Bolest a další příznaky

Péče o chodidla

Petr Zimola
14.01.2009

Průměrný člověk ujde za svůj život vzdálenost rovnající se trojnásobku obvodu zeměkoule. To je pořádná zátěž na 26 kostí, 33 kloubů a více než 100 šlach, vazů a svalů, které dohromady tvoří chodidlo.

V nedávném průzkumu 53 procent respondentů uvedlo, že jejich bolest chodidel je natolik vážná, že je omezuje při denních činnostech. V průměru se u lidí bolest rozvíjí v šedesáti letech, ale může začít již ve dvaceti nebo třiceti. Krom žen, které pravidelně chodí na pedikúru, se většina lidí o svá chodidla moc nestará.

Spousta lidí si myslí, že bolest chodidel je součástí procesu stárnutí a snaží se ji akceptovat. Toto není vždy vhodný přístup. Musíme si uvědomit, že třebaže jsou některé problémy nevyhnutelné, jejich postup se dá zpomalit.

Nejběžnější potíže s chodidly, které se častěji objevují a zhoršují s přibývajícím věkem, jsou artritida, plantární fasciitida (zánět vazivové tkáně obklopující chodidlo), puchýře a plísně. Následující odstavce vám pomohou posoudit, zda byste s přibývajícím věkem měli více dbát na preventivní opatření.

Jste obézní?

Síla, která působí na vaše chodidla, je přibližně rovna 120% vaší hmotnosti. Obezita významně zvyšuje namáhání všech podpůrných struktur chodidla. Může vést k plantární fasciitidě a bolavé patě nebo v horším případě ke kladívkovým prstům. Riziko je o to větší, trpíte-li cukrovkou.

Máte špatný krevní oběh?

Pokud trpíte periferní arteriální chorobou - zúžení žil v nohách - vaše chodidla jsou více náchylná ke vzniku problémů. Je asi zbytečné zmiňovat, že kouření ke zlepšení daného problému rovněž nepřispívá.

Jste diabetik?

Protože jsou nejdále od srdce, jsou chodidla první částí těla, kde se projeví potíže způsobené špatným krevním oběhem a ztrátou citu. To může vést ke špatnému hojení ran, které v nejhorším případě končí amputací postižené části. Diabetici by na kontrolu svých nohou měli dbát zvýšený důraz a vyhnout se botám, které tlačí a způsobují odřeniny.

Objevily se ve vaší rodině problémy spojené s chodidly?

Rodinná anamnéza je asi nejlepší vodítko k objevení potencionálních problémů.

Máte ploché nohy nebo naopak vysokou klenbu?

Ploché chodidlo má nízko položenou klenbu a způsobuje nadměrné překlápění směrem dovnitř. Způsobuje natažení a tím oslabení šlach a svalů. To může končit až zánětem šlach nebo artritidou. Vysoká klenba je tuhá a špatně tlumí nárazy. Tím se zvyšuje tlak na patu a přední části chodidla, stejně jako na kolena, boky a záda. Lidé s vysokou klenbou by měli vyhledávat měkké a prostorné boty a naopak pro lidi s plochými nohami je vhodná obuv s tvrdší vnitřní částí podešve. Na škodu nejsou ani ortopedické vložky.

Nosíte vysoké podpatky?

S vysokými podpatky soustředíte tlak na patu a přední část nohy. Podpatky způsobují degeneraci chodidla, kladívkové prsty, poškození kloubů a žil v nohách. Snažte se nenosit podpatky vyšší než 2 až 4 centimetry.

Choďte na procházky!

Pravidelné procházky jsou krom řady jiných pozitiv i jedním z nejlepších způsobů, jak procvičit svaly a šlachy chodidel a udržet je v dobré kondici.

Autor: Petr Zimola

Když se únava stane nemocí
Hipoterapie

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

K čemu je dobrá syrovátka?
Zdravá výživa

K čemu je dobrá syrovátka?

17.04.2009

Syrovátka se v poslední době stává velmi oblíbenou, a to v různých oblastech. Kdy po ní sáhnout a k čemu je dobrá?

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...