Cukrovka

Operativní léčba cukrovky

Lucie Regenermelová
14.11.2010

K dnešnímu Světovému dni diabetu přináší Zdravě.cz článek o možnostech operační léčby cukrovky, která se zatím provádí v České republice a v USA.

Diabetes mellitus (úplavice cukrová - cukrovka) je celoživotní onemocnění projevující se zvýšenou hladinou cukru (glukózy) v krvi. V České republice je nyní přes 750 000 diabetiků a tento počet se zvyšuje každým rokem o 5 - 6 %. Předpokládá se, že 300 000 lidí o svém onemocnění zatím neví.

Naděje pro nemocné cukrovkou

Operační postup vyvinuli naši lékaři společně s americkými chirurgy. Pokusy lékařů přinesly překvapivé zjištění: cukrovka druhého typu je vyvolaná onemocněním střev. Pro miliony pacientů, kteří cukrovkou trpí, se tak otevírá možnost zbavit se obtíží pomocí chirurgického zákroku.

Dnes přistupují lékaři k operaci u některých pacientů s těžkou obezitou a cukrovkou. Při této operaci omezí schopnost žaludku přijímat potravu. Zhubnutí, které se následně dostaví, obvykle přivodí i nápravu cukrovky. Čeští lékaři spolupracovali na metodě, která pacienta cukrovky druhého typu může zcela zbavit - operací-zavinutí žaludku.

Jak probíhá operace cukrovky?

Lékař Francesco Rubino prováděl dlouhou řadu experimentů na zvířatech, která trpěla cukrovkou druhého typu, a došel k překvapivému závěru. Když operativně upravil tenké střevo tak, aby potrava neprocházela jeho horní částí, zmizela cukrovka během několika dní, i když pokusná zvířata ještě nestačila zhubnout. Pokud provedl stejnou operaci u zdravých zvířat, zvířata byla naopak k cukrovce náchylnější.

Výsledkům Rubinových experimentů odpovídají i osudy pacientů s cukrovkou, kteří se museli z vážných zdravotních důvodů podrobit operaci, při které měli vyřazenou z činnosti horní část tenkého střeva. Trávená potrava jim putovala ze žaludku přímo do dolní části tenkého střeva zvané kyčelník čili ileum. „Zdroj problémů s cukrovkou druhého typu leží pravděpodobně v horních částech tenkého střeva zvaných dvanáctník a lačník,“ říká americký lékař.

Úloha dvanáctníku a lačníku při vzniku cukrovky druhého typu zatím není úplně jasná. Když jimi prochází potrava, vylučuje střevo do krve látky zvané inkretiny. Ty napomáhají uvolnění inzulinu ze slinivky a následně způsobí i pokles hladiny cukru a glukózy v krvi. Skalpel tedy obnoví rovnováhu.

Podle Rubina je tento proces držen v rovnováze dosud neznámými látkami, pro které razí americký chirurg označení antiinkretiny. Pokud je produkce antiinkretinů v horní části tenkého střeva příliš vysoká, je účinek inzulinu na hladiny krevního cukru zablokován. Cukr se v krvi hromadí a slinivka jej nedokáže vrátit k normálu ani nadměrnou produkcí inzulinu.

V případě, že potrava dvanáctníkem ani lačníkem neprochází, inkretiny a antiinkretiny se nevylučují a k nežádoucímu vzestupu hladin krevního cukru nedojde. Přednostně by se této operaci měli podrobit pacienti, kteří jsou v důsledku těžké obezity a cukrovky vystaveni velkým zdravotním rizikům a operace jim může zachránit život.

Autor: Lucie Regenermelová

Světový den diabetu
Hydronefróza

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Lyžařská helma pro děti
Zimní sporty

Lyžařská helma pro děti

Lyžování se díky stále dokonalejším technologiím posunulo až na hranici rizikového sportu. Lyže nám umožňují rychlejší jízdu, preparovaný technický sníh už dávno není tím prašanem, ...