Duševní zdraví a psychologie

Kámasútra aneb Milostná Indie

Olga Jastrabová
30.10.2010

Většina lidí si pod pojmem kámasútra představí sex jako živočišnou potřebu, množství různých sexuálních poloh, orgie. Málokdo ví, co vše kámasútra obnáší a odkud pochází.

Co je kámasútra?

Kamasutra, Kmásútra, Kama Sutra, ze sanskrtu Kāma Śāstra.

Kámasútra není pornografické dílo, ale tradiční indická literatura. Je to především obraz umění žít ve společnosti, ale také návod, jak se umět radovat v sexuální oblasti.

Kámasútra je starověký indický text, který nám přibližuje možnosti lidské sexuality, péči o domácnost, mezilidské vztahy a druhy umění v indické společnosti. Je to obsáhlé ilustrované dílo. Byla napsána v největším období rozkvětu staroindické kultury a tantrického vnímání.

Autorem této posvátné starověké knihy je mnich Mallanága Vátsjajana, který žil mezi 4. - 6. stoletím našeho letopočtu a měl zřejmě několik dalších jmen. Vátsjajana sám uvádí, že čerpal z poučení svých předchůdců. Dá se tedy říci, že kámasútra je společenské dílo.

Sanskrt je jedním z 23 jazyků užívaných v Indii. V tomto jazyce vzniklo mnoho posvátných spisů.

 

Kámasútra má stále nadčasovou hodnotu, která byla díky přehnané popularizaci zatracena, jelikož se z této knihy vybraly pouze obrázky a rady, jak si obohatit sexuální život. Tantra - životní filozofie, cesta životem, která učí milovat sebe i partnera - kámasútru opět objevila ne jen jako učebnici sexu, ale jako knihu, která se snaží přimět nás k určitému přístupu k životu a zasvěcuje do čtyřiašedesáti oborů kámasútry, kterým by se měla učit každá žena.

Tři hlavní cíle kámasútry

  • ctnost - dharma
  • prosperita - artha
  • láska - kama

V této posvátné knize se setkáte s mnoho zajímavými, všedními i nevšedními tématy. Je rozdělena na 7 částí, každá část má 36 kapitol.

  1. část je o smyslu života, správné domácnosti, postavení v životě, společenském chování
  2. část je o různých způsobech milování, druhy poloh pohlavního styku
  3. část je o zásnubách, druhu sňatků, dvoření...
  4. část je o manželkách, jaká je vhodná pro jakého muže, kolik může mít muž manželek a jejich zabezpečení, správné chování a vědomosti manželky
  5. část je o tom jak si manželku udržet a jak ji dělat šťastnou
  6. část - KUBĚNY (o Indických prostitutkách)
  7. část - praktické rady a míchání lektvarů lásky, afrodiziaka...

Kámasútra neučí ženy být pouze dobrou hospodyní nebo skvělou milenkou s nekončící fantazií, ale také radí,  jak být vzdělaným člověkem se sociálním a kulturním cítěním, který si umí obohatit svůj sexuální život pomocí nepřeberného množství sexuálních praktik.

Učí nás, jak si užít milování od prvního sblížení až k samostatnému milostnému spojení.

Kámasútra ukazuje na životní sílu, na lidskou energii, která v nás proudí.

V dnešní době se už setkáváme pouze s překlady kámasútry, které jsou jen praktickým návodem na milování partnerů. Popisují sexuální polohy od orientálních až po novodobé.

Pokud se člověk začte do původních textů, zjistí, že neobsahují pouze kresby nebo fotografie sexuálních poloh, které zvládne málokdy i zkušený gymnasta, ale zjistí i mnoho dalších poznatků.

Je důležité vědět jak láskyplně obohatit svého partnera a užít si plno něžných doteků a naučit se celkovému porozumění.

Autor: Olga Jastrabová

Rakovina - zákeřné a obávané onemocnění
Podzimní očista organismu

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Chraňte své tělo před mrazem!
Úrazy

Chraňte své tělo před mrazem!

02.12.2010

Před mrazy, které v těchto dnech venku panují, je třeba se dobře chránit. Mrazy přinášejí nebezpečí omrzlin, které nesouvisí jen s horskými a polárními oblastmi. Omrzliny mohou ude ...