zdroj: pixabay.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Zkuste pravý zimní detox!

Veronika Tůmová
11.03.2018

I během zimy můžeme být plni energie, místo abychom propadali únavě a splínu, který přičítáme nedostatku slunce a věčnému vyčerpání. Zimní detoxikace nám umožní využít energii, zrychlit metabolismus a podpořit celkovou imunitu organismu. V zimě cítíme větší hlad a potřebujeme si zachovat určitou vnitřní teplotu, aby tělo fungovalo tak jak má, zůstalo zdravé a nebylo tolik unavené. Co pro to udělat?

Nečekejte na jaro a nenechte tělo zlenivět!

Jaro už nám dalo několikrát pocítit svoji blízkost, ale jak ukazuje předpověď počasí pro nastávající dny, zima se ještě rozhodně nevzdává. Nechme se proto prvními paprsky bez váhání zlákat k procházce do přírody, ale neupadejme zpět do letargie a nicnedělání s občasným návratem studenějších a sychravých dnů, kterých ke konci zimy bývá ještě dost. Detox totiž není pouze o jídle, ale i o pohybu. Začněte se proto hýbat, ať se vaše tělo dobře prokrví a připraví na postupně vyšší výdej energie. Dopřejte si také delší a kvalitnější spánek, ať máte rezervu proti únavě, která se v tomto období ráda vrací.

Jak dodat tělu to, co v zimě potřebuje a probudit spící energii?

Metabolismus správně nastartujeme vnitřním zahřátím, s čímž nám pomůžou syté a výživné zeleninové polévky. Při počátečním nachlazení, rýmě a chřipkových projevech pak můžete vsadit na sílu česnečky, cibulové polévky nebo silného masového vývaru. Krémové polévky zasytí a dodají tělu potřebné vitamíny, zkuste třeba mrkvový krém nebo kapustovou krémovou polévku. Dalším bonusem těchto výživných polévek jsou skvělé antioxidační účinky.

Polévka jako lék

Saláty, šťávy a domácí smoothies

Že saláty patří do jídelníčku pouze v létě, když máte zeleniny plnou zahrádku? Omyl! Čerstvá zelenina obsahuje velké množství živin, které potřebujeme doplňovat právě v zimě. Vsaďte na sílu naší české kořenové zeleniny a především vitamíny nabitého zelí, hlavně v kysané podobě. Kysané zelí z vás doslova vyplaví všechny škodliviny a je skvělým zdrojem vitamínu C, který nám pomůže od všech zimních neduhů a nachlazení.

Do salátu bude dobrým doplňkem také avokádo s obsahem zdravých tuků, na dochucení pak olivový olej, bylinky a různá semena. Pro kompletní detoxikaci a prohřátí organismu pak zkuste místo běžného čaje různé bylinkové sirupy, třeba levandulový, šípkový, jitrocelový nebo horkou zázvorovou šťávu. Vitamíny, energii a dobrý pocit i při redukční dietě pak zaručí lahodné a oblíbené smoothies. Zkuste třeba směs špenátových listů, citronu či limetky, pár semínek Goji a spolu s trochou vody vykouzlíte vitamínový nápoj, který bude dokonalým začátkem nového dne.

Zdroj: Denikplus.cz, Eurozpravy.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Zelený zákal může vést k slepotě - odhalte jej včas!
Borelióza může zaútočit i v zimě!

Další články

Transplantace vlasů
Alopecie

Transplantace vlasů

23.02.2018

Při transplantaci vlasů dochází k přenesení vlasových štěpů. Během jedné etapy transplantace vlasů lze přenést zhruba 1600 vlasových štěpů, tedy téměř 5000 vlasů, což již dokáže po ...

Dopřejte si i na mateřské čas jen pro sebe
Rodiče a děti

Dopřejte si i na mateřské čas jen pro sebe

Mateřství a vůbec rodičovství je jedním z nejkrásnějších období života. Sledovat vývoj dítěte, znovu objevovat svět očima našich nejmenších, sdílet radost z maličkostí, ze kterých ...