zdroj: pixabay.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Ovoce a zelenina v zimě aneb dokonalost bez chuti a vitamínů?

Veronika Tůmová
15.02.2015

Většina z nás už si dávno uvědomila, že všechna ta obrovská rajčata dokonalých tvarů a papriky jako ze soustruhu v zářivých barvách, kterých jsou v zimních měsících plné supermarkety, nejsou po všech stránkách tak dokonalé. O jejich chuti a vůni se dá mluvit jen těžko a stejně tak procento v nich obsažených vitamínů a prospěšných látek je mizivé.

Chceme-li i v zimě skutečné vitamíny, měli bychom spíše než exotiku a tzv. skleníkové druhy, konzumovat ovoce a zeleninu, které jsou pro nás v našich klimatických podmínkách přirozené.

Jakým druhům ovoce a zeleniny dát v zimě přednost?

Ovoce a zelenina, které se sklízí v danou dobu, nebo mohou být uskladněné, zároveň pak pochází z naší země a tudíž se nemusí příliš chemicky ošetřovat kvůli zvýšení trvanlivosti, to jsou druhy, od kterých můžete očekávat velký vitamínový přínos. Naopak z rajčat či salátových okurek dovezených ze Španělska, a které se u nás v této době přirozeně nevyskytují, asi žádné velké vitamínové bomby nepřipravíte.

Na jaké druhy ovoce a zeleniny se tedy na podzim a v zimě zaměřit, aby skutečně obohatily náš jídelníček?

Pojídat bychom měli zejména jablka, mrkev, celer, petržel, cibule, česnek, růžičková kapusta, červená řepa, pastiňák, pórek, bílá ředkev, tuřín, bílé a červené zelí, hrušky, špenát, řeřicha, čekanka, kapusta, ořechy a brambory.

Většina těchto druhů ovoce a zeleniny je vhodná k uskladnění, můžeme je proto bez problémů koupit a konzumovat během celého roku. Na podzim pak také využijte sezonní nabídky a dopřejte si např. dýni, květák, lilek, kedlubny, ředkvičky, tykev a fenykl. Z ovoce pak ostružiny, mirabelky, brusinky, kdoule, hroznové víno, švestky apod.

Volte české druhy ovoce a zeleniny, jsou prospěšnější než zimní exotika!

Sem tam si můžete dopřát kousek exotického ovoce, kterého je u nás i v zimě dostatečná nabídka, ale konzumace těchto plodů není pro nás v zimě přirozená. Rozhodně si jimi neublížíte, ale ani příliš neprospějete. Zvykli jsme si v zimě zvýšit konzumaci citrusových plodů, velký obsah vitamínu C má však i naše zelí, velmi zdravé je i v kysané podobě. Dále pak volte např. růžičkovou kapustu nebo červenou řepu a další druhy kořenové zeleniny. Kvalitní zelenina a ovoce z našich regionů je skutečně věrohodným zdrojem potřebných živin a vitamínů, které v zimě potřebujeme k udržení zdraví a energie, ke zvýšení imunity a k potlačení únavy. Při nákupu si proto pečlivě všímejte nejen vzhledu potravin, ale i jejich etiket. Zajímejte se kromě ceny i o původ. Vodítkem pro vás může být např. označení - Regionální potravina.

Zdroj: foodstyle.cz, vseovareni.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Česko zasáhla chřipková epidemie - jak se jí bránit?
Odmítáte povinné očkování dětí? Novela zákona hrozí vysokými pokutami!

Další články

Funkce inzulinu v našem těle a jeho nedostatek - cukrovka
Nemoci a léčba

Funkce inzulinu v našem těle a jeho nedostatek - cukrovka

23.01.2015

Inzulin je jedním z mnoha hormonů v našem těle. Tvoří se ve slinivce břišní, a to v určitých shlucích buněk, které nazýváme beta buňky či Langerhansovy ostrůvky. Inzulin pomáhá reg ...