zdroj: pixabay.com
Cestování - dovolená

Co všechno kryje základní podoba cestovního pojištění?

Veronika Tůmová
24.08.2016

Všichni se v létě těšíme na dovolenou, ke které naše snahy směřovaly možná i celý předešlý rok, ne vždy však všechno dopadne tak, jak by mělo. Každým rokem během pobytu v zahraničí z různých příčin onemocní, těžce se zraní či zemřou stovky Čechů.

I když těmto situacím nelze zcela předejít, můžeme se na ně alespoň svědomitě připravit pomocí cestovního pojištění, čímž můžeme předejít nečekaným a nemalým peněžním výlohám spojených s nutnou zdravotní péčí.

Základní léčebné výlohy, asistenční služba a doplňková pojištění

Nezbytné náklady či léčebné výlohy zahrnují lékařské ošetření, pobyt v nemocnici, léky předepsané lékařem, přepravu do nejbližšího zdravotnického zařízení či v nejhorším případě přepravu tělesných ostatků. Pro tyto situace je možné využít i asistenční službu v českém jazyce, která vám poradí s dalším postupem. Základní pojištění tedy zahrnuje pokrytí léčebných výloh a konzultaci asistenční služby. Doplňkové typy pojištění zahrnují např. úrazové připojištění, pojištění zavazadel či pojištění odpovědnosti, připojistit však lze i rizikové amatérské sporty, zásahy horské služby, storno poplatky apod.

Co dělat a jak postupovat při onemocnění, úrazu či hospitalizaci v cizině?

Ze všeho nejdříve je nutné vyhledat nejbližšího lékaře. Obrátit se můžete na lékaře přímo v hotelu, pokud máte vlastní ubytování, vyhledejte pohotovost, která se nachází obvykle v každém turistickém středisku. Soukromí lékaři mohou za své služby požadovat peníze v hotovosti, v takovém případě si nechte vystavit účet, což platí i při nákupu léků v lékárnách. Bude-li nutná hospitalizace, nemocnice by si měla vše potřebné vyřídit přímo s asistenční službou.

Po Evropě s modrou kartou pojištěnce

Do zemí Evropské unie můžete vycestovat s modrou kartičkou pojištěnce, kterou se prokazujete i u nás a která zajistí, že vám bude hrazeno základní zdravotní ošetření. Nelze však na ni spoléhat úplně ve všem. Nekryje stomatologické zákroky, pobyt v nemocnici, nákup léků na předpis nebo zdravotnických pomůcek. Tento průkaz je navíc platný jen ve zdravotnických zařízeních financovaných z veřejných zdrojů, sjednání cestovního pojištění, které pokryje více rizikových situací, se tak stále vyplatí.

Na výši krytí záleží!

Důležitá je i výše krytí léčebných výloh, a to v závislosti na destinaci apod. Základní varianta je obvykle jeden milion korun. Pokud chcete mít jistotu plné náhrady i v případě náročné operace nebo leteckého transportu, zvolte vyšší krytí - minimálně tři miliony korun. Horní hranice plnění pro léčebné výlohy může být i neomezená, kdy pojišťovna hradí reálné náklady bez ohledu na jejich výši. Zejména pro cesty do zámoří, vzhledem k vysokým nákladům na ošetření v mimoevropských zemích, se toto krytí výloh bez limitu doporučuje.

Cestovní pojištění podle typu klienta

Při sjednávání cestovního pojištění myslete i na to, že jeho cena a vše, co zahrnuje, se odvíjí i od toho, kdo si je sjednává. Tedy záleží na tom, jestli jedete například za potápěním, jste adrenalinový sportovec, jste manželé s malými dětmi a jedete na rodinnou dovolenou, případně jste penzista. Informujte se proto u své pojišťovny o všem, co je pro vás v případě cestovního pojištění relevantní a nechte si poradit!

Zdroj: cestovani.doktorka.cz, radce.iprima.cz, finance.idnes.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Nejčastější letní úrazy dětí a jak jim předejít
Pracovní úrazy a nemoci z povolání

Další články

Cystická fibróza
Cystická fibróza

Cystická fibróza

19.08.2016

Cystická fibróza je velmi vážné a i přes pokroky medicíny nevyléčitelné onemocnění. Navíc je poměrně časté, vyskytuje se v poměru 1:3000, a to převážně u bílé rasy. Onemocnění je z ...

Letní úrazy a poškození očí
Oči

Letní úrazy a poškození očí

17.08.2016

V létě vystavujeme svůj zrak mnohým rizikům, aniž o nich vůbec víme. Zrak ohrožuje slunce, vítr, sinice a dokonce i lidská moč obsažená ve vodě na koupalištích. Tím vším se oči stá ...

Vhodné a nevhodné pomůcky pro děti na plavání
Sport a relaxace

Vhodné a nevhodné pomůcky pro děti na plavání

09.08.2016

Léto je v plném proudu a s tímto ročním obdobím souvisí i napouštění bazénů doma na zahradě a také návštěvy koupališť, aquaparků, rybníků a dalších přírodních vodních ploch, abycho ...