Péče o dítě

Dítě v nemocnici

Zuzana Šilhavá
02.04.2011

Každé dítě ze všeho nejvíc potřebuje lásku svých rodičů. Pokud jsou nablízku, snáší dítě lépe zátěžové situace. Když je malé dítě od svých rodičů odděleno, přestává zvládat i situace běžné. Takové tvrzení působí jako samozřejmost, kterou všichni vědí a respektují. Tak jednoduché to ovšem není.

V dnešní době nemocnice umožňují, aby rodič byl svému hospitalizovanému dítěti stále nablízku (i když některá zařízení mají v tomto směru stále rezervy).

Kdy se začalo o problémech dětí v nemocnici mluvit?

V roce 1952 natočil psychoterapeut James Robertson v nemocnici ve Velké Británii dokument Dvouletá jde do nemocnice (A Two-year-old Goes to Hospital). V té době se při hospitalizaci dětí vycházelo z názoru, že je nejdůležitější, aby dítě mělo celou proceduru co nejrychleji za sebou. Postarat se o něj může v době hospitalizace zdravotnický personál jakožto školení odborníci, rodiče tedy nejsou zapotřebí, protože spíše překážejí. Dětský pacient musí odloučení od rodičů zvládnout.

Křehká psychika dítěte

Z filmu ovšem jasně vyplývá, že podobné odloučení od rodičů může napáchat u malého dítěte velké škody a že i běžné a nebolestivé postupy dítě ve stresu špatně snáší. Nemluvě o možných psychických následcích.

Předškolní děti, ale i mladší školní děti, které jsou v nemocnici bez rodičů, se mohou po návratu domů začít počůrávat, bát se tmy, prožívat panické obavy při jakémkoliv vzdálení se matky a často trvá měsíce, než se psychika dítěte vrátí do normálu.

Film vyvolal vlnu nesouhlasu u zdravotníků, neboť měli pocit, že se dokument snaží snižovat kvalitu jejich práce v očích veřejnosti. Nakonec se však Jamesu Robertsonovi povedlo to, oč usiloval: Oddělení dítěte od rodičů začalo být chápáno jako nepřirozené.

U nás se tyto myšlenky začaly zavádět do praxe až daleko po roce 1989.

Charta práv hospitalizovaných dětí

O právech dětských pacientů pojednává text Charta práv hospitalizovaných dětí, který formulovala Evropská asociace na podporu dětí v nemocnici (EACH), jejímž členem je v České republice nadační fond Klíček. Zde uvedeme obsah charty pouze v bodech, celý text lze dohledat na příslušných webových stránkách.

Děti v nemocnici mají kromě práva na péči poskytovanou kvalifikovaným a odborně zdatným personálem právo na:

  • přítomnost svých rodičů
  • bezbolestně prováděné zákroky
  • informace odpovídající jejich chápání
  • spolurozhodování o poskytované péči
  • příležitosti ke hře a vzdělávání
  • kontakt se svými vrstevníky
  • prostředí, které napomáhá zdraví

Rodiče nejsou pro své dítě v nemocnici návštěvou, mají právo s ním být 24 hodin denně.

Nemocnice mají možnost rodiče přijmout zároveň s dítětem jako průvodce – v takovém případě je rodiči nabídnut nocleh a strava.

O přijetí průvodce rozhoduje ošetřující lékař – u pacientů do šesti let věku je toto rozhodnutí plně v jeho kompetenci, u dětí starších musí přijetí průvodce schválit ještě revizní lékař příslušné zdravotní pojišťovny.

S právy však přicházejí i povinnosti. Pokud rodič dítě doprovází, počítá se s tím, že je odpovědný za bezpečnost dítěte, zajistí běžnou každodenní péči a podle svých možností bude nápomocen při léčebných úkonech.

Autor: Zuzana Šilhavá

Světový den autismu
Fenylketonurie

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Laserové operace očních vad
Oční vady

Laserové operace očních vad

15.04.2011

Laserové operace se využívají nejčastěji za účelem odstranění dioptrií. V současné době se používá několik metod. Veškeré laserové refrakční techniky využívají laserový paprsek k o ...

Lípa - bylinky pro zdraví
Bylinky

Lípa - bylinky pro zdraví

13.04.2011

Známe několik druhů tohoto českého národního stromu. Nejznámější z nich je lípa srdčitá, pojmenovaná podle tvaru listů. Lípa je strom hodný obdivu. Vyrůstá do výšky okolo 30 metrů, ...