Jóga

Jóga - cvičení pro všechny

Jitka Suchánková
29.04.2012

Jóga je v posledních letech velice populární a vyhledávané cvičení. Přináší užitek naší fyzické stránce, protože cvičením jógy můžeme zpevnit svalstvo, protáhnout svaly a celkově posílit tělo. Velmi podstatné je také to, že přináší blaho i pro naši psychiku – poskytuje uvolnění, klid a napomáhá relaxaci. Cvičení jsou vhodná pro lidi všech věkových kategorií a libovolné fyzické kondice. Vyberete si i vy?

Říká se, že veškeré jógy jsou okvětní lístky stejného květu.

Hathajóga

Slovo hatha je tvořeno ze dvou částí: slunce - ha, měsíc - tha.

Hathajóga je silovou formou jógy, ale není náročná jako třeba powerjóga či astanga. Pozice se cvičí pomalu, s důrazem na provedení a správné dýchání. Hathajóga je vhodné cvičení pro dosažení dobrého zdravotního stavu. Mohou ji cvičit i osoby se zdravotním omezením, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka, operované klouby, bolesti zad apod.

Aštangajóga

Jedná se o dynamický a fyzicky náročný druh cvičení jógy. Skládá se z přesně daného pořadí pozic vzájemně propojených tak, aby celek tvořil plynulou sestavu. Hodiny začínají a končí mantrami. Aštangajóga je fyzicky náročná, prospívá kondici, oběhovému a lymfatickému systému, odstraňuje svalové disbalance, bolesti zad apod.

Vinyásajóga

Vinyásajóga je dynamický styl jógy, který již předpokládá základní znalost jógového cvičení. Vede k celkové regeneraci organismu.

Powerjóga

Powerjóga čerpá z hathajógy a aštangajógy. Cvičení je založeno na pravidelném opakování základních prvků a pozic a co je důležité - výdrží v nich. Jedná se o dynamickou formu jógy, při které zapojíme všechny svaly těla. Vzhledem k větší dynamičnosti je powerjóga vhodná zejména pro zdravé jedince.

Bikramjóga (Hot jóga)

Lekce Bikram jógy je přesný a dynamický 90minutový program 26 póz hatha jógy a dvou dýchacích cvičení ve vyhřátém sále na 42°C. Každá z těchto póz systematicky připravuje tělo na pózu následující, pořadí se nikdy nemění. Díky Bikram józe se předchází nemocem, zraněním a zpomalují se příznaky stárnutí.

Gravidjóga

Speciální cvičení zaměřené pro období těhotenství, s ohledem a citem pro tento stav. Praktikování gravidjógy pomáhá i jako příprava na samotný porod.

Jóga WORKOUT

Je to program, který komplexně řeší problémy související se zlepšením kondice, formováním těla a hubnutím. Nabízí velké množství pozic a sestav pro tvarování postavy. Pro větší intenzitu cvičení využívá posilovací gumu.
Nejedná se o jógu v pravém slova smyslu. Tento kondiční program pouze využívá pozice jógy.

Dance jóga

Dance jóga je spojením powerjógy, klasického baletu a moderních tanečních technik. Jednotlivé pozice jsou spojovány do sestav. Celek se cvičí na rytmickou hudbu.

Mimo klasické typy jógy stále vznikají nové a nové druhy jógových cvičení, z nichž má každý možnost vybrat si ten nejlepší a nejvhodnější právě pro sebe.

 

V některém z příštích článků na Zdravě.cz se podíváme na to, jak se dá pomocí jógy hubnout.

Autor: Jitka Suchánková

Alzheimerova choroba
Hotjóga - rychlé hubnutí

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Zácpa a jak s ní bojovat
Zácpa

Zácpa a jak s ní bojovat

26.04.2012

Pocit nafouklého břicha všichni známe a víme, že to není nic příjemného. Při hubnutí omezí lidé často nejen přísun potravin, ale i tekutin, a tělo pak na snížený přísun živin a vod ...

Rizika tetování
Tetování a piercing

Rizika tetování

25.04.2012

Tetování je dnes velmi rozšířeným typem zdobení těla a zdaleka není tako jako dřív ovlivněno věkem, pohlavím či sociálním postavením. Pro někoho je to běžný druh módního doplňku ja ...

Plastika prsou
Plastická chirurgie

Plastika prsou

24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na ...

Děti a puberta
Puberta

Děti a puberta

23.04.2012

Puberta neboli období dospívání je proces, který prověří diplomatické schopnosti výchovy všech rodičů a přidělá jim mnoho hlubokých vrásek. Obvykle příliš nepomůže ani fakt, že jsm ...