Těhotenství

Pozdní těhotenství

Veronika Tůmová
03.05.2012

Hranice nejčastějšího věku prvorodiček se za několik posledních desetiletí znatelně posunula. Přivést na svět první dítě po třicátém a pětatřicátém roce ženy bývalo velmi ojedinělé a možná i pohoršující, dnes je to naopak běžný jev.

Změnil se natolik přístup žen k těhotenství a k mateřství? Staví na první místo kariéru a finanční zajištění a teprve na druhé místo rodinu? Jsou starší maminky zkrátka víc trendy, nebo jde jen o příznak doby, která se zdá být stále těžší?

Důvody k odkládání těhotenství

Žijeme v době, kdy živit rodinu už dávno není výsadou mužů. Dokončení vyššího vzdělání za účelem perspektivního zaměstnání, kariéra, společenské postavení, vlastní bydlení a stabilní vztah, to jsou proto jedny z mnoha priorit, které se ženy snaží naplnit před početím prvního potomka.

Jindy to může být třeba jen snaha užít si bezstarostného života, cestovat, poznávat nové známosti, po všech stránkách dozrát a dospět. Žena fyzicky i psychicky vycítí, kdy nastal správný čas pro mateřství.

I mnohé mladé maminky, které se ocitly ve své situaci neplánovaně, se však dokázaly brzy naučit zodpovědnosti a všemu, co vyžadovala jejich nová role. Není proto správné předpokládat, že starší a materiálně zajištěná prvorodička se ke své nové úloze matky postaví vždy lépe, zodpovědněji a přirozeněji než mladší a nezkušenější žena.

Rizika pozdního těhotenství

Početí v pozdějším věku ovlivnil také rozvoj medicíny a její možnosti. Mnoho párů po celém světě využívá např. možnost umělého oplodnění a to i ve věku, kdy už by žena nemohla přirozeně otěhotnět. Plodnost ženy ve vyšším věku klesá a snaha o početí může být dlouhodobou a stresující záležitostí.

Po 35. roce života ženy se již také zvyšují určitá rizika. Zejména po čtyřicítce je zvýšené riziko např. těhotenské cukrovky, nižší porodní váha novorozence nebo poruchy dýchání novorozence.

Častěji hrozí také výskyt Downova syndromu (postižení a deformace vzniklá narušením chromozomů), ultrazvukové vyšetření a vyšetření plodové vody však dokáže toto postižení odhalit včas. Ženy po čtyřicátém roce věku také mnohem častěji rodí císařským řezem.

Pozitiva pozdního těhotenství

Podle amerických odborníků pozdní těhotenství podstatně snižuje riziko onemocnění rakovinou vaječníků. Další výhodou je již zmíněná psychická i materiální připravenost, pevný vztah a zázemí.

Lékařská péče o matku a novorozence je dnes již také na mnohem lepší úrovni než dříve, po 35. roce věku ženy je tu např. možnost pojišťovnou hrazených vyšetření plodové vody, kdy je možné včas odhalit některé genetické vady.

Autor: Veronika Tůmová

Hotjóga - rychlé hubnutí
Sexuální poruchy a deviace

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Hotjóga - rychlé hubnutí
Jóga

Hotjóga - rychlé hubnutí

10.05.2012

Pracujete na změně jídelníčku a chcete hubnutí ještě více podpořit? Jistě víte, že je potřeba zařadit pohybovou aktivitu. Mezi jednotlivými druhy cvičení je však velký rozdíl. K ús ...

Jóga -  cvičení pro všechny
Jóga

Jóga - cvičení pro všechny

29.04.2012

Jóga je v posledních letech velice populární a vyhledávané cvičení. Přináší užitek naší fyzické stránce, protože cvičením jógy můžeme zpevnit svalstvo, protáhnout svaly a celkově p ...

Alzheimerova choroba
Alzheimerova choroba

Alzheimerova choroba

27.04.2012

Alzheimerova choroba je závažné onemocnění mozku, vyskytující se převážně u osob vysokého věku. Postihuje nervová vlákna a buňky mozku a způsobuje tak nevratné, negativní změny v m ...

Zácpa a jak s ní bojovat
Zácpa

Zácpa a jak s ní bojovat

26.04.2012

Pocit nafouklého břicha všichni známe a víme, že to není nic příjemného. Při hubnutí omezí lidé často nejen přísun potravin, ale i tekutin, a tělo pak na snížený přísun živin a vod ...