Chronický únavový syndrom

Syndrom chronické únavy

Veronika Tůmová
22.05.2012

Začínáte každý den unaveni, bez elánu a chuti do života? Trpíte podrážděností a špatnou náladou? Pak se syndrom chronické únavy možná týká i vás.

Jedná se o stav, na kterém se podílí velmi mnoho faktorů, včetně životního stylu. Týká se duševní i psychické stránky pacienta a nejlepším řešením bývá rozsáhlá terapie.

Příčiny chronické únavy

Původ chronické únavy je nutné hledat u sebe sama, nikoli v okolí. Nejčastější příčinou, obvykle ve spojení s mnoha jinými, je trvalý osobní neúspěch či dokonce tragédie. Často jde o ztrátu partnera, deprimující prostředí a problémy v zaměstnání, rodinné problémy apod.

Z hlediska fyzických příčin může jít o projev hypoglykemie (nízká hladina cukru v krvi), chudokrevnosti, hormonální nerovnováhy v přechodu, při menstruaci atd. Na vině může být také snížená funkce štítné žlázy, projevující se po některých virových onemocněních, jako je např. chřipka nebo žloutenka.

Terapie pozitivního myšlení

Psychoterapie, která má naučit pozitivnímu myšlení, se mnohdy uplatňuje v případě neurotiků či tzv. negativistů. Chronická únava je v těchto případech obvykle důsledkem osobních problémů, které člověk skrývá před okolím a sám nedokáže najít jejich řešení.

Velkou příčinou je samozřejmě všudypřítomný stres, který v dnešní době provází mnoho pravidelných, každodenních činností člověka. Je prokázáno, že např. vlivem stresu dochází u lidí k nesprávnému způsobu dýchání (rychlé a mělké dýchání), což samo o sobě vede k únavě a pocitu vyčerpání.

Potlačování emocí

Potlačované a nevyjádřené pocity hněvu, žalu, či vzteku spalují velkou část naší energie. Těmito problémy trpí častěji ženy, které se ze strachu, studu a dalších důvodů brání svěřit s tím, co je trápí a tíží.

Trvají-li tyto pocity dlouhodobě, dochází k vážným psychickým potížím a poruchám, např. v důsledku ztráty sebedůvěry nebo pocitu méněcennosti. Výsledkem je chronická únava, deprese, ztráta životního smyslu a cíle, mnohdy závislost na určitém druhu zklidňujících, otupujících medikamentů.

Přírodní léčba chronické únavy

Při léčbě syndromu chronické únavy se využívají např. tyto klasické metody:

  • homeopatie
  • akupunktura
  • akupresura
  • odborné masáže
  • aromaterapie

Je důležitý dostatek kvalitního spánku bez sedativ, schopnost relaxace a aktivního odpočinku, cvičení, zdravá životospráva, pohyb, komunikace s jinými lidmi, společenská či zájmová činnost a především vůle a ochota ke změně a k pozitivnímu pohledu na život.

Autor: Veronika Tůmová

Chutné a zdravé pomelo
Rizika hormonální antikoncepce

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Chutné a zdravé pomelo
Ovoce a zelenina

Chutné a zdravé pomelo

18.05.2012

Pomelo (citrus grandis) je největší citrusové ovoce. Pochází z jihovýchodní Asie, volně roste v Malajsii, Indonésii a Thajsku. Pomelo nebo také pumelo je nejen chutné ovoce, má tak ...