Duševní poruchy

Histriónská porucha osobnosti

Michaela Holá
10.08.2011

Po přečtení názvu dnešního článku se snad každému vybaví slovo „hysterka“ a vzpomene si na někoho, koho by tímto označením nejraději poctil. Je však zapotřebí vzít v úvahu, že v článku bude řeč o opravdové poruše osobnosti, tedy o určité stálé struktuře chování jedince a nejen o cholerickém vzplanutí, které může být u někoho jednorázové a může se jednat o běžnou reakci na situaci.

Projevy hystriónské poruchy

Pro lidi s touto poruchou je typická zejména přehnaná emocionalita a absence studu. Jsou v určitých ohledech velmi exhibicioničtí a egocentričtí. Patrná je neustálá snaha být středem pozornosti.

Osoby s touto poruchou si mohou z dětství nést nepříjemné zážitky spojené s pocity ponížení, bezmoci. Po snaze o jejich vytěsnění se mohou projevit dále zmíněné projevy histriónské poruchy osobnosti. Dle Sigmunda Freuda a jeho metody psychoanalýzy je třeba k vyléčení jedince odkrytí těchto zasunutých pocitů a znovuprožití traumatu.

Nutno podotknout, že uvedené znaky chování se u jednoho člověka nikdy nevyskytují všechny současně, ale jedná se spíše o určitý výběr. Tak jako je každá osobnost unikátní, i porucha osobnosti se může projevovat v různých odstínech a u každého má trochu jiné známky. Mezi časté projevy hystriónské poruchy osobnosti patří následující:

 • teatrálnost projevů
 • přehnané flirtování, koketnost
 • upozorňování na sebe, snaha být středem pozornosti
 • neustálá potřeba vzrušení
 • egocentrismus
 • touha po ocenění
 • vymýšlení si
 • hypochondrie
 • nestálost citů
 • manipulace ostatními
 • časté urážení se, trucování
 • nepřípustnost vlastních chyb, nesnášenlivost kritiky

Partnerské soužití

Pro partnerské vztahy osoby s touto poruchou jsou charakteristické projevy sobectví, dožadování se neustálých důkazů lásky, vyhledávání konfliktů a předvádění žárlivých scén.

Zpočátku vztahu je velmi obtížné poruchu rozpoznat. Nemocní výborně maskují a hrají požadovanou roli. Po čase však dochází k prohlédnutí této nasazené masky.

Pro někoho však mohou být právě tyto osobnosti lákavé a soužití s nimi vnímají jako něco velmi přitažlivého a trvale vzrušujícího, přestože jsou tyto vztahy často plné konfliktů.

Autor: Michaela Holá

Za Rexonu mohu ručit, říká Jitka Čvančarová
Lehká mozková dysfunkce

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Méně známé fobie
Fobie a panika

Méně známé fobie

19.09.2011

Fobie je úzkostná porucha. Je to většinou neopodstatněný a těžko ovladatelný strach z různých situací, věcí, zvířat i lidí. Fobie více či méně omezují život člověka. Fobií existuje ...

Stomatitida - afty
Afty

Stomatitida - afty

Herpetická stomatitida (herpetický zánět ústní sliznice), gingivostomatitida (zánět dásní a ústní sliznice) a retní opar (herpes labialis) jsou onemocnění, která mají stejného půvo ...