zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Borelióza může zaútočit i v zimě!

Veronika Tůmová
13.03.2018

Borelióza, jak známo, nás může překvapit i v zimních měsících. Aktivita klíšťat se zvedá spolu s vyššími teplotami a zejména letos, kdy teplotní výkyvy byly hodně znatelné a zima byla dlouho mírná, se vytvořily dobré podmínky pro předčasné probuzení nejrůznější havěti, včetně klíšťat.

Odborníci varují zejména před častou absencí jakýchkoliv příznaků nákazy, což ji dělá ještě zákeřnější. Člověk, který zaznamená určité potíže, si je s klíštětem, které ho kouslo třeba před několika měsíci, vůbec nespojuje. K lékaři pak často přijde pozdě a následky mohou být závažné a dlouhodobé.

Zákeřná borelióza nám může hrozit i v zimě a často se ze začátku vůbec neprojeví!

To, že si z příjemné procházky během teplejších zimních dnů přinesete klíště, by vás nejspíš ani nenapadlo. To riziko tady přesto je a nakažená klíšťata jsou, jak se ukazuje, téměř celoroční hrozbou. Nemusí se přitom objevit žádné typické začervenání místa napadení klíštětem a ani jiné projevy, které by nás včas na klíště upozornily. Tak je tomu zhruba u poloviny pacientů nakažených boreliózou. Později pak můžete prodělat stav snadno zaměnitelný se slabou chřipkou, což je během zimy opět velmi zavádějící. Symptomy mohou splynout právě v tomto chřipkovém období s příznaky jakékoli banální virózy, což vede nepochybně k tomu, že jim málokdo věnuje větší pozornost.

Klíště rizika nákazy a další základní informace

Co dokáže obávaná borelióza?

Nemoc může mít dle odborníků za následek velmi vážné i nenávratné poškození mnoha tělesných funkcí, může dlouhodobě poškozovat klouby, ale i srdce, může způsobit zhoršení zraku, poruchy srdečního rytmu, napadá játra a ledviny a jedním z nejobávanějších následků této nemoci je zánět mozkových blan. Borelióza je zákeřná právě častou nenápadností svých příznaků. Její podchycení hned na začátku je přitom samozřejmě velmi důležité, léčba antibiotiky je v tom případě totiž daleko úspěšnější, než přijde-li pacient k lékaři pozdě.

Aktivita klíšťat v zimních měsících

Někdy můžeme už velmi brzy, třeba během února, zaznamenat přítomnost klíšťat v přírodě, což nám prozradí především jejich přichycení na domácích zvířatech, která se pohybují venku, zejména kočky a psi. Mírné zimy a teploty nad nulou jsou tím pravým prostředím pro tyto parazity, kteří se budí a rozmnožují v teplejším počasí. Klíšťata jsou v přírodě po celý rok, zdaleka ne jen z jara nebo v létě. Podle odborníků jsou případy přichycení na člověka v této roční době spíš výjimečné, a to i díky vše zakrývajícímu oblečení, přes které se drobný živočich k našemu tělu jen tak nedostane. Přesto se doporučuje věnovat pozornost kontrole i u zvířat, která mohou snadno z procházky přivést tohoto nevítaného hosta až k vám domů.

Zdroj: Tn.nova.cz, Denik.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Zkuste pravý zimní detox!
Pocení je zdravé a přirozené, nebraňme se mu!

Další články

Transplantace vlasů
Alopecie

Transplantace vlasů

23.02.2018

Při transplantaci vlasů dochází k přenesení vlasových štěpů. Během jedné etapy transplantace vlasů lze přenést zhruba 1600 vlasových štěpů, tedy téměř 5000 vlasů, což již dokáže po ...

Perforace ušního bubínku
Nemoci a léčba

Perforace ušního bubínku

21.02.2018

Ušní bubínek je jakýsi trychtýř z jemné kůže, oddělený od středního zvukovodu. Ušní bubínek má v uchu svůj význam, jeho perforaci (poškození) může způsobit příliš silný hluk, tlako ...