Feng shui

Výběr povlečení podle feng-shui

Milena Mocková
14.03.2012

V ložnici trávíme skoro třetinu života. Je místem odpočinku pro tělo i duši, lásky a poskytuje nám bezpečí. Právě proto si zaslouží, abychom jí při zařizování věnovali pozornost. V dnešním článku se podíváme na to, jaké povlečení si pořídit v duchu staré čínské filozofie feng-shui.

Filozofie feng-shui se zabývá harmonií člověka a prostoru. Podle ní se učíme uspořádat si svůj prostor tak, abychom se v něm cítili příjemně. Roli v této filozofii hrají barvy a materiály. Základní pravidlo, které by v ložnici mělo panovat, je barevné ladění do jemných, uklidňujících odstínů a použití přírodních materiálů. Velký důraz je kladen na doplňky, zejména pak povlečení.

Skutečnost, že se povlečení stalo doplňkem interiéru, zvýšila nároky na jeho estetickou hodnotu. Deky a přehozy rozmanitých barev a vzorů jsou v obytném prostoru vidět po celý den. Povlečení se tak stává prvkem působícím na naše smysly nejen ve spánku.

Při výběru si plně neuvědomujeme, proč si vybereme vzor, u nějž převládá třeba hřejivá červená, jemná zelená nebo chladná a uklidňující modrá. Podle feng-shui hrají barvy v našem životě velkou roli. Mohou uklidňovat, provokovat a neutralizovat. Barevnému vybavení pokoje, kam se ukládáme ke spánku, je tak třeba věnovat velkou pozornost.

Kvalita spánku závisí na mnoha faktorech a významně ovlivňuje zdraví. Při výběru povlečení si je potřeba představit, jak se cítíte, když jste určitou barvou a vzorem přikrytí. Pozornost by se měla také věnovat materiálu. Přírodní materiály mají vždy přednost. Vzory jsou pak záležitostí vkusu.

Význam barev

Zelená – barva života, působí svěžím a uklidňujícím dojmem; posiluje krevní oběh a imunitu

Bílá – barva nevinnosti, čistoty, smutku; podporuje soustředěnost a jasnou mysl

Žlutá – barva země a slunce, dodává pocit bezpečí a stability

Růžová – pomáhá navodit harmonii; podporuje partnerské štěstí

Fialováztělesňuje rovnováhu mezi smysly

Hnědá – pozitivní, vyrovnaná barva vhodná k partnerským hrám s barvami

Červená – barva ohně, lásky, nenávisti

Modrá – symbolizuje intelekt a poznání, probouzí otevřenost a podporuje tvůrčí schopnosti

Černá – absorbující barva noci a smutku; do interiérů patří jen doplňkově

 

Vnímání barev je velmi individuální a mění se podle nálady, počasí a dalších okolností. Podívat se na barvy z pohledu feng-shui má hluboký smysl, zejména mají-li na nás působit ve spánku a při usínání.

 

Jaká je vaše oblíbená barva a vzor povlečení a proč?

Autor: Milena Mocková

Rozštěp rtu, čelisti a patra
Co napoví naše nehty

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Plastika prsou
Plastická chirurgie

Plastika prsou

24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Děti a rozvody rodičů
Vztahy v rodině

Děti a rozvody rodičů

04.04.2012

Někdy se stane, že vztah přestane fungovat a mezi partnery dochází k čím dál větším konfliktům, které nakonec vyústí v přesvědčení, že dál už spolu prostě žít nemohou. V nedávném č ...