismus je jedna z nejvážnějších poruch dětského mentálního vývoje.

Neznalost autistické poruchy představuje pro autisty a jejich rodiny velký problém v běžném životě. Spousta lidí nedokáže rozlišit mezi autistickým a nevychovaným či zlobivým dítětem, z toho důvodu pak k dětem, které potřebují podporu a pochopení, přistupují naprosto nevhodně.

Symbolem autismu je motiv puzzle, které má čtyři barvy: tmavomodrou, světlemodrou, žlutou a červenou. Americká organizace Autism speaks používá jako logo modrý dílek puzzle, od toho se odvíjí celá "modrá kampaň", jejímž cílem je zvýšit informovanost o této záhadné poruše, která bohužel není ojedinělá. V České republice žije přibližně 50 tisíc lidí s autismem.

Pražská Asociace pomáhající lidem s autismem, jejímž patronem je zpěvák Marek Ztracený, se připojuje k celosvětové kampani. Mimo jiné pořádá 2. dubna od 10 do 13 hodin charitativní zumbu v Paláci Charitas na pražském Karlově náměstí. Účastníci akce, jejíž výtěžek poputuje na pomoc autistickým lidem, zatančí v modrých tričkách. V modrých trikách dnes také přijdou do práce zaměstnanci některých firem, které chtějí zvýšit povědomí o této poruše.

Brněnská asociace APLA-JM, která pomáhá autistickým lidem zapojit se do běžného života, pořádá také několik akcí. Dnes od 19 hodin večer se uskuteční Modrý průvod Brnem. Celý duben bude probíhat kampaň Rozsviť to do modra. Zapojit se může kdokoliv - oblečte se do modrého, rozsviťte svůj byt, dům či kancelář modrými žárovkami nebo stínidly, vyfoťte se s kamarády či kolegy v modrém a fotky pošlete na adresu: oas@apla-jm.cz. Fotky budou zveřejněny na Facebooku nebo na oficiálních stránkách kampaně.

Autor: Dominika Škamlová

Koenzym Q10 aneb péče 35+
Dítě v nemocnici

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Laserové operace očních vad
Oční vady

Laserové operace očních vad

15.04.2011

Laserové operace se využívají nejčastěji za účelem odstranění dioptrií. V současné době se používá několik metod. Veškeré laserové refrakční techniky využívají laserový paprsek k o ...

Lípa - bylinky pro zdraví
Bylinky

Lípa - bylinky pro zdraví

13.04.2011

Známe několik druhů tohoto českého národního stromu. Nejznámější z nich je lípa srdčitá, pojmenovaná podle tvaru listů. Lípa je strom hodný obdivu. Vyrůstá do výšky okolo 30 metrů, ...