Cukrovka

Světový den diabetu

Zdravě.cz
11.11.2010

Diabetes mellitus 2. typu je považován za nejnebezpečnější civilizační chorobu, která ovlivňuje stovky milionů životů lidí po celém světě. Mezinárodní federace pro diabetes (IDF) odhaduje, že do roku 2030 bude s diabetem žít téměř půl bilionu lidí na světě. Přitom se dá tomuto onemocnění v mnoha případech předcházet preventivními opatřeními. I z toho důvodu vznikl Světový den diabetu (14. 11.), který má lidem připomínat nástrahy této choroby.

Pochod proti diabetu

Modrá barva, která symbolizuje život a zdraví napříč všemi kulturami, odráží nebe, jež spojuje všechny národy, a je barvou vlajky Spojených národů, zasvítí i v České republice. V rámci akcí ke Světovému dni diabetu bude letos 12. 11. na modro nasvícen morový sloup v Brně a Týnský chrám na Staroměstském náměstí v Praze. Zájemci budou mít příležitost účastnit se již 7. ročníku Pochodu proti diabetu, jehož celosvětovým iniciátorem je společnost Novo Nordisk spolu s World Diabetes Foundation. Ten se bude konat v Praze a Brně v pátek 12. 11. a na mnoha dalších místech republiky v neděli 14. 11. Do pochodu se od roku 2003 zapojilo na 65 000 lidí z více než 80 míst v celé České republice.

V Praze a v Brně budou návštěvníkům 12. 11. k dispozici stánky s měřením glykemie, cholesterolu, krevního tlaku a BMI. Partnerem akce je společnost Abbott Diabetes Care.

Lepší informovanost o cukrovce

Cílem všech doprovodných aktivit je informovat širokou veřejnost o rizicích spojených s onemocněním diabetem 2. typu. Počet diabetiků totiž za posledních třicet let raketově stoupá ve světě i v České republice. Na vině je podceňování rizik spojených se špatnou životosprávou a konzumním způsobem života, života ve stresu a bez pohybu. Pro úspěšnou léčbu je navíc klíčové včasné rozpoznání příznaků a prvních náznaků onemocnění diabetem.

„Je třeba si uvědomit, že diabetes se už nemusí týkat pouze starších lidí s nadváhou, hranice tohoto onemocnění se neustále posouvá a stále častěji se s ním setkáváme také u osob v produktivním věku. Světový den diabetu má upozornit na smutný fakt, že cukrovka se týká každého z nás. Na druhou stranu, pokud si to uvědomíme, budeme mnohem zodpovědněji přistupovat k prevenci tohoto onemocnění,“ uvádí ing. Daniela White, generální ředitelka společnosti Novo Nordisk ČR.

Kampaň mezinárodní federace pro diabetes

  • probíhá v letech 2009-2013
  • je zaměřená na edukaci a prevenci cukrovky
  • oslovuje lékaře a sestry, kteří jsou zodpovědní za péči o pacienty, a vybízet je k využívání všech dostupných nástrojů léčby a kontroly diabetu
  • zvyšuje povědomí o diabetu a jeho prevenci u veřejnosti
  • vyzývá pacienty s diabetem ke zlepšení znalostí o cukrovce, s cílem lépe jí porozumět a předejít tak komplikacím
  • sděluje vládám a politickým činitelům ekonomický význam strategií prevence diabetu a propagaci edukace o cukrovce, jako klíčové části kontroly a léčby této nemoci

„Diabetes zabíjí každým rokem stejný počet lidí jako HIV/AIDS. 7 z 10 zemí s nejvyšším počtem lidí nemocných diabetem patří mezi rozvojové země. V těchto zemích je dostupnost zdravotnické péče pro většinu lidí velmi omezená. V našich podmínkách máme k dispozici prakticky všechny dostupné nástroje k boji s touto chorobou i pro prevenci komplikací cukrovky. Světový den diabetu v České republice by měl tento fakt připomenout a pomoci prostředky proti cukrovce plně využívat. Mám konkrétně na mysli podporu preventivních programů pro lidi s rizikem rozvoje cukrovky a vytvořit více prostoru pro edukaci lidí již diabetem postižených s ohledem na prevenci komplikací,“ připomíná MUDr. Iveta Holbová Melíšková, prodejní a marketingová manažerka divize Abbott Diabetes Care ČR a SR, společnosti Abbott Laboratories.

Světový den diabetu byl vyhlášen v roce 1991 Mezinárodní federací pro diabetes (IDF) a Světovou zdravotnickou organizací (WHO) jako reakce na rostoucí obavy ze zvyšující se zdravotní hrozby, kterou diabetes představuje.

Autor: Zdravě.cz

Povinné a nepovinné očkování
Operativní léčba cukrovky

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Lyžařská helma pro děti
Zimní sporty

Lyžařská helma pro děti

Lyžování se díky stále dokonalejším technologiím posunulo až na hranici rizikového sportu. Lyže nám umožňují rychlejší jízdu, preparovaný technický sníh už dávno není tím prašanem, ...