Fobie a panika

Arachnofobie

Veronika Tůmová
02.05.2012

Arachnofobie je chorobný, úzkostný, nepřekonatelný až panický strach z pavouků, řazený mezi psychiatrické úzkostné poruchy zvané fobie. Člověk trpící arachnofobií si svůj problém uvědomuje a i jemu může připadat absurdní a iracionální, jako např. lidem z jeho okolí či rodiny.

Člověk trpící arachnofobií odmítá dobrovolně se vystavovat sebemenšímu riziku, že přijde do kontaktu s objektem svého strachu – s pavoukem. Nechodí do sklepů ani na půdy, z pouhých pavučin se mu dělá zle a v místnosti, kde jsou takto patrné projevy přítomnosti pavouka, je velmi nervózní a raději rychle odejde.

Příčiny vzniku arachnofobie

Co stojí za samotným vznikem panické hrůzy z pavouků, není zcela jasné ani jednoznačné. Může jít o nepříjemný zážitek z dětství, kdy se dítě dostalo mezi větší množství pavouků a cítilo je po těle, i z doby v pozdějším věku, např. po kousnutí pavoukem.

Pocit nepřekonatelného strachu a odporu k pavoukům však může mít člověk již od narození. Může vzniknout i tím, že se matka bojí pavouků, dítě se pak přirozeně bojí také.

Strach z pavouků rozhodně není jen záležitostí týkající se žen a slabších povah. Arachnofobie je natolik rozšířená, že může dokonce souviset s genetickou evoluční pamětí lidstva. Pavouci jsou s námi od samého začátku našeho vývoje a náš vrozený odpor k těmto tvorům nejspíš nezpůsobuje jejich děsivý nebo nevábný vzhled, ale jedovatost a z ní plynoucí nebezpečí.

Příznaky a projevy arachnofobie

  • strach z pavouka, nepřekonatelný odpor k němu
  • panika z jeho přítomnosti a předtuchy, že se pohne směrem k nám
  • bušení srdce, krácení dechu
  • střídání návalů horka a chladu
  • pocení, sucho v ústech, třas
  • pocit ochromení, neschopnost pohybu, malátnost

Při spatření pavouka se arachnofobik obvykle snaží rychle vymanit z jeho blízkosti, avšak nespouští ho ani na okamžik z očí. Musí vědět, že je stále na místě, po případě kterým směrem se ubírá a reagovat podle toho.

Obvykle nedokáže pavouka sám za žádných okolností zneškodnit, např. sebrat ho na lopatku a vyhodit z místnosti nebo na něj něco hodit či položit a zabránit mu tak v pohybu, natož ho zabít. Může dokonce setrvat ve strnulé pozici, dokud se nedovolá pomoci někoho, kdo pavouka odstraní.

Léčba arachnofobie

Existuje několik léčebných psychoterapeutických metod, např. pohovory, při kterých se má pacient seznámit s podstatou svého strachu, uvědomit si ji a vyrovnat se s ní. Pod dohledem psychoterapeuta může být např. vystavován obávaným situacím styku s pavoukem, a tak se naučit je účinně řešit a překonávat. Tento proces léčby však musí probíhat pomalu a postupně, samozřejmě se souhlasem pacienta. Začíná se např. s obrázky pavouků, poté živým pavoukem v teráriu apod. K používaným lékům se řadí např. antidepresiva nebo anxiolytika – léky potlačující stavy úzkosti.

Autor: Veronika Tůmová

Sexuální poruchy a deviace
Éčka - přídatné látky v potravinách

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Hotjóga - rychlé hubnutí
Jóga

Hotjóga - rychlé hubnutí

10.05.2012

Pracujete na změně jídelníčku a chcete hubnutí ještě více podpořit? Jistě víte, že je potřeba zařadit pohybovou aktivitu. Mezi jednotlivými druhy cvičení je však velký rozdíl. K ús ...

Pozdní těhotenství
Těhotenství

Pozdní těhotenství

03.05.2012

Hranice nejčastějšího věku prvorodiček se za několik posledních desetiletí znatelně posunula. Přivést na svět první dítě po třicátém a pětatřicátém roce ženy bývalo velmi ojedinělé ...

Jóga -  cvičení pro všechny
Jóga

Jóga - cvičení pro všechny

29.04.2012

Jóga je v posledních letech velice populární a vyhledávané cvičení. Přináší užitek naší fyzické stránce, protože cvičením jógy můžeme zpevnit svalstvo, protáhnout svaly a celkově p ...

Zácpa a jak s ní bojovat
Zácpa

Zácpa a jak s ní bojovat

26.04.2012

Pocit nafouklého břicha všichni známe a víme, že to není nic příjemného. Při hubnutí omezí lidé často nejen přísun potravin, ale i tekutin, a tělo pak na snížený přísun živin a vod ...