Alzheimerova choroba

Alzheimerova choroba

Veronika Tůmová
27.04.2012

Alzheimerova choroba je závažné onemocnění mozku, vyskytující se převážně u osob vysokého věku. Postihuje nervová vlákna a buňky mozku a způsobuje tak nevratné, negativní změny v mozkové činnosti, vedoucí k demenci. Toto onemocnění je dosud nevyléčitelné, současná medicína zná pouze způsob, jak zpomalit či zmírnit jeho průběh.

Alzheimerova choroba se nejčastěji objevuje po 65. roce věku a podle výzkumů postihuje o něco častěji ženy. Smutným faktem je, že pacientů s touto nemocí neustále a relativně rychle přibývá.

Rizikové faktory

Přesné příčiny vzniku Alzheimerovy choroby nejsou dosud objasněné, závisí zřejmě na mnoha faktorech, které ovlivňují konečné spuštění nemoci. Může jimi být viróza, vlivy z vnějšího prostředí i oslabený imunitní systém. Nejvýznamnějším rizikovým faktorem je bezpochyby vysoký věk, vzácněji se nemoc vyskytuje i u mladších osob.

K dalším faktorům patří dědičnost, ale i krátká doba vzdělávání se, tedy “trénování“ mozkové činnosti. Zjednodušeně se dá říct, že náchylnější k onemocnění je méně vzdělaný či méně inteligentní mozek. Výzkumy však zároveň ukazují, že výskyt nemoci u vzdělaného člověka znamená její rychlejší a závažnější průběh.

Rizikové pro vznik choroby jsou také otřesy a zranění hlavy a mozku, např. u boxerů, kteří se tomuto riziku pravidelně vystavují, dochází často k prvním projevům nemoci už ve středním věku.

Příznaky, projevy a stádia nemoci

Onemocnění Alzheimerovou chorobou je velmi vážné a zákeřné, je proto nutné je odhalit včas a první příznaky nepodceňovat. Nemoc vede postupně k lehké a stále se prohlubující demenci. Ta má tyto postupně se objevující projevy:

  • zapomnětlivost - pacient neustále dokola vypráví např. své zážitky z mládí, ale neví, co říkal nebo dělal před hodinou
  • časté a delší výpadky paměti
  • poruchy řeči - zmatené, nesouvislé mluvení, neschopnost označit věci správným názvem
  • dezorientace - člověk se ztratí i na známých místech, může bloudit třeba na zahradě za domem a nevědět, kde právě je
  • neschopnost určit např. co je za den, který je měsíc apod.

Nemocní ukládají své věci na neobvyklá místa, mají problémy s nejběžnějšími úkony, jsou popudliví až agresivní a obviňují členy rodiny z naschválů, lží, krádeží jejich věcí apod. Svou nemoc si obvykle naprosto neuvědomují a problémy si nepřipouštějí, cítí se zdraví a odmítají pomoc.

V pozdějších stádiích může docházet k halucinacím a bludům, člověk nepoznává blízké osoby, nechápe okolní dění, nakonec přestává chodit, jíst, nemůže spát nebo udržet moč, nemluví, je odkázán na invalidní vozík a cizí pomoc.

Léčba a prevence

Nemoc není dosud možné vyléčit, medikamenty pozitivně ovlivňující její projevy je nutné podávat už od raného stádia. Proti Alzheimerově chorobě se používají tyto léky:

  • kognitiva – zlepšují funkci myšlení, orientaci a paměť
  • hypnotika – při poruchách spánku
  • antidepresiva a neuroleptika – odstraňují pocity neklidu a sklony k agresi
  • anxiolityka – proti pocitům úzkosti

Přestože nemáme vliv na nutný proces stárnutí, své pohlaví ani své genetické dispozice, můžeme se posílit zdravou životosprávou (pohyb, zdravá strava – ovoce, zelenina, ryby, vláknina) a udržováním mozku v aktivní činnosti (křížovky, kvízy, četba…).

Nemoc výrazně zasahuje do života všech blízkých postižené osoby, není lehké se s ní smířit a její důsledky akceptovat. Rodina by se však měla aktivně zapojit do péče o nemocného a být mu oporou.

Autor: Veronika Tůmová

Zácpa a jak s ní bojovat
Jóga - cvičení pro všechny

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Zácpa a jak s ní bojovat
Zácpa

Zácpa a jak s ní bojovat

26.04.2012

Pocit nafouklého břicha všichni známe a víme, že to není nic příjemného. Při hubnutí omezí lidé často nejen přísun potravin, ale i tekutin, a tělo pak na snížený přísun živin a vod ...

Světový den boje proti malárii
Malárie

Světový den boje proti malárii

25.04.2012

Dnešní den je již po páté označen jako Světový den boje proti malárii. 25. dubna v roce 2008 zahájila OSN aktivní kroky proti této zákeřené infekční chorobě.

Plastika prsou
Plastická chirurgie

Plastika prsou

24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na ...

Děti a puberta
Puberta

Děti a puberta

23.04.2012

Puberta neboli období dospívání je proces, který prověří diplomatické schopnosti výchovy všech rodičů a přidělá jim mnoho hlubokých vrásek. Obvykle příliš nepomůže ani fakt, že jsm ...