Bylinky

Léčivé účinky kajenského pepře

Michaela Holá
31.03.2010

Toto koření je populární nejen jako přísada do pokrmů, ale kajenský pepř má své uplatnění též v medicíně pro své vynikající léčebné účinky a obsah živin. Při pravidelném užívání dokáže zlepšit krevní cirkulaci, tím i výživu buněk a mnoha způsoby napomáhá zlepšit stav celého organizmu.

Hlavní účinnou látkou je capsaicin, který dodává koření jeho typickou ostrost. Další složkou kajenského pepře je vitamín E, C a betakarotenoidy. Zároveň je bohatý na stopové prvky, jakými jsou draslík, mangan a vápník.

Jaké má kajenský pepř účinky?

  • Stimulace krevního běhu

Jak již bylo řečeno v úvodu článku, kajenský pepř podporuje správnou cirkulaci krve a redukuje nadměrnou krevní srážlivost. Dále také posiluje srdce, tepny a kapiláry. Pokud máte obtíže s nějakou částí těla, důvodem může být právě nedostatečné zásobování této oblasti krví, a tedy i potřebnými živinami. Kajenský pepř odstraní blokády, které znemožňují dostatečný přívod krve do postižené oblasti, a tím se její stav zlepší.

  • Antibakteriální účinky

Složky kajenského pepře vykazují silný antibakteriální efekt. Jeho další složky také příznivě ovlivňují celkový stav imunitního systému.

  • Uvolňování bolesti

Hlavní složka pepře (capsaicin) blokuje pocity bolesti tím, že snižuje tvorbu tzv. substance P. Ta je hlavním přenašečem bolesti mezi periferními senzorickými nervy a mozkem. Analgetický účinek je významný zejména při lokálním užití. Užívá se při různých chronických bolestech, bolestech v krku, hlavy či bolestech zubů.

  • Stimulace trávicího traktu

Zklidňuje trávicí trakt, podporuje produkci žaludečních šťáv a slin, čímž celkově příznivě ovlivňuje trávení.

Existují nějaké kontraindikace?

Kajenský pepř není doporučeno užívat současně s antikoalugačními léky (např. Warfarin) bez souhlasu lékaře. Dále není vhodný pro děti, pro těhotné a kojící ženy. Dbejte vždy na to, aby se nedostal do očí. Pokud jste kajenský pepř nikdy neužívali, je dobré začít jen pozvolna. Dobrá počáteční dávka je 1/16 čajové lžičky rozmíchaná v nějaké šťávě. Dávky můžete postupně zvyšovat.

 

Užíváte kajenský pepř - ať již v kuchyni či pro jeho léčebné účinky? Jakou s ním máte zkušenost?

Autor: Michaela Holá

Asertivita není agresivita
K čemu nám je rotoped?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...